facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Otomatik Tamamlama Geçmişini Silme ve Kaydettirmeme (İpucu)

Bu yazıda Windows 8 üzerinde kaydedilen otomatik tamamlamaları nasıl sileceğimiz'den bahsedeceğiz.Nedir bu otomatik tamamlama geçmişi ? Tarama için İnternet Explorer'i kullandığımızda en basitinden yazdığımız anahtar kelimeler İE tarafından bir sonraki kullanım için saklanır.Ve bir sonraki kullanımda benzer kelimeler yazdığımızda İE bunlar ile ilgili bize eşleşmeler gösterir.Bu eşleşmeler kullanıcı adı, şifre, arama motoru sorguları, Web adresleri, forum verileri, çerezler ve geçici İnternet dosyalarıdır.Bu ögeler sabit diskinizde yer kaplarlar.Aynı zamanda kişisel kullanımınızın izlerini taşırlar.Yazının bundan sonraki kısmında bu verileri silmeyi ya da otomatik olarak kaydettirmeme işlemini nasıl yapacağımızdan bahsedeceğiz.

Öncelikle Denetim Masasına ulaşalım.Bunun için iki farklı yol bulunmaktadır.
denetim masasına girme
(Win + F) tuşuna basarak Metro başlangıç ekranında "Control Panel" yani denetim masası diye arama yaparak ya da bilgisayarım penceresinde üst menüden Denetim Masasını seçerek giriş yapın.
ağ ve internet ayarları
Denetim masasından Ağ ve İnternet ayarlarına tıklayın.
İnternet ayarları

İnternet seçenekleri sekmesine tıklayın.
İnternet ayarları
Açılan pencerede sırasıyla resimdeki gibi "İçerik" ve ardından otomatik tamamlama kısmındaki "Ayarlar" sekmesine tıklayın.
otomatik tamamlama
Gelen pencerede "Otomatik tamamlama geçmişini silme" tuşuna basın.
otomatik tamamlama geçmişini silme
Bu kısımda otomatik tamamlamaya neden olan kayıtları silebileceğiniz gibi bu kayıtlarının hangilerinin tutulup hangilerinin tutulmayacağına karar verebilirsiniz.Favori İnternet siteleri, İnternet geçmişi, Çerezler, geçmiş, indirme geçmişi, forum bilgileri, şifreler gibi seçenekleri açıp kapatabilirsiniz.Gizlik için bazıları için çok gerekli olan bir ayar olabilir.Eğer gizlilik gibi bir sorununuz yok ise o halde bu kayıtları zaman zaman boşaltarak yer tasarrufu ve performans sağlayabilirsiniz.İyi bloglar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...