facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma Ve Geri Yükleme

Çözülemeyen ya da anlaşılamayan Windows sorunlarında bazen sistemi sorunun ortaya çıkmadığı ya da henüz oluşmadığı bir tarihe almak en iyi çözümdür.Sistem geri yükleme bilgisayarınızı önceki bir tarihe alarak sorunlardan kurtarmanızı sağlar.Bunu yaparken kişisel dosyalarınızı kesinlikle etkilemez.Windows'un tutarsız davrandığı durumlarda, bir program ya da bir sürücü yüklendikten sonra oluşan uyumsuzlukta program ya da sürücüyü kaldırmak sorunu çoğu zaman çözer.Ama bazen işler bundan daha karışık ve içinden çıkılmaz bir hale gelir.İşte tamda böyle durumlarda kişisel dosyalarınızda kayıp olmadan sistemi daha sorunsuz çalıştığı bir tarihe almak çok makul ve mantıklı bir yöntemdir.
Sistem Geri Yükleme
Sistem geri yükleme, bilgisayarınızda düzenli aralıklarla geri yükleme noktası oluşturarak sisteminizin olası sorunları aşması için belli tarihler belirler.Ama geri yükleme noktaları kullanıcı isteği ile de oluşturulabilir ki bu en sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir.Örneği sisteminizde önemli bir değişiklik, bür güncelleme ya da önemli bir sürücü yüklemeden önce sistem geri yükleme noktasını o anki tarihte oluşturarak sorun oluştuğunda hemen oluşturduğunuz sistem tarihine geri dönebilirsiniz.Sistem geri yükleme kayıt defteri ve Windows ayarlarını kapsar.Bu yazıda Windows 8'de el ile sistem geri yükleme noktasını nasıl oluşturabileceğimize bakalım.

1-Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma:
Windows 8 Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma
Sitem geri yükleme noktası oluşturmak için (Win + X) menüye tıklayın ve açılan kısayol menüsünde "Sistem" sekmesine basın.
Windows 8 Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma
Sistem Özellikleri penceresi açılacaktır.Sistem özellikleri penceresinde "Sistem Koruması" sekmesine tıklayın ve aşağıda bulunan "Sistem koruması açık olan sürücüler için hemen şimdi bir geri yükleme noktası oluşturun." yazısının yanındaki "Oluştur"a tıklayın.
Windows 8 Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma
Geri yükleme noktası için kısa bir açıklama yazıp oluştura basarak sistem geri yükleme noktasını el ile oluşturmuş olacaksınız.

2-Sistem Geri Yükleme Noktasına Geri Dönme:
Windows 8 Sistem Geri YÜkleme
El ile oluşturduğunuz ya da belli zamanlarda Windows 8in sizin için oluşturduğu herhangi bir geri yükleme noktasını dönerek sistemi kurtarmak için (Win + X) menüde "Sistem"e basarak sistem özellikleri penceresini açın.Bu pencerede Sistem koruması sekmesinde bulunan "Sistem geri yükleme" tuşuna basın.
Windows 8 Sistem Geri YÜkleme
Geri yükleme için ilk adımda İleri diyerek ikinci adıma geçin.
Windows 8 Sistem Geri YÜkleme
İkinci adımda oluşturduğunuz ve otomatik olarak oluşturulan tüm geri yükleme noktalarını görebilirsiniz.Burada geri yükleme noktalarının tarihi ve saati, açıklama metni ve tür kısmında el ile mi yoksa sistem tarafından mı oluşturulduğunu görebilirsiniz.Yukarıda sürücü yüklemeden önce oluşturduğumuz geri yükleme noktasına dönmek için onu seçip devam ediyoruz.
Windows 8 Sistem Geri YÜkleme
Son adımda kontrol edebilmeniz için açıklamalara ve tarihe göz atıp geri dönme işlemini başlatabilirsiniz.İyi bloglar.

3 yorum :

 1. Adsız21:23

  Otomatik olarak oluşturulan sistem geri yükleme noktalarının oluşturulma zaman aralığını belirlemenin bir yolu var mı, örneğin her gün 1 geri yükleme noktası gibi?

  YanıtlaSil
 2. Geri yükleme noktaları otomatik olarak her gün ve program veya aygıt sürücüsü yüklemesi gibi önemli sistem olaylarından hemen önce oluşturulur.Bunun dışında geri yükleme noktasını yukarıda ki gibi el ile de oluşturabilirsiniz.

  Geri yükleme noktaları sistem geri yükleme için ayrılmış alan doluncaya kadar saklanır.Alan dolduğunda ise en eski geri yükleme silinip, yerine yeni geri yükleme noktası oluşturulur.

  Çok daha fazla geri yükleme noktası saklamak için "Win + X) menüsünden "Sistem"e tıklayın.Açılan sistem özellikleri penceresinde sistem koruması sekmesinden "Yapılandır"a basın.Burada sürücüler için sistem tarafından %5 oranla geri yükleme noktası alanı oluşturulmuştur.Bu alanı arttırarak çok daha fazla geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz.

  Bu yazdıklarımdan sonra sizin sorunuzu aslında cevaplamış oldum.Sonuç olarak aralığı ayarlıyorsunuz ama zaten her gün önemli bir değişiklik olmadan hemen önce geri yükleme noktası otomatik olarak oluşturuluyor.

  YanıtlaSil
 3. Adsız14:23

  Windows 8 de biraz değiştirmişler.Ama yinede basit görünüyor.

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...