facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Varsayılan Programları Ayarlama

dosya
Varsayılan program Windows 8'in belirli bir tür dosya açtığınızda o dosya için otomatik olarak kullandığı programdır.Örneğin ".avi" uzantılı bir dosyaya tıkladığınızda Windows Media Player ile otomatik olarak açılış yapılabilir.Ama aynı dosya türünü açabilen başka programlarda olabilir.Bu programları da varsayılan program olarak ayarlayarak dosyayı açabilirsiniz.İşte bu yazıda varsayılan programları nasıl ayarlayabiliriz onu inceleyeceğiz.
Windows 8 Varsayılan Programlar
"Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Varsayılan Programlar" yolunu izleyin. "Varsayılan programlarınızı ayarlayın" sekmesine tıklayın.
Windows 8 Varsayılan Programlar
Açılan pencerede belirli dosya türlerini ya da birden çok dosya türünü açabilen programların tüm listesine ulaşabilirsiniz.Burada bir programın desteklediği, açabileceği tüm dosya türleri için varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.Bunu yapmak için "Bu programı varsayılan olarak ayarla"ya tıklamanız yeterlidir.Desteklediği tüm uzantıları artık bu program açacaktır.
Windows 8 Varsayılan Programlar
Ya da dosya uzantılarını kendiniz seçebilirsiniz.Yukarıdaki resimde olduğu gibi "Bu programın varsayılanlarını seçin" derseniz örneğin Windows Media Player'ın açabileceği tüm uzantılar görebilirsiniz.Açmak istediğiniz dosya uzantıları seçebilirsiniz.Bu şekilde varsayılan açılışı seçmek için dosya uzantılarını tek tek seçip işlem yapmanıza gerek kalmaz.Umarım yararlı olur.İyi bloglar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...