facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8'i Windows 7 ile birlikte kullanma (Dual Boot)

Bu yazımda size kullandığınız işletim sistemine hiçbir zarar gelmeden Windows 8'i Windows 7 ile kullanmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğiniz anlatacağım.Bu yönteme Dual boot yani çift işletim sistemi deniyor.Sanal makinede Windows 8 kurulumu için buradaki konuya bakın.Windows 8 henüz beta olduğu için günlük faliyetler de kullanılabilecek bir işletim sistemi değildir.Ama test etmenizde bir sakınca yoktur.Tek sorun bilgisayarınızın sistemine göre tam olarak performans testi yapabilmeniz için dual boot kurulumu yapmanız gerekiyor.Sanal makinede kurduğunuz Windows 8'de tam olarak performans sağlayamazsınız.Sanal makine sisteminizin belli bir kısmını kullanarak Windows 8'i çalıştıracaktır.
Bu yüzden Windows 7'yi silmeden iki sistemi nasıl bir arada kullanacağımızı öğrenelim.Öncelikle dual boot dediğimiz yöntemde iki ayrı sürücüye işletim sistemi kurulur.Aynı sürücüye iki işletim sistemi kuramazsınız.Bunun için Windows 8'e en az 30 gb'lık bir alan ayırmanız gerekiyor.Windows 7 üzerinde bunu rahatça yapabiliriz.Bunu yapmak için öncelikle en az 30 gb'lık bir alan ayıralım.Eğer alan varsa bu işlemi yapmayın.
Öncelikle Bilgisayarım'a sağ tıklayın ve "Yönet"e basın.
Açılan Bilgisayar yönetimi penceresinde "Disk yönetimi"ne tıkladıktan sonra 30 gb boş olan ayırabileceğiniz bölümün üzerine sağ tıklayın ve "Birim küçült"e basın.
Küçültme penceresinde "Küçültülecek alan miktarı MB olarak girin" kısmında 30000 mb olarak ayarladıktan sonra "Küçült"e basın.(Daha önce bu işlemi yaptığım için resimde küçültebileceğim alan biraz küçük gözüküyor).Artık Windows 8'i kurmak için ayrı boş bir alan oluşturduk.En iyi Dual Boot kurulumu normal kurulum şeklindedir.O yüzden şimdi Dvd'ye ya da Usb'ye boot ettiğiniz Windows 8'i normal kurulum yoluyla kurmaya başlayın.Windows 8'i usb'den kurmak için buraya, kurulum adımları için de buraya bakabilirsiniz.Kuracağınız bölüm yukarı da ayırdığımız boş alan olmalıdır.Aman buna dikkat edin.
Kurulum sırasında yukarıdaki pencerede "Custom install Windows only"e basın.
Windows 8 için ayırdığınız bölümü seçin ve devam edin.Dikkat etmeniz gereken sadece bu kısımlardır.Windows 8'i normal olarak kurmaya devam edin.
Kurulum bittikten sonra Karşınıza çift işletim sistemi seçeneği çıkacaktır.Dilerseniz Windows 7 ile açılış yaparsınız, dilerseniz Windows 8 ile açılış yaparak tam performans kullanabilirsiniz.

9 yorum :

 1. Adsız01:31

  sayın usta bende iki işletim sistemi xp ve win7 yüklü xpyi silip win8 kurdum güzel herşeyi tanıdı fakat varsayılan işletim sisteminde win7 seçeneği yok o yüzden win7yi açamıyorum bunu nasıl hallederiz

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Adsız21:51

  Satın alınmış laptobun içinde win 8 yüklü en kolay nasıl win7 olur?

  YanıtlaSil
 6. Adsız aşağıdaki bağlantıyı inceleyin.Yardımcı olmaz ise ben size özel olarak yardımcı olurum.Yalnız neden rahatsız olduğunuzu yazsaydınız belkide sizi bu karardan dönmenizi sağlayabilirdim.

  http://www.windows8li.com/2012/03/windows-8-kaldrma-windows-7ye-geri.html

  YanıtlaSil
 7. abi benim orda win 8 yazmıyor windows c yazıyor lüften yardım et nolur :(

  YanıtlaSil
 8. abi benim orda win 8 yazmıor windows c yazıor yardım et nolur

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...