facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Artık Windows 8'de Popüler İşletim Sistemi Olacak

Windows 8 ile önemli bir kullanıcı kitlesi yakalamayı başaran Microsoft, işletim sistemi pazardaki payını artırmaya devam ediyor. Açıklanan rakamlara göre Windows 8′in Microsoft işletim sistemleri içinde popülerliği her geçen ay yükseltiyor.
Net Applications’da paylaşılan verilere göre Windows 8, işletim sistemleri pazarında yüzde 4.27‘lik pazar payına ulaşmış durumda. Microsoft’un yeni işletim sistemi böylece pazar payına Nisan ayına göre yüzde 0.43 daha ekleyerek, windows işletim sistemleri içinde dördüncü sırada yer almaya devam ediyor.
Ancak Windows 8′in, yapılan araştırmalara ve büyüme rakamlarına bakınca Haziran ayında Windows Vista’yı geride bırakabileceğini öngörmek mümkün. Paylaşılan verilere göre Windows Vista’nın şu anda yüzde 4.51 pazar payı bulunuyor. Yani Windows 8′in yaklaşık yüzde 0.30 gerisinde. Windows 8 geçen ay yakaladığı büyümeyi Haziran ayında yakalamayı başarabilirse Windows işletim sistemleri içinde üçüncü sıraya yükselecek.
Windows 8 Pazar payı
Windows’un pazar payı yüzde 91
İşletim sistemi pazarındaki diğer Windows sürümlerine baktığımızda Windows yüzde 44.85 ile birinci sırada. İkinci sıradaysa yüzde 37.74 ile Windows XP bulunuyor. Windows işletim sistemlerinin toplam pazarı yüzde 91.67 iken, Apple’ın işletim sistemi Mac’lerin pazar payı yüzde 7.07 olarak belirtiliyor.
İşletim sistemi pazarına Windows’ların hakim olduğunu görünse de Windows 8′in başarısı tartışmalara açık. Geçen yıl Aralık ayında pazara sunulan Windows 8′in aradan geçen 6 aylık süre içinde söz konusu büyüme rakamlarının beklentiler altında kaldığını söylemek mümkün. Öte yandan Windows 8′in satılan lisans sayısının Mayıs ayı başında 100 milyonu geçtiğini paylaşalım.
Uygulamalar konusunda da özellikle yerelleşme adına önemli adımlar atan Windows 8′in gelecek dönemlerde nasıl bir başarı elde edeceğini merakla bekliyoruz.

Kaynak: thenextweb

1 yorum :

  1. Adsız14:09

    Bencede çok güzel bir işletim sistemi.Windows Xp den sonra en iyisi bence 8 olmuş.

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...