facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Üzerinde Youtube Videolarını Daha Hızlı Başlatın

Youtube logo
Son zamanlarda Youtube videoları da ilk açılış sırasında bir yavaşlama olmaya başladı.Neyse ki bir blog yazarı olan Mitchell Ribar adlı kullanıcı basit bir kod kullanarak Youtube videolarının ilk açılış süresini kısaltmanın çok kolay bir yolunu bulmuş.Genelikle 240p videolar hızlı bir şekilde hemen oynamaya başlar.Ama 360p ve 480p videolar daha geç yüklenmeye başlarlar.Burada bahsettiğimiz konu videoların dolma hızı değil, ilk açıldığında yüklenme hızıdır.720p ve 1080p youtube videoları en yüksek ön belleğe yüklenme süresine sahip videolar'dır.Şimdi bu basit kodu Windows 8 üzerinde kullanalım.
Cmd
Öncelikle (Win+F) tuşuna basarak Windows 8 aramayı açın ve arama kısmına "cmd" yazın.Komut İstemine sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır"a basın.Gelen uyarı penceresine "Evet" deyin.
Cmd
Açılan pencerede Videoların ön belleğe yüklenme süresini kısaltmak için tırnaklar içindeki komutu kopyalayıp komut satırına yapıştırın.

"netsh advfirewall firewall add rule name="YouTubePerformanceHack" dir=in action=block remoteip=173.194.55.0/24,206.111.0.0/16 enable=yes"

Hepsi bu kadar.Şimdi Youtube'da 480p ve üzeri videoların yüklenme süresinde hissedilir bir oranda hızlanma olduğunu göreceksiniz.Bu yaptığımız işlemin mantığı tamamen İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) ile ilgili bir düzenlemedir.Bazı video siteleri yükleme yapmadan önce ISS ile ön belleğe yükleme yapar.Verdiğimiz bu kod ile ISS'yi atlayarak direk olarak Youtube sunucusundan video yüklenmesini sağlıyoruz.Yalnız bu ayarı yaptıktan sonra ileride bazı siteler açılmayabilir.O yüzden böyle bir sorun ile karşılaşırsanız komutu geri almak için "netsh advfirewall firewall delete rule name = "YouTubePerformanceHack" komutunu uygulayın.İyi bloglar..

3 yorum :

 1. ya bunu nasıl geri alcaz
  bendekini daha çok yavaş yaptıda

  YanıtlaSil
 2. Ahmet CanKAYA; geri almak için şu kodu yazın. "netsh advfirewall firewall delete rule name = "YouTubePerformanceHack"

  YanıtlaSil
 3. Adsız14:59

  Ben sürekli youtubeden video izlerim o zaman bunu kesin yapmam lazım.Seri oynatmak için.

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...