facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8 Kaldırma (Windows 7'ye Geri Dönme)

Windows 8'i kurdunuz ve memnun kalmadınız.O halde onu nasıl kaldıracağımızı ve geri Windows 7'ye nasıl döneceğimizi öğrenelim.Windows 8'i kaldırmak için öncelikle aşağıdaki senaryolardan hangisi ile kurulum yaptığınızı anlamanız gerekiyor.
Senaryo 1;
Windows 8'i dual boot yani çift işletim sistemi şeklinde Windows 7 üzerine kurdunuz.(Dual Boot kurulumu için buraya bakın).Windows 7 hali hazırda duruyor ve Windows 8'i artık kaldırmak istiyorsunuz.Windows 7 ile açılış yapın.
Başlat armaya "Msconfig" yazıp "Enter"a basın.
Açılan pencerede "Önyükleme" sekmesine gelip açılış yapan işletim sistemlerinin listesini görebilirsiniz.Burada "Windows 8 Consumer Preview"e tıklayıp sil tuşuna basarak Windows 8'i açılıştan kaldırın.
Dual boot kurulum yapmış iseniz ayrı Windows 8 için ayrı bir disk yaratmışsınızdır.O yüzden o bu işlemde de o disk içindeki verilerinizin yedeğini aldıktan sonra diski biçimlendirmeniz gerekiyor.Windows 8'in kurulu olduğu bölümü sağ tıklayıp "Biçimlendir"e basın.
Açılan pencerede dosya sistemi olarak "NTFS" seçimini yaptıktan sonra diski biçimlendirin.Windows 8'i artık tamamen kaldırmış oldunuz.
Senaryo 2;
Windows 7'yi yükselterek Windows 8 kurduysanız, ne yazık ki Windows 8 beta sürümünün Windows 7 için geri yükseltmesi diye bir şey yoktur.Burada yapacağınız tek şey temiz bir kurulumdan başka bir şey değildir.

Senaryo 3;
Eğer Windows 8'i kurmak için Windows 7'nin bulunduğu diski biçimlendirip kurulum yaptıysanız burada yapmanız gereken tek şey Windows 7 dvd'si ile açılış yapıp normal kurulum şeklinde Windows 7'yi tekrar kurmak.Windows 7 kurulum için buradaki konudan yararlanabilirsiniz.

Bu yazıdan da anladığınız gibi, Windows 8'i denemek istiyorsanız en risksiz kurulum şekli sanal kurulum ya da dual boot kurulum'dur.

16 yorum :

 1. Adsız14:34

  Benim için son derece yararlı bir bilgi oldu.
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, Ben Windows 8 kurdum ve daha önce Acronis ile XP'nin yedeğini almıştım, tekrar Win8 üzerinden Acronis'i kullanarak XP'ye dönebilir miyim?

  YanıtlaSil
 3. Ömer Faruk, dönebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 4. Adsız19:48

  orjinal windows 8 yükseltmesi yapılmış bilgisayarı lisanslı w7'ye düşürmenin yolu var mıdır? ilk başlarda normalken birden internet problemi çıkardı. wifi ve ya kablo takılı ve internet var yazmasına rağmen girmiyor. dns değişikliği de fayda etmedi... yardım ederseniz çok makbule geçer.

  YanıtlaSil
 5. Adsız17:28

  Windows 8 yüklü gelen laptopuma win7 yüklemek istiyorum fakat ne yaptıysam olmadı, usb den ve cd den format atmak için denedim olmadı, önyükleme işlemlerini bios bir türlü devralmıyor
  (bios seçeneklerinde boot önceliğini usb ve cd olarak ayarlama yapılmıştır)...

  YanıtlaSil
 6. Adsız01:09

  boot mode uefi varsa değiştir. boot edecektir.

  YanıtlaSil
 7. Adsız14:05

  boot mode uefi varsa değiştir. boot edecektir.

  Teşekkürler bu çok yardımcı oldu :)

  YanıtlaSil
 8. boot mode : disabled
  uefi :cmsOS

  YanıtlaSil
 9. Adsız01:00

  Bilgisayarimda win 8 yukledim ama win 7ye donemiyorum, boot onceligini usb yapmasini bilmiyorum, usb taktigimda missing operation system yaziyor, teamviewerden yardimci olan arkadaslar varsa cok memnun olurum mail adresim onur_k38@live.nl mail ile iletisime gecebilirsiniz

  YanıtlaSil
 10. Adsız07:14

  Esenlikler.

  Windows 7 kullanıcısı olarak windows 8 kurup denemek istedim. C sürücüsüne kuramadığımdan dolayı D'ye yükledim.
  Beğenmeyip kaldırmak istediğimde şu işlemleri uyguladım:

  İlk önce "msconfig/önyükleme" bölümünden Win8'i sildim. Sonra silinmeyen dosyaları silen bir program yardımıyla (Iobit Unlocker)
  windows 8 dosyalarını D'den sildim. Geriye sadece "PROGRAM DATA" klasörü kaldı.

  Bu klasörü silmek istediğimde sistemdeki bazı programları kendiliğinden kaldırarak (Opera, utorrent gibi) mavi ekran hatası verip bilgisayar yeniden başlıyor.

  Bunun nedeni ne olabilir? D'deki bir başka sisteme ait programdata klasöürü c'yi nasıl etkiler?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Yaptığınız işlemleri tekrar yazmıyorum.Bilgisayarıma sağ tıklayın "Yönet"e girin.Bilgisayar yönetimi penceresinde "Disk yönetimi"ne girin.Burada Windows 8'in kurulu oluğu bölümü sağ tıklayıp biçimlendirin.

   Tabi ki bunu yapmadan önce işletim sisteminin varsayılan olmadığına emin olmanız gerekiyor.

   Yapmışsınız ama yinede Çalıştır "Msconfig"."Önyükleme" bölümümde silinmiş olduğuna emin olun.

   Sil
 11. Adsız03:13

  Biçimlendirmeden klasörü silebilmeyi isterdim. Bölümdeki verileri aktarma işlemi hem zaman alacak hem de fiziksel olarak diski yıpratacak.

  O klasörü olduğu gibi bırakıyorum. En azından şimdilik.
  Yardım etmeyi istediğiniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar veri olduğunu tahmin etmemiştim.Tabi ki o klasörü şimdilik kendi haline bırakmanız en mantıklı olandır.Böyle bir şey başıma gelmediği için pek fazla çözüm önerisinde bulunamıyorum.Kusura bakmayın.İyi bloglar.

   Sil
 12. WİNDOWS 10 DA EKLEYEBİLİR MİYİZ?

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...