facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Komut İstemi (CMD) Yönetici Olarak Çalıştırma (İpucu)

Windows komut satırı tüm Windows versiyonlarında olan son sürümlerinde pek fazla ihtiyaç duyulmayan ama yinede bazı durumlarda kesinlikle kullanılması gereken bir araçtır.Komut istemi her sürümde olduğu gibi Windows 8 üzerinde de bulunmaktadır.Vista ile tanıdığımız Kullanıcı Hesabı Denetimi (User Account Control) sistemi Windows 7 ve 8'de de kullanılmıştır.

Kullanıcı hesabı denetimi benim size söyleyebileceğim en basit tanımı ile bazı uygulamaları yönetici olarak çalıştır tercihini kullanmadığınızda uygulama ya da program üzerinde tam hakimiyet sağlamamanız demektir.O yüzden bazı durumlardan "Yönetici olarak çalıştır"ı tercih etmemiz gerekiyor.Bu yüzden Komut istemi (CMD) üzerinde tam hakimiyet sağlamamız için yönetici olarak çalıştırmamız gerekiyor.Bu yazıda Windows 8 üzerinde Komut istemini (CMD) yönetici olarak çalıştırmak için farklı yolları ele alacağız.Ben Komut istemine (CMD) ulaşmak için üç farklı yol tespit ettim.

1.Yol: Pencere sistemi üzerinden çalıştırma;
windows 8 cmd
Herhangi bir pencerenin üzerinde sol üst köşeden "Dosya" menüsünü açarak "Komut İstemi" sekmesinden "Komut istemini yönetici olarak çalıştır"a basarak açabilirsiniz.

2.Yol: Metro Aramayı kullanarak çalıştırma;
Windows 8 CMD
Metro üzerinden de kolayca ulaşabiliriz.En kısa yoldan (Win + F) tuşuna basın ve arama filtresi olarak uygulamaları seçin.Arama kutusuna "CMD" yazın.
Windows 8 CMD
Bulduk ama "Yönetici olarak çalıştırmak" için "CMD"nin üzerine sağ tıklayıp resimdeki gibi "Yönetici olarak çalıştır"a basmamız gerekmektedir.Bu yolda oldukça kısa ve kolaydır.

3.Yol: Win + X Menüsü ile Hızlı Ulaşma;
Windows 8 CMD
Bu yöntem diğerlerinden çok daha kısa ve hızlıdır."Win + X" tuşlarına aynı anda bastığınızda sol alt köşede yardımcı bir menü açılacaktır.Bu menü üzerinden "Komut istemi (Yönetici)" sekmesine tıklayarak en kısa yoldan Komut istemini (CMD) açabilirsiniz.

24 yorum :

 1. Adsız22:42

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. dördüncü bir yolu daha var, windows + r ile çalıştır menüsü açabilirsiniz. ordan da istediğiniz komutu çağırabilirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı komutlar yönetici izni olmadan çalışmazlar.Yönetici izni gerektiren komutları çalıştırmak için komut satırını yönetici olarak açmanız gerekiyor.

   Sil
 3. tm iyi hoşta neyi ne yapıyor soylemiyor ki sadece nasıl acabilirsin diyor ?

  YanıtlaSil
 4. güzellllllllllllllllll

  YanıtlaSil
 5. Sayın CybeR r benim okuldaki bilgisayrımda kulanıcı hesabından her zaman açtığım parolamla şimdi açmaya çalıştığımda böyle bir uyarı verip( kullanıcı profili hizmeti oturum açamadı-Kullanıcı profili yüklenemiyor)açılmıyor bilgisayarda windovs 7 yüklü her zaman açtığım kulanıcı hesabından yeniden nasıl açabilirim
  saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun bir çok nedeni olabilir.Ama sürekli bunu yapıyorsa en kolayı yeni bir yönetici kullanıcı hesabı alıp eski kullanıcı hesabındaki verileri yedeklemek en iyi çözüm olacaktır.

   Ama ben eski hesabımı onarmak istiyorum diyorsanız.

   Başlat'ı tıklatın, Arama kutusuna regedit yazın ve ardından ENTER tuşuna basın.
   Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde, aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarını bulun ve tıklatın:
   HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList
   Gezinti panosunda, S-1-5 (SID anahtarı) ile başlayan ve uzun bir numaranın takip ettiği klasörü bulun.
   Her S-1-5 klasörünü tıklatın, ayrıntılar panosunda ProfileImagePath girdisini bulun, ardından bunun hata veren kullanıcı hesabı profili olduğundan emin olmak için çift tıklatın.

   Çift tıkladığınızda profilin ismi çıkacaktır.

   http://support.microsoft.com/Library/Images/2804735.png

   "ProfileImagePath" girsininin bulunduğu klasörde birde .bak uzantılı bir klasör olması lazım.Mevcut klasörü silip .bak klasöründeki ".bak"ı kaldırın.Bu işlemden sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

   Ama dediğim gibi en kolay yöntem hesabı yeni bir hesaba taşımaktır.

   Sil
 6. Bilgisayarımda virüs var. fabrika ayarlarına döndürmek istiyorum. ancak image/kurtarma dosyası yok. şimdi yedeklesem, acaba virüs de yedeklenmiş olur mu

  YanıtlaSil
 7. Bilgisayarımda virüs var. şimdi fabrika ayarlarına döndürmek istiyorum. ancak image dosyası yok. şimdi oluştursam, virüs de yedeklenmiş ve yeni kurulumlarda da dekrar yüklenmiş olur mu

  YanıtlaSil
 8. çok faydalı bir site gerçekten.

  YanıtlaSil
 9. çok faydalı olmuş bu site gerçekten emekleriniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 10. Çok güzel bir site olmuş emeği geçenlere teşekkürler.

  YanıtlaSil
 11. çok güzel anlatım

  YanıtlaSil
 12. blog olarak güzel tasarlanmış

  YanıtlaSil
 13. iyi günler ben mert net user /add kod satırını calıştırdıgımda sistem hatası 5 diyor sebebi ne dir acaba

  YanıtlaSil
 14. kolay gelsin win8 kullanıyorum cmd bir hata kodu gönderiyor ve işlemimi gercekleştirmiyor net user /add satırını onayladıgımda erişim hatlı kod 5 diyor sebei ne ola bilir

  YanıtlaSil
 15. blog olarak çok güzel bir site elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 16. silmede banclin alalım ustam:)))))))

  YanıtlaSil
 17. Çok kaliteli vede bir okadar faydalı bir blog sayfası emeği geçen arkadaşlara teşekkürler

  YanıtlaSil
 18. çok güzel bir blogggg sayfası

  YanıtlaSil
 19. blog olarak cok saglam

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...