facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama

Unutulan Kullanıcı Şifresi
Windows 8 artık bir çok kişi tarafından kullanılan bir işletim sistemidir.Windows 8 diğer işletim sistemlerinde gibi çoklu kullanıcı desteğine sahip.Birden fazla kullanıcı ayrı ayrı hesaplarla sistemi kullanabilirler.Bunlardan biri yönetici olmak zorundadır.Yönetici şifresini unutursanız sistemde yönetici yetkisini kaybedersiniz ve bu bir çok kısıtlamaya neden olur.Unutulan şifre için yapacak iki şey var.Birincisi sistemi komple sıfırlamak yani baştan kurmaktır.Bu yol bilgi kaybına neden olur.İkinci yolu ise unutulan şifreyi sıfırlamaktır.Bu yazıda unutulan Windows 8 şifresinin nasıl sıfırlanacağını inceleyelim.Yalnız bu uzun ve zahmetli bir yoldur ne yazık ki.Ama 3. parti programlar ile değiştirmek yerine bu şekilde program kullanmadan onarım diski ile sıfırlama çok daha mantıklıdır.Adım adım resimli ve detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.
Windows 8 Onarım Diski
Öncelikle yapmanız gereken bir şey var.Eğer kendi bilgisayarınız da yapamıyorsanız en yakın bilgisayarda bir onarım diski oluşturmanız gerekiyor.Windows 8 onarım diski ya da kurtarma sürücüsü oluşturun.Onarım diski ya da kurtarma sürücüsü (USB) oluşturduktan sonra sistemi bununla başlatın.Daha sonra sırasıyla "Türkçe Q / Sorun gider / Gelişmiş Seçenekler / Komut İstemi"
Windows 8 Kullanıcı Şifresi Sıfırlama
1.adım : Komut istemi açıldıktan sonra Windows 8'in yani işletim sisteminin kurulu olduğu sürücüyü bulmamız gerekiyor.Bunun için öncelikle "Diskpart" komutunu verin.Daha sonra "list vol" komutunu vererek tüm sürücüleri listeleyin.Windows'un kurulu olduğu dizini öğrendikten sonra "exit" komutunu verip diskpart'tan çıkabilirsiniz.Eğer kurulu dizini biliyorsanız bu komutu vermenize gerek yok.2.adımdan başlayın.
Windows 8 Kullanıcı Şifresi Sıfırlama
2.adım : İşletim sisteminin kurulu olduğu sürücü harfini bulduktan sonra onun "D" olduğunu varsayıyorum.Genelde "C" olur ama size bunu anlatabilmem için kendi harfimi kullanmam gerekiyor.Ama değilse kurulu olan sürücüdeki harfi kullanarak aşağıdaki komutları sırasıyla verin.

C:
cd windows
cd system32
copy cmd.exe cmd.exe.original
copy Utilman.exe Utilman.exe.original
del Utilman.exe
ren cmd.exe Utilman.exe
shutdown –r –t 00
Windows 8 Kullanıcı Şifresi Sıfırlama

3.Adım : Yukarıda girdiğimiz komutlar sizin kullanıcı şifrenizi sıfırlamak için gerekli araçları hazırlamış olacaktır.Şimdi yeniden başlayan sistemimizde parola isteyen kısımda erişim kolaylığı tuşuna basın.Komut istemi açılacaktır.Biz buradan işlemimize kaldığımız yerden devam edeceğiz.
Windows 8 Kullanıcı Şifresi Sıfırlama
4.Adım : Komut satırını açıktan sonra kullanıcı adını değiştirmek için önce kullanıcıları listeleyelim.Komut satırına "net user" yazın.Benim kullanıcı adım "Windows8li" yukarıdaki gibi kullanıcı adım listelendi.Birden fazla kullanıcı var ise onlarda gözükecektir.Artık "net user kullanıcı adınız *" komutunu vermeniz gerekiyor.Bu kullanıcı şifresini değiştirmeniz için gereken komut.Benim kullanıcı adım "Windows8li" olduğu için verdiğim komut "net user windows8li *".Bu komuttan sonra yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.Ama şifre yazarken gözükmez.Buna dikkat edin şifrenizi düzgün yazın.Doğrulamasını da yaptıktan sonra "exit" komutunu verip çıkış yapın.
Windows 8 Kullanıcı Şifresi Sıfırlama
5. Adım : Belirlediğiniz şifreniz ile artık giriş yapabilirsiniz.Ama onarım diski ile değiştirdiğimiz ayarları düzeltmemiz gerekiyor.Windows 8 açılacaktır fakat ayarları düzeltmeniz komut isteminin tekrar çalışmasını sağlayacaktır.Onun için Onarım diskini tekrar çalıştırın ve aynı adımları izleyerek komut istemine gelin.Diğer adıma geçin.
Windows 8 Kullanıcı Şifresi Sıfırlama
6. Adım : Komut isteminde ayarları düzeltmek için aşağıdaki komutları tek tek girin.Yine sürücü harfinin "C" olduğunu tahmin ediyorum.Ama bende "D" olduğu için resme bakıp yapmayın.

C:
cd windows
cd system32
del Utilman.exe
ren Utilman.exe.original Utilman.exe
ren cmd.exe.original cmd.exe
shutdown -r -t 00
Windows 8 Kullanıcı Şifresi Sıfırlama
Artık erişim kolaylığı tuşunun eski haline geldiğini görebilirsiniz.Bu şekilde unutulan Windows 8 kullanıcı parolamızı değiştirmiş olduk.Bu gibi durumlarda yararlanmak için sistem onarım diskiniz mutlaka elinizde bulunsun.Bu yazıyı size resimli hazırlamak baya bir zahmetli oldu.Canınız sağ olsun.İyi bloglar :) 

27 yorum :

 1. Adsız16:32

  En çok lazım olan şeylerden biri bana.Bu konuyu sabitliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Adsız16:32

  Bana çok lazım oluyor.Bu yerimini kaydediyorum.

  YanıtlaSil
 3. GEREK YOK ARKADAŞLAR. BU KADAR UĞRAŞMANIZA.
  BEN AZ ÖNCE 5 DK DA HALLETTİM.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl yaptınız acaba ?

   Sil
  2. Adsız15:40

   nasıl hallettiniz anlatır mısınız?

   Sil
  3. Adsız19:36

   nasıl???

   Sil
  4. nasılllllll

   Sil
  5. olm salak nasıl yaptgını söylede bizde yapalım

   Sil
 4. Sistem belirtilen yolu bulamıyor diyor yardimci olurmusunuz?

  YanıtlaSil
 5. Sistem belirtilen yolu bulamıyor diyor yardimci olurmusunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkat bir şekilde tekrar yazmayı deneyin.

   Sil
  2. hocam 6.adıma kadar geldim şifre vs değişti de onarımı kaldıramıyorum 6.admdaki komutlar olmuyor bulamıyor utilmanı

   Sil
 6. abi benim windows 8 doğru şifreyi kabul etmiyor.birde onarım diskini alırken başka bi windows 8 yüklü pc den mi alayım yoksa windows 7 pc den alsam da mı olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tolga, başka bir Windows 8'li bilgisayardan alın.Yukarıdaki gibi şifrenizi kurtarın.Adım adım ilerlerseniz aslında çok basit bir işlemdir.

   Sil
 7. benm windows 8 sifremi kabul ediyor fakat acilmiyor imlec surekli donuyor ne yapmam lazm lutfen yardmci olurmsunz

  YanıtlaSil
 8. benim windows 8 sifrem dogru kabulediyor fakat acilmiyor imlec surekli donuyor.ne yapablrm yardmci olurmsnz lutfen

  YanıtlaSil
 9. Adsız00:21

  Kardeş Allah razı olsun sabahtan beri uğraşıyorum denemediğim yöntem kalmamıştı. Programlar vs. hepsi de hata verdi çünkü şifre kısmı virüsten zarar görmüş dosyalar uçmuştu :)

  Bu yöntem de önce işe yaramadı çünkü komut sayfasına girerken de şifre istedi. Bende başka bir program aracılığıyla usb ile açtım oradan komut dizinine gidip gerekli işlemleri yaptım ve şu an bilgisayarı açmış durumdayım.. Tekrardan Allah razı olsun on numara paylaşım ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek kardeşim işin görüldüyse ve sorun çözüldüyse ne mutlu bana.Sizin gibi yorum atanları gördükçe iyi ki uğraşıp yazmışım diyorum.Ben teşekkür ederim.İyi bloglar.

   Sil
 10. Adsız22:47

  Seninde canin sagolsun yigido

  YanıtlaSil
 11. Adsız20:54

  bende de Sistem belirtilen yolu bulamıyor diyor ne yapmalıyız?

  YanıtlaSil
 12. benden komut işlemine girince yine şifre istiyor zaten admin olan hesabımın şifresini kaybettim cmd yi açmak içinde admin olmak lazım yardım lütfen

  YanıtlaSil
 13. Adsız14:09

  dns sunucusu bölge için yetkili değil

  YanıtlaSil
 14. Dell marka pc Windows giriş şifre mi unuttum pc açamıyorum ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
 15. Dell marka pc Windows giriş şifre mi unuttum pc açamıyorum ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
 16. Adsız09:53

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 17. Adsız13:55

  elinize sağlık,
  işimiz görüldü...

  YanıtlaSil
 18. Komut İsteminde de sifre istiyor

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...