facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Uygulamaları Otomatik Olarak SD Karta Kurma

Windows 8'de tablet ya da dizüstü bilgisayarınızdaki depolama alanı azalıyor ise başlangıç ekranı üzerinde kullandığınız uygulamaları SD karta (microSD) yüklemeniz mümkündür.Özellikle tablet bilgisayar kullananların sık yaşadığı bir sorun hafıza alanıdır.Bu şekilde hafıza alanından tasarruf yapabilirsiniz.
Sd Kartta Kurma
Programlar çoğu zaman yükleme için konum tercihini size bırakırlar.Yükleme konumunu kendiniz seçebilirsiniz.Ayırdığınız C, D, E, F vs. sürücülerine dilediğiniz programı kurabilirsiniz.Ama Windows 8 mağaza uygulamaları için bu söz konusu değildir.Mağaza uygulamaları otomatik olarak Program Files altında bulunan "WindowsApps" klasörüne kurulurlar.Sizin başka bir konuma kurulum yapmanıza izin vermez.Mağazadan indirdiğiniz uygulamaların varsayılan yükleme konumunu değiştirmek için yazıyı okumaya devam edin.

Windows 8 mağaza uygulamalarının varsayılan yükleme konumunu SD kart yapmak için aşağıdakileri adım adım uygulayın.
SD kart biçimlendirme
Adım 1: 
Table ya da dizüstü bilgisayarınız da kullanma üzere bir Sd kart (microSD) ayarlayın ve bunu yerleştirin.SD kartınız ne kadar büyük olursa sizin için o kadar iyi olur.Günümüzde çok büyük hafızaya sahip SD kartlar bulmak mümkün.Sd kartınızı kullanmadan önce biçimlendirmeniz gerekiyor.
SD kart biçimlendirme
Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, biçimlendirmeyi yaparken dosya sistemi olarak "NTFS" biçimini kullanmanız gerektiğidir.

Adım 2: 
Yukarıda da belirttiğim gibi yükleme konumunu değiştirmemize sistem izin vermez.Bunun için kayıt defterinden yardım almamız gerekiyor.Yalnız kayıt defterindeki anahtar da yönetici yetkilerine sahip olmadan yani sahipliğini almadan değişiklik yapamayız."PackageRoot" girdisinden izin almamız gerekiyor.Bu yüzden kolay bir programdan yardım almanızı sağlayalım.Aslında 3. parti bir program kullanmadan da sahipliğini alabiliriz ama bu vakit kaybı olur.O yüzden buradan "RegOwnershipEx" adlı programı indirin ve çalıştırın.
RegOwnershipEx
Adım 3: "RegOwnershipEx" adlı programı çalıştırın ve aşağıdaki kayıt defteri yolunu "Select the registry key" yazan kutucuğa ekleyin ve "Take ovnership" deyin.Anahtarın açıldığını göreceksiniz.

"HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\appx"
Varsayılan Yükleme Yeri
Adım 4: 
"Win + X" tuşuna basarak çalıştır kutucuğunu açın.Çalıştır kutucuğuna "Regedit" yazın.Kayıt defterinde yukarıda yazdığımız konuma gidin."Appx" klasörünün altındaki "PackageRoot" girdisini açın.
Varsayılan Yükleme Yeri
Varsayılan yükleme konumunun "C:\Program Files\WindowsApps" olduğunu göreceksiniz.Bu konumu SD karta aktarmak için değer verisi yerine SD kartınızın konumunu girin.
Varsayılan Yükleme Yeri
Örneğin "G:\WindowsApps".Daha sonra SD kart içinde boş bir "WindowsApps" klasörü oluşturun.Buradan sonra tek yapmanız gereken şey sisteminizi yeniden başlatmaktır.Artık mağazadan indirdiğiniz başlangıç ekranı üzerinde bulunan uygulamaların varsayılan yükleme konumu SD kart olacaktır.Yazıya çok emek verdim.Bir teşekkürü esirgemeyin.Özellikle tablet kullananlar için ilaç gibi geleceğini düşünüyorum bu yazının.İyi bloglar.

8 yorum :

 1. Adsız14:32

  Çok pratik olmuş.Artık yanımızda cd yada flashdan başka bir alternatifde olmuş olur.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba ÇAlışmanzı için teşekkürü hakediyorsunuz 1haftadır böyle birşey arıyordum çünkü regeditten yapamıyordum izinlerde bir sıkıntım vardı artık sd karta yükleyebiliyor fakat daha önce kurduğum uygulamalrı oyun vs taşımam gerek hafıza ciddi anlamda doldu uygulamalrı nasıl taşıyabilirim windowsapp klasörüne birtürlü giremiyorum

  YanıtlaSil
 3. Bu ayarları yaptıktan sonra mağazadan hiçbir uygulama kuramaz oldu

  YanıtlaSil
 4. Adsız03:54

  aynen emre - bu uygulamaları yaptıktan sonra mağazadan uygulama indirilmiyor . windows tabletler elimizde patladı resmen

  YanıtlaSil
 5. elinize emeğinize sağlık nerdeyse iade edemediğim için kırmayı düşündüğüm tabletimi kurtardınız...

  YanıtlaSil
 6. Adsız07:45

  sağolasın kardeşim büyük sevaba girdin.

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 8. deneeyecğim windows u kurmasam da diğer programları kurmak için işe yarar gibi görünüyor

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...