facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Arama Yapma İpuçları

Windows 8'de nasıl arama yapılır ? Windows 8 çıktığından beri yenilikleri konuşuluyor.Bu yeniliklerden biride arama özelliğinin aşırı gelişmiş olarak karşımıza çıkması.Bu arama özelliği Windows tarihindeki devrimlerden biri niteliğinde.Çünkü artık 3.parti program kullanmadan Windows 8'de detaylı arama yapabiliyoruz.Pencere üzerinden arama kutusu hala durmaktadır.Ama en iyi sonuçlar Metro üzerindeki aramadan alınabilir.Bu yazıda Windows 8 üzerinde arama kutusundan en iyi şekilde faydalanma, gelen yenikler'den ve ipuçlarından bahsedeceğiz.Kısaca özet geçersek Metro sayesinde uygulamaları, Windows ayarlarını, dosyaları, mağazayı, açık olan resimleri, maillerimizi, açık olan video dosyalarımızı filtre koyarak arayabiliriz.Öncelikle Windows 8 üzerinde nasıl arama yapacağımıza bir göz atalım.
Arama yapmak için fare imlecini ekranın sağ ya da sol köşesine götürmeniz ve yardımcı bar üzerinden armaya tıklamanız güzel bir yoldur.Bunun dışında klavye üzerinden direk olarak dosyaları aramak için (Win + F) tuşunu kullanabiliriz.(Win + Q)'ya basarak uygulama filtresi üzerinden uygulamaları direk olarak arayabiliriz.(Win + W)'ya basarak Metro ve Denetim masası üzerinde hızlı bir şekilde arama yapabiliriz.Ya da en başta söylediğim gibi yardımcı bar üzerinde arama tuşuna basarak arama filtresini siz seçerek arama yapabilirsiniz.
Yukarıdaki resimde Uygulamaları seçerek yapılan bir arama örneği görebilirsiniz.Bu özelliğe arama filtresi diyoruz.Arama kutusunun hemen alt tarafında, uygulamalar, ayarlar ve dosyalar olarak üç farklı arama filtresi özelliği bulunuyor.Bu şekilde aramalarını çok daha hızlı bir şekilde sonuçlandırabilir siniz.
Bu kadar güzel arama seçeneklerinin yanında aynı zamanda Metro uygulamaları üzerinden de arama yapabiliyorsunuz.Örneğin mail araması.Eğer Metro üzerinden maillerinizi okuyorsanız mail kutunuza hiç bakmadan arama filtresini kullanarak Mail'leri seçebilir ve onun üzerinde arama yapabilirsiniz.Yukarıdaki resimde örneği olduğu gibi.Bunun dışında mağaza, resimler, haritalar, müzik, sosyal (facebook, twitter) üzerinden ve hatta hava durumu uygulaması üzerinden filtre özeliğini kullanarak arama yapabilirsiniz.Windows 8 arama özelliği hem çok gelişmiş hemde çok hızlıdır.Aradığınız sonuca filtre kullanarak çok hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.En çok hoşuma giden özelliği mail aramasıdır arkadaşlar.Zaten Mailleri Metro üzerinden okumak ayrı bir keyifken birde hızlı bir şekilde arama yapmak çok güzel bir şey.

1 yorum :

  1. Adsız16:28

    Arayacağım sözcüğü nerede araması gerektiğini seçmem Gerekiyor. "Dosya", "uygulama", "mail"...gibi.
    Halbuki W7'de aramayı seçim yapmadan tüm objeler için bir defada yapabiliyordum. Ayrıca Outlook mail'i arama yapılacak objeler arasında göremiyorum. Aramayı Windows mail'de yapıyor, Outlook'ta yapmıyor.

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...