Windows 8 Komut İstemi (CMD) Yönetici Olarak Çalıştırma (İpucu)

Windows komut satırı tüm Windows versiyonlarında olan son sürümlerinde pek fazla ihtiyaç duyulmayan ama yinede bazı durumlarda kesinlikle kullanılması gereken bir araçtır.Komut istemi her sürümde olduğu gibi Windows 8 üzerinde de bulunmaktadır.Vista ile tanıdığımız Kullanıcı Hesabı Denetimi (User Account Control) sistemi Windows 7 ve 8'de de kullanılmıştır.

Kullanıcı hesabı denetimi benim size söyleyebileceğim en basit tanımı ile bazı uygulamaları yönetici olarak çalıştır tercihini kullanmadığınızda uygulama ya da program üzerinde tam hakimiyet sağlamamanız demektir.O yüzden bazı durumlardan "Yönetici olarak çalıştır"ı tercih etmemiz gerekiyor.Bu yüzden Komut istemi (CMD) üzerinde tam hakimiyet sağlamamız için yönetici olarak çalıştırmamız gerekiyor.Bu yazıda Windows 8 üzerinde Komut istemini (CMD) yönetici olarak çalıştırmak için farklı yolları ele alacağız.Ben Komut istemine (CMD) ulaşmak için üç farklı yol tespit ettim.

1.Yol: Pencere sistemi üzerinden çalıştırma;
windows 8 cmd
Herhangi bir pencerenin üzerinde sol üst köşeden "Dosya" menüsünü açarak "Komut İstemi" sekmesinden "Komut istemini yönetici olarak çalıştır"a basarak açabilirsiniz.

2.Yol: Metro Aramayı kullanarak çalıştırma;
Windows 8 CMD
Metro üzerinden de kolayca ulaşabiliriz.En kısa yoldan (Win + F) tuşuna basın ve arama filtresi olarak uygulamaları seçin.Arama kutusuna "CMD" yazın.
Windows 8 CMD
Bulduk ama "Yönetici olarak çalıştırmak" için "CMD"nin üzerine sağ tıklayıp resimdeki gibi "Yönetici olarak çalıştır"a basmamız gerekmektedir.Bu yolda oldukça kısa ve kolaydır.

3.Yol: Win + X Menüsü ile Hızlı Ulaşma;
Windows 8 CMD
Bu yöntem diğerlerinden çok daha kısa ve hızlıdır."Win + X" tuşlarına aynı anda bastığınızda sol alt köşede yardımcı bir menü açılacaktır.Bu menü üzerinden "Komut istemi (Yönetici)" sekmesine tıklayarak en kısa yoldan Komut istemini (CMD) açabilirsiniz.

2 yorum :

  1. Adsız22:42

    Teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. dördüncü bir yolu daha var, windows + r ile çalıştır menüsü açabilirsiniz. ordan da istediğiniz komutu çağırabilirsiniz

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Tavsiye