facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Masaüstü Simgelerinin Yatay Dikey Boşluk Ayarı

Masaüstü simgeler
İşletim sistemini kendinize göre özelleştirmek her zaman daha iyi verim almanızı sağlar.Örneğin bu yazıda masaüstü simgelerinin birbirleri arasında bulunan yatay dikey boşluk oranını nasıl değiştirebileceğimizi inceleyelim.Windows 8 bize simgeler arası belli oranlarda boşluk arası sunuyor.Tabi bu oranlardan memnun olmayabilirsiniz.Simgeleri yatay ya da dikey yakınlaştırmak ya da uzaklaştırmak onların daha iyi görünmesini belkide daha iyi seçilip tıklanmasını sağlayacaktır.Ayarları değiştirmek için (Win + R) tuşuna basarak çalıştır kutusunu açın.Çalıştır kutusuna "Regedit" yazarak kayıt defterini açalım.Kayıt defterinden sırasıyla "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics" yolunu izleyin.
Kayıt defteri yatay boşluk ayarı
Simgelerin yatay olarak aralarındaki boşluğu azaltmak yada arttırmak için "WindowsMetrics" klasöründe "IconSpacing" girdisini bulun ve açın.Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey Windows 8'in varsayılan boşluk yakınlığının "-1125" olmadır.
Kayıt defteri yatay boşluk ayarı
Simgelerin yatay boşluk mesafesini arttırmak için değer verisini  "-480" ve "-2730" arasında değiştirebilirsiniz.Sayı düştükçe simgeler birbirine yakınlaşır.Sayı yükseldikçe simgeler birbirinden uzaklaşır.Boşluk daha da artar.Kendinize göre bir değer verin.Ayarların kaydedilmesi için oturumun kapanıp açılması gerekiyor.
Kayıt defteri dikey boşluk ayarı
Simgeler dikey olarak yine aynı boşluk değerine sahiptir.Bunu değiştirmek için aynı konumda bulunan "WindowMetrics" klasörünün altındaki "IconVerticalSpacing" girdisini açın.Yine "-480" ve "-2730" arası bir değer belirleyin ve kaydedin.Yine ayarların kaydedilmesi için oturumu kapatıp açmanız gerekiyor.

5 yorum :

 1. Adsız15:41

  Benim gibi elitliğe çok takılan biri için bu ayarlar çok önemli.

  YanıtlaSil
 2. Sorma kardeş ya bulana kadar deli oldum'da windows 8 de böyle ince bi ayarı ne diye kaldırmışlar sinir oldum doğrusu

  YanıtlaSil
 3. Ayarlamak isteyenlere IconVercitalSpacing'i -400 yapın standar göz alışkanlığı olan ayar bu...henüz yatay ayarları yapmadım ama büyük ihtimallde oda -400 olur.

  YanıtlaSil
 4. yönetici kardeş bu masaüstü sağ tık menüsünün uzunluğunu veya genişliğini nasıl ayarlarız bir bilgin varmı acaba bendeki çok genişledi hemde uzadı baya, format attığımda düzgündü sonradan ne garipse kendinden baya büyüdü,çözümünü biliyorsan cevaplarmısın ?

  YanıtlaSil
 5. yönetici kardeş bu masaüstü sağ tık menüsünün uzunluğunu veya genişliğini nasıl ayarlarız bir bilgin varmı acaba bendeki çok genişledi hemde uzadı baya, format attığımda düzgündü sonradan ne garipse kendinden baya büyüdü,çözümünü biliyorsan cevaplarmısın ?

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...