facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8'e Geçmek İçin Mantıklı 8 Neden

Windows 8
Windows 8 2012 Ekim ayında resmen satışa sunuldu.Her yeni sistem gibi Windows 8 içinde çok büyük ön yargılar oluşmuştu.Bunların en önemli nedeni başlat menüsünün kökten kaldırılmasıydı.Başlat menüsü yerine gelen yeni Metro başlangıç ekranı bir çok insanın korkulu rüyası olmuştu.Ama kullanım oranı arttıkça ve teknoloji sitelerinin Windows 8 inceleme testleri yayınlandıkça yeni sistemin korkulu bir kabus değil tam tersine şimdiye kadar kullanılacak en iyi işletim sistemi olduğu kanaati herkesçe oluşmuş durumda.Bu makalede Windows 8'e geçmeniz için mantıklı 8 nedeni sıraladım.

1- Donanım Seçenekleri
Dell XPS 12 Ultrabook
Hangi işletim sistemi ile birlikte bu kadar esnek donanım seçeneği karşınıza çıkmıştır ki ? Windows 8 çıktığından beri dizüstü bilgisayarlar sadece dizüstü bilgisayar olmaktan çıkmış durumda.Windows 8'in dokunmatik ekran dostu olması sayesinde üreticilere müthiş bir teşvik sağlanmıştır.Hem bu sayede mobil cihazlarla aradaki fark kapanmış oldu.Artık tam olarak bükülebilir, dönebilir hem tablet hemde dizüstü bilgisayar olarak Windows 8'i kullanabileceğimiz cihazlar bulunmakta.Örneğin tablet ve dizüstü bilgisayarı birleştiren Dell XPS 12 Ultrabook cihazı gibi.Ya da Lenova IdeaPad modeli dönebilen ekrana sahip tableti gibi.Bu teknoloji harikalarına ilham veren Windows 8 olmuştur.Ve bu cihazlar ancak Windows 8'de tam olarak randımanlı kullanılabilir.

2- Mağaza Uygulamaları
Windows 8 Mağaza
Android ve İos mobil platformları Windows işletim sisteminden ayıran en büyük farklılık şüphesiz mağaza olayıydı.İşletim sisteminin diğer sürümlerinde böyle bir özellik yoktu.Ama artık şuan itibari ile 35 bin uygulama sayısına ulaşmış geniş bir yelpazeye sahip Windows 8 mağazası mevcut.Bu uygulamalar diğer platformlarda olduğu gibi ücretli ve ücretsiz seçenekler sunuyor.Ayrıca mağaza uygulamaları geliştiricilere de açık durumda.

3- Dokunmatik Arayüzü 
Windows 8 Dokunmatik Ekran
Son yıllarda dokunmatik ekranlar hayatımıza iyice girmiş durumda.Banka Atm'leri, cep telefonları, tabletler derken dokunmatik ekranlara iyice adapte olduk.Microsoft'ta bunu düşünerek geleceği görmüş olacak ki hem Android ve ios gibi diğer platformlardan geri kalmamak hemde bu yeni düzene ayak uydurmak için dokunmatik ekran dostu bir işletim sistemi tasarlamış.Windows 8 dokunmatik ekranlarda, tabletlerde kullanabileceğiniz harika bir işletim sistemidir.

4- Daha Hızlı Önyükleme Süresi
Windows 8 Önyükleme Hızı
İşletim sistemleri tarihinde açılış süresi her zaman büyük sorun olmuştur.Sadece bir kaç saniye geç açılan sistemlerde bile bu süre sanki çok uzun gelmiştir bize.Windows 8 açılış hızı bir önceki işletim sistemi Windows 7'ye göre gözle fark edilir oranda daha hızlıdır.Önyükleme süresinin bu kadar hızlandırılmış olması kullanıcıların yükseltme yapması için geçerli bir sebep olabilir.Yapılan testlere göre Windows 7 önyükleme süresi ile Windows 8 önyükleme süresi arasında 11 saniyelik bir fark söz konusu.Her zaman bir kaç saniyeyi sonsuzluk olarak görenler bu farkı az görmeyeceklerdir.

6- Daha İyi Güvenlik 
Windows 8 Güvenlik
Windows 8 şüphesiz Windows 7'den daha güvenli bir işletim sistemidir.Öncelikle Microsoft Birleşik Genişletilebilir Bellenim Arabirimi (UEFI) özelliğinden yararlanır.Bu sayede sistem yükleme sırasında kötü amaçlı yazılımlardan korunur.Bunun dışında Windows Defender ve Microsfot Security Essentials ile casus yazılımlardan korunma yeteneği vardır.

SmartScreen filtresi genişletildi.Önceki sürümlerde bu filtre sadece İnternet Explorer ile sınırlı kalmıştır.Artık Explorer, Mozilla, Chrome tarayıcılarını kapsar.Hatta ağ üzerinden bir şey indirmeye çalışsanız bile SmartScreen sizi koruyacaktır.

7 - Yeni Görev Yöneticisi 
Windows 8 Görev Yöneticisi
Görev yöneticisi hepimizin kullandığı bir araç.Windows 8 bu aracı geliştirerek daha kapsamlı ve daha çekici bir hale getirmiştir.Grafik, performans bilgileri, program süreçleri gibi bilgileri geliştirildi.Artık görev yöneticisi izlemesi için 3. parti yazılımlar kullanmamıza gerek yok.Ayrıca başlangıç sekmesi de eklendi.Bu sayede programların başlangıca etkisini görebiliyoruz.

8 - Kullanım kolaylığı 
Windows 8 Kullanım Kolaylığı
Şüphesiz Windows 8 diğer işletim sistemlerine göre çok daha kolay kullanıma sahip bir işletim sistemidir.Bütün köşeler kapılmış diyebiliriz.Sağ üst köşeden yardımcı bar, sol üstten açık olan uygulamalar, sol altta da gizlenmiş başlangıç ekranı bulunuyor.Bunun dışında klavye kısayolları ile hep Windows gezginini, hemde Metro başlangıç ekranını kontrol edebiliyoruz.Bu kısayollar ve gizli köşeler verimliliği arttırdığı gibi ayrıca gizli bir yardımcı menüde bulunuyor.Win X menü bir çok araca hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlıyor.

Not : Daha sayamayacağımız kadar çok yenilik ve özellik Windows 8'de sizi bekliyor.Hala satın almadıysanız ya da yükseltme yapmadıysanız artık tam zamanı.

1 yorum :

  1. Adsız16:01

    Windows 8 de herşey tamamda görüntü olarak hiç beğenmiyorum.Mutlaka bir temayla kullanılmalı windows 8.

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...