facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 7 ve Windows 8 Arasındaki Farklar

Windows 7 ve Windows 8 Arasındaki Farklar
Merhaba arkadaşlar.Uzun zamandır Windows ile ilgili yazıyorum.Windows 7 ilk çıktığında beş sene bu sistemin altından girip üstünden çıkarak sizlere yazılar yazdım.Windows 8 çıktığında da Windows 7 ile ilgili yazılarıma yavaş yavaş son verip yeni sistem hakkında sizlere yazılar yazdım.Blog üzerinden olsun, Facebook , Twitter ve Google Plus üzerinden bana sürekli iki sistemin hangisini kullanmalı, sistemime hangisi daha uygun, hangisi ile daha sorunsuz bir sistemim olur gibi sorular geliyor.Hatta çevremde de bu tür soruları sürekli cevaplamak zorunda kalıyorum.İki sistemde aslında çok başarılı.Ama tabi ki doğru tercih yapmak için yazının devamını okuyun.

Windows 7 ve Windows 8 arasındaki fark nedir ? 

Sistemin Açılış Hızı

Her şeyden önce sistemin açılış hızı kullanıcıların en dikkat ettikleri ayrıntı olmuştur.Yeni sistem Windows 7'ye göre çok daha hızlı açılıyor.Bütün testlerde bunu görebiliyoruz.Bunun sebebi sistemin kapanış esnasında normal olarak kapanması ama bu sırada Ram ve sabit diske açılış için hızlandırma verileri giriliyor ve sisteminiz çok daha hızlı açılıyor.

İki sistemin Güvenlik seçenekleri

Windows 7'de sadece parola ile sistem koruma özelliği bulunuyor.Windows 8'de ise çok daha gelişmiş güvenlik seçenekleri var.Her şeyden önce sisteminizi E-posta hesabı ile ilişkilendiriyorsunuz.Dilerseniz ilişkide olmayan hesaplarda açabilirsiniz.Pin ile hızlı parola, resimli parola oluşturma gibi hem kolay hemde daha güvenli parola seçenekleriniz var.

Yeni başlangıç ekranı

Şüphesiz hala tartışılan başlat menüsü yerine gelen Windows 8'de ki başlangıç ekranı eski sistemde bulunmuyor.Ama meseleye Windows 8'de başlat menüsü yok diye olumsuz bakan çevrelerde var haklı olarak.O yüzden bu karar tamamen size kalmış.Yeni başlangıç ekranı üzerinden E-posta okuyabiliyorsunuz, RSS beslemelerini bağlıyorsunuz, Gazete okuyor, radyo dinliyor ve mağazada bulunan on binlerce ücretsiz uygulamayı indirip rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz.Şunu da unutmayın iki 3. parti programlar ile hem başlat menüsünü hemde başlangıç ekranını kullanmak mümkün.Ya da önceki ismi ile Metroyu tamamen kaldırmakta mümkündür.

Uygulamaların kaynak tüketmemesi

Windows 8'de gelen sadece başlangıç ekranı üzerindeki uygulamaları kapsayan harika bir özelliktir.Daha önceki işletim sistemlerinde sınırsız sayıda program açabiliyorduk.Sistem hiç bir zaman bu kadar yeter demez ve onları kapatmayı düşünmezdi.Ama başlangıç ekranı uygulamaları belli bir süre sonra kullanılmadığında otomatik olarak kapatılıyor.Tabi ayarlar kaydediliyor ve tekrar açtığınız da kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

Hangi sistem daha hızlı

Windows Xp'yi tahtından eden Windows 7 şüphesiz çok hızlı ve stabil bir işletim sistemi.Ama tüm testler bize Windows 8'in masaüstü çalışmalarında ve oyunlarda çok daha hızlı olduğunu gösteriyor.

Uyumsuzluk sorunları

Ne yazık ki bugün bile Windows 7 üzerinde çalışmayan, uyumsuzluk yaratan programlar var.Bu yüzenden yeni sistemde yani Windows 8'de uyumsuzluk sorunları ile daha sık karşılaşırsınız.Sürücüler ve programlar için durum şimdilik böyle.

Çok daha hızlı ve kolay kurulum

Windows 8 diğer sistemlere göre çok daha hızlı ve kolay bir kuruluma sahiptir.Orta düzey bir kullanıcı rahatlıkla sistem kurabilir.

Oyun performansı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi oyunlar için yapılan testlerde Windows 8 yine açık ara önde.

Senkronizasyon

Eğer Windows 8'e E-posta hesabınız ile giriş yaparsanız başka bir yerde uygulamalarınızı tekrar indirip kurmanız gerekmeyecektir.Sistemler arası mükemmel bir senkronizasyon bulunuyor.

Genel olarak

Her koşulda Windows 8, Windows 7'den daha iyi bir işletim sistemidir.Tercih sebebi olmamasının tek sebebi başlat menüsünü radikal bir biçimde kaldırılmış olması ve uyumsuzluk sorunlarıdır.

7 yorum :

 1. Adsız17:07

  açık ara önde olduğu hurafedir

  YanıtlaSil
 2. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.Yalnız neden böyle düşündüğünüzü anlayamadım ?

  YanıtlaSil
 3. 6 AYDIR KULLANIYORUM Hiç bir problemle karşılaşmadım insanlar evvela bilgisayarlarını konturol etmeli uygunmu?Bence çok mükemmel bir sistem.

  YanıtlaSil
 4. Adamdum, haklısınız.Henüz denememiş olanlar kurulum yapmadan önce uyumluluk sorunlarını önceden kestirmek için Windows 8 yükseltme asistanından yararlanabilirsiniz.

  http://www.windows8li.com/2012/10/windows-8-yukseltme-yardmcs-ile.html

  YanıtlaSil
 5. Adsız14:34

  7 kullandım 8 kullanmadım.Ama arkadaş 8 daha iyi diyor.Yukardakileride okudukdan sonra kesin 8 e geçecem bende.

  YanıtlaSil
 6. windows 8 i yükledim. yani 10 dan 8 e geldim. acılıştaki eski win xp görünümünü burada uygulayamadığımdan dolayı ben yine win 7 ye geçmeyi uygun gördüm. elbette 8 mükemmel olabilir. lakin ben yinede 7 yi tercih ediyorum. selamlar

  YanıtlaSil
 7. benim bilgisayarım oldukça kötü windows 7 4 gb ram 1gb ekran kartı amd 1.8 ghz işlemci hızı benim bilgisayarım kaldırırmı kaldırırsa windows 7 den daha hızlı olurmu??? şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...