facebook 4364
Facebook
twitter 3710
Twitter

Windows 8 Sürücü Bölme (Disk Bölümleme)

Windows 7 için sürücü bölme işlemini burada anlatmıştık.Windows 8 beta sürümünün çıkmasıyla partition bölümlemede sistemin İngilizce olması dışında bir değişiklik göremedik..Aynı şekilde disk bölümleme yapabilirsiniz.Windows 8'de disk nasıl sürücü bölümleme yapılacağını adım adım görelim.Öncelikle bilgisayarım "Computer" ikonuna sağ tıklayıp "Manage" yani "Yönet"e tıklayarak kontrol penceresini açalım.
Açılan pencerede sol taraftaki menüden "Disk Management" yani "Disk yönetimi" sekmesine tıklayın.Sürücülerin doluluk oranını, sayısını, gizli sürücülerinizi bu pencerede yönetebilirsiniz.Bölmek istediğiniz sürücünün üstüne sağ tıklayıp "Shrink Volume" yani "Birimi küçült"e basın.
Sarı ile işaretlediğim kısımda bölmek istediğiniz miktarı yazabilirsiniz.Bu adımı kendinize göre düzenledikten sonra "Shrink" yani "Küçült"e basarak sürücüyü küçültün.
Birim küçültme işleminin süresi ayırdığınız miktara göre uzayabilir.İşlem bittikten sonra ayırdığınız birim etiketi olmayan sürücü üzerinde siyah şeritle yönetim penceresinde yerini alacaktır.Bu birimi etiket vermeden Windows ortamında göremezsiniz.O yüzden üzerine sağ tıklayın ve "New simple Volume" yani "Yeni basit birim"e basın.
Yeni birimin boyutunu olduğu gibi bırakarak devam edebilirsiniz.Ama eğer bu parçayı birden fazla sürücüye dönüştürmek istiyorsanız bu alanda ayırdığınız miktardan daha az bir Mb girmeniz gerekiyor."Next" diyerek devam edin.
Bu pencerede ayarları değiştirmeden devam edelim.
"Volume label" kısmında yeni bir ad girebilirsiniz.Bölümün formatı "NTFS" olmalıdır.Bu adımdan sonra bölümünüz oluşturulacaktır.

29 yorum :

 1. Teşekkürler faydalı bir konu

  YanıtlaSil
 2. Adsız12:10

  Sağol

  YanıtlaSil
 3. Adsız18:34

  640 gb boş alandan sadece 230gb lık alan bölmeme izin veriyor bu alanı artırmanın bir yolu varmıdır.

  YanıtlaSil
 4. Adsız, kalan bölüm dolu olabilir mi acaba ?

  YanıtlaSil
 5. Çok teşekkürler arkadaşım Allah razı olsun çok güzel anlatmışsın çok teşekkürler çok işime yaradı

  YanıtlaSil
 6. işte yararlı bilgi diye buna derim çok teşekkürler verdiğiniz bilgi için :)

  YanıtlaSil
 7. Adsız21:32

  kardeş gerçekten emeğine saglik koca isvecte inan bu olayi yapabilecek 1 kişi bulamadım buna firmalarda dahil inanmayacaksin ama bunu bi ben bilirim.Son olarak ben ayirmayi basardim ama 336gb nasil ve ne zaman biter onu gösteren bisey bulamadım.Bekliyip görecez.

  YanıtlaSil
 8. Adsız18:05

  bunda kısıtlama var acaba bunun daha iyi bi yöntemi yokmu. mesela c: oranını belirleme gibi

  YanıtlaSil
 9. Adsız, sorduğunuz soruyu tam olarak anlayamadım.Sürücü bölmenin başka bir yolu var mı diye mi sordunuz acaba ?

  YanıtlaSil
 10. Adsız23:30

  Teşekkürler emeğiniz için.

  YanıtlaSil
 11. Adsız12:30

  c deki veriler zarar görür mü bunu yaparken

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece boş alan diğer bölüme ekleneceği için kesinlikle zarar görmez.Gönül rahatlığı ile bölme işlemini yapabilirsiniz.

   Sil
 12. Dyi sanal olarak bölmuyor demi format atarken d zarar gormuyor...

  YanıtlaSil
 13. Dyi sanal olarak ayirmiyor degil mi format atinca d zarar gormuyor...

  YanıtlaSil
 14. Yeni disk f diye gözüküyor ne yapabilirim
  yeni birim (f:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yılmaz.Sürücü harfini değiştirmek çok ama çok kolay.Sizin için bir yazı hazırladım.Oraya bakarak kolayca yapabilirsiniz.

   http://www.windows8li.com/2013/10/windows-81-surucu-harfini-degistirme.html

   Sil
 15. Adsız00:25

  teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 16. Adsız21:18

  Mrb ben diski böldükten sonra yanlışlıkla d sürücüsünu sildim ve tekrar oluşturamadim, bölük boş olarak disk yönetiminde görülüyor ama tekrar oluşturamadim Bu konuda yardımcı olabilecek var mı bana?

  YanıtlaSil
 17. Adsız21:39

  Merhaba acaba alan ayarlamasını neye göe yapıyoruz. Yani bu konuda bilgim olmadığı için hangisi ne kadar daraltayım sizce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karar size kalmıştır.Örneğin tek parça bir sabit diskin harfi "C" dir.

   Çünü A, B Disket sürücüler için ayarlanmıştır.O yüzden sabit disk "C" harfi ile başlar..

   Tek parça bir sabit diski bölümlendirmek akıllıca olacaktır.Çünkü tek parça sabit diskin içinde Windows dosyaları da olacağı için bir yedek oluşturmanız gerekecektir..

   Windows 8'in çalışmak için 20 gb alana ihtiyaç duyduğunu düşünürsek, gelecek programlar içinde biraz yer vermemiz gerekiyor.O yüzden minimum "C" sürücüsü 80 Gb olmalıdır ki ileride problem çıkmasın.

   Kalan kısmı bölebilirsiniz.

   Sil
 18. Sayın CybeRr windovs 8 kullanıyorum google cromdan sıkkullananlrı açtığım zaman sayfa açılışı Windovs.microsoft/tr-TR /WİNDOVS /home sayfasına yönlendirme yapılıyor.bu işlemi nasıl iptal edebilirim.
  2- Sorunum daha önce bilgisayarı açtığımda çıkmayan Ekran ayarları koruyucu ayarları penceresi çıkıyor bununda iptal etmek istiyorum.
  3-sorunum daha önce açılışta çıkmayan F12-boot optinos yazısı boru gibi loding olan gösterge çıkıyor.
  bunlardan önce bilgisayarım iyi çalışıyordu.bir siteden 2013 ofice yükledim virüs bulaştı oficeyi kaldırdım ama bu sorunlar hala devam ediyor. yardımlarını bekliyorum çok teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
 19. sayın Cyber cvabunızı bekliyorum soru uzun ise windovs 8 format atacağım onu anlatn

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bu aralar vakit bulamıyorum kusura bakmayın.Anlaşılan birden fazla içinden çıkılmaz sorunlar yaşıyorsunuz.Tabi ki en iyisi sistemi yenilemek yani format atmaktır.Bu işi yapmak çok kolaydır.Resimli anlatım için aşağıdaki konuyu inceleyin.

   http://www.windows8li.com/2013/10/windows-81-indirme-ve-kurulum-resimli.html

   Sil
 20. teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 21. çok teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 22. D ve F hardisklerini nasıl birleştireceğim? Cevabınızı bekliyorum.

  YanıtlaSil
 23. D ve F hardisklerini nasıl birleştirebileceğim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. D ve F dediğinize göre ayrıca C sürücüsü'de olması gerekiyor.O halde birleştirme yapmak için iki bölümüne yukarıda ki anlatımda olduğu gibi sağ tıklayıp silmeniz ve daha sonra silinen bölümleri birleştirmek için yine sağ tıklayıp genişlet demeniz gerekiyor.

   Bunu yaparken tüm verileriniz silineceği için yedek almanız şarttır.

   Sil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...