facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Tüm Can Kutucuklarını Kapatma

Windows 8 Can Kutucuğu
Windows'un önceki sürümlerinde metro ve canlı uygulamalar yoktu.Artık Windows 8'de fayanslı uygulamalara ve metro arayüzüne oldukça alıştık.Hazırda bulunan ve mağazadan indirdiğimiz bir çok uygulama var.Geliştirilen bazı uygulama fayansları arayüzde açılmadan bize dinamik bilgiler verebiliyor.Örneğin hava durumu uygulaması, hava durumunu fayans üzerinde bize bildiriyor.Yine bunun gibi Twitter ve Facebook uygulamaları son güncellemeleri fayans üzerinde gösteriyor.Takvim uygulaması da yaklaşan doğum günlerini, özel günleri bize kiremit üzerinde gösteriyor.Bu özelliğe can kutusu ismi verilmiştir.Can kutucukları verdiğim örneklerde olduğu gibi bir çok uygulamada mevcut.
Can kutucuğu kapatma
Can kutucuklarını kapatmak isteyebilirsiniz.Can kutucuğunu kapatmanın en kolay yolu kiremit'in üzerine sağ tıklayıp "Can kutucuğunu kapat" demektir.Bu basit işlemle can kutucuğunda ki dinamik bilgi akışını kapatabilirsiniz.Tabi uygulama siz çalıştırdığınız sürece tam sayfa olarak çalışmaya devam edecektir.Ama fayans üzerinde durum bilgisi alamayacaksınız.Açmak için sağ tıklayıp "Can kutucuğunu aç" diyebilirsiniz.Tek tek kapatmak yerine tüm Windows 8 uygulamalarında can kutucuğunu kapatmak istemez misiniz ? Bunu yerel grup ilkesini kullanarak yapabiliriz.
Can kutucuğu kapatma
"Win + X" menüyü kullanarak çalıştır kutusunu açın.Çalıştır kutusuna "gpedit.msc" yazarak yerel grup ilkesi yöneticisini açın. 
Kutucuk bildirimleri kapat
"Kullanıcı yapılandırması / Yönetim şablonları / Başlat menüsü ve görev çubuğu / Bildirimler" yolunu izleyin.Sağ tarafta bulunan "Kutucuk bildirimlerini kapat"ı açarak "Etkin" duruma getirin ve uygulayın.Hepsi bu kadar.Bu sayede tüm can kutucuklarını kapatmış olacaksınız.

1 yorum :

  1. Adsız16:03

    O can kutucuklarını kapatmayı bende istiyordum.Zaten çok kıl oluyorum o kutucuklara.

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...