facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Uygulamaları Otomatik Olarak SD Karta Kurma

Windows 8'de tablet ya da dizüstü bilgisayarınızdaki depolama alanı azalıyor ise başlangıç ekranı üzerinde kullandığınız uygulamaları SD karta (microSD) yüklemeniz mümkündür.Özellikle tablet bilgisayar kullananların sık yaşadığı bir sorun hafıza alanıdır.Bu şekilde hafıza alanından tasarruf yapabilirsiniz.
Sd Kartta Kurma
Programlar çoğu zaman yükleme için konum tercihini size bırakırlar.Yükleme konumunu kendiniz seçebilirsiniz.Ayırdığınız C, D, E, F vs. sürücülerine dilediğiniz programı kurabilirsiniz.Ama Windows 8 mağaza uygulamaları için bu söz konusu değildir.Mağaza uygulamaları otomatik olarak Program Files altında bulunan "WindowsApps" klasörüne kurulurlar.Sizin başka bir konuma kurulum yapmanıza izin vermez.Mağazadan indirdiğiniz uygulamaların varsayılan yükleme konumunu değiştirmek için yazıyı okumaya devam edin.

Windows 8 mağaza uygulamalarının varsayılan yükleme konumunu SD kart yapmak için aşağıdakileri adım adım uygulayın.
SD kart biçimlendirme
Adım 1: 
Table ya da dizüstü bilgisayarınız da kullanma üzere bir Sd kart (microSD) ayarlayın ve bunu yerleştirin.SD kartınız ne kadar büyük olursa sizin için o kadar iyi olur.Günümüzde çok büyük hafızaya sahip SD kartlar bulmak mümkün.Sd kartınızı kullanmadan önce biçimlendirmeniz gerekiyor.
SD kart biçimlendirme
Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, biçimlendirmeyi yaparken dosya sistemi olarak "NTFS" biçimini kullanmanız gerektiğidir.

Adım 2: 
Yukarıda da belirttiğim gibi yükleme konumunu değiştirmemize sistem izin vermez.Bunun için kayıt defterinden yardım almamız gerekiyor.Yalnız kayıt defterindeki anahtar da yönetici yetkilerine sahip olmadan yani sahipliğini almadan değişiklik yapamayız."PackageRoot" girdisinden izin almamız gerekiyor.Bu yüzden kolay bir programdan yardım almanızı sağlayalım.Aslında 3. parti bir program kullanmadan da sahipliğini alabiliriz ama bu vakit kaybı olur.O yüzden buradan "RegOwnershipEx" adlı programı indirin ve çalıştırın.
RegOwnershipEx
Adım 3: "RegOwnershipEx" adlı programı çalıştırın ve aşağıdaki kayıt defteri yolunu "Select the registry key" yazan kutucuğa ekleyin ve "Take ovnership" deyin.Anahtarın açıldığını göreceksiniz.

"HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\appx"
Varsayılan Yükleme Yeri
Adım 4: 
"Win + X" tuşuna basarak çalıştır kutucuğunu açın.Çalıştır kutucuğuna "Regedit" yazın.Kayıt defterinde yukarıda yazdığımız konuma gidin."Appx" klasörünün altındaki "PackageRoot" girdisini açın.
Varsayılan Yükleme Yeri
Varsayılan yükleme konumunun "C:\Program Files\WindowsApps" olduğunu göreceksiniz.Bu konumu SD karta aktarmak için değer verisi yerine SD kartınızın konumunu girin.
Varsayılan Yükleme Yeri
Örneğin "G:\WindowsApps".Daha sonra SD kart içinde boş bir "WindowsApps" klasörü oluşturun.Buradan sonra tek yapmanız gereken şey sisteminizi yeniden başlatmaktır.Artık mağazadan indirdiğiniz başlangıç ekranı üzerinde bulunan uygulamaların varsayılan yükleme konumu SD kart olacaktır.Yazıya çok emek verdim.Bir teşekkürü esirgemeyin.Özellikle tablet kullananlar için ilaç gibi geleceğini düşünüyorum bu yazının.İyi bloglar.

10 yorum :

 1. Adsız14:32

  Çok pratik olmuş.Artık yanımızda cd yada flashdan başka bir alternatifde olmuş olur.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba ÇAlışmanzı için teşekkürü hakediyorsunuz 1haftadır böyle birşey arıyordum çünkü regeditten yapamıyordum izinlerde bir sıkıntım vardı artık sd karta yükleyebiliyor fakat daha önce kurduğum uygulamalrı oyun vs taşımam gerek hafıza ciddi anlamda doldu uygulamalrı nasıl taşıyabilirim windowsapp klasörüne birtürlü giremiyorum

  YanıtlaSil
 3. Bu ayarları yaptıktan sonra mağazadan hiçbir uygulama kuramaz oldu

  YanıtlaSil
 4. Adsız03:54

  aynen emre - bu uygulamaları yaptıktan sonra mağazadan uygulama indirilmiyor . windows tabletler elimizde patladı resmen

  YanıtlaSil
 5. elinize emeğinize sağlık nerdeyse iade edemediğim için kırmayı düşündüğüm tabletimi kurtardınız...

  YanıtlaSil
 6. Adsız07:45

  sağolasın kardeşim büyük sevaba girdin.

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 8. deneeyecğim windows u kurmasam da diğer programları kurmak için işe yarar gibi görünüyor

  YanıtlaSil
 9. I am getting this error from the windows Store. I have tried all the suggestions pertinent to other similar Windows Store's errors but to no avail. I still having problems installing my apps in my new tablet. The only alteration I did was to change the registry key for the location of the apps but I did this after I had uninstalled all my apps first so I could install all of them fresh in the new location. The new location is another ssd drive formatted as a NTFS just like my original system drive. The reason I needed to do this is because my original system ssd drive is only 32gb and it has gotten full rather too quickly, within two days of me buying the tablet. There are a lot of tablets out there with 32gb so I am guessing that I am not the only one with this problem. I added another 32gb ssd card and I formatted the card with NTFS so it'll be an identical image of my system internal ssd. Per the instructions I found in another technical site, I went ahead and uninstalled all the installed apps from my system ssd using the Windows's uninstall routine, and I then edited the Apps key in the machine area of the register to point to the new empty ssd drive. Now when I try to install, I noticed that the installation successfully downloads the app into the new drive, but when it tries to install is giving me an 0xd00002b8 error. No matter what I try, I cannot get rid of this problem. If I redirect the registry key back to the system disk, it works fine. However, this is not an option for me since I cannot work with a full system drive. If I do that, the machine becomes sluggish and I cannot buy any more apps. Microsoft needs to come with a scheme that would allow the end users to store and install the metro apps wherever the end users feel like or have space to do so. If not, you are going to lose a lot of customers and potential earnings selling your apps. Most of the Windows 8 tablets are limited to 32, 64, and 128gb. And between the O/S files and the programs such as MS Office, IE, and any of the other business programs we end users normally use day-to-day, there goes more than half if not more of the available storage. You then pretend for us to buy games and all these other metro apps from the store, but... where are we going to save all those apps? The Windows Store design is flawed in that sense. When I buy an app for my Android device I am given a choice to save it in my build-in memory storage or on my eternal ssd card and the app work fine no matter where I decide to install it. Please try to fix this. If you have a real solution to help me solve my problem other than having me move all these metro apps back to my system drive, please post it here for us to follow. If not you may as well grade this metro app experiment either a work-in-progress or an outright failure. Please do not hesitate to comment either way.

  Walter Santiago, CTO

  ProITAS

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kardeşim Türk'sün madem neden İngilizce yazıyorsun ? Birde bu ne resmiyettir arkadaş :)

   Sil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...