facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 7 Age Of Empires 2 Renk Sorunu (Çözüm)

age of, age of empires
Arkadaşla bir nostalji yapalım dedik burnumuzdan geldi.Bu yazıyı başkaları da aynı şekilde uğraşmasın diye yazıyorum arkadaşlar.Age Of Empires 2 on sene önceleri hayatımın büyük bir bölümünü çalan strateji oyunudur.Övünmek gibi olmasın o zamanlar kralını tanımazdım.Tabi şimdilerde görsel olarak çok daha gelişmiş ve kapsamlı strateji oyunlar çıkmış ve bu oyunun papucu dama atılmıştır.Ama sorunun çözümünü ararken hala oynayanlar olduğunu fark ettim.Bizde biz heves ettik ama Windows 7'nin uyumsuzluğu ile karşılaştık.Oyunu ilk açtığımız da mouse sanki haritanın sol tarafındaymış gibi harita sürekli sola doğru kayıyordu.Bu sorunu çözmek için sistemi yeniden başlatmanız ve oyunu çalıştırmanız gerekiyor.Malesef kalıcı bir çözüm bulamadım.Ama ne hikmetse sistem yeniden başlayınca sorun düzeliyor.
age of empires, renk sorun age of empires
Mouse kayması sorununu hallettikten sonra Age Of Empires 2 oyununu açtığımızda renklerin birbirine girdiğiniz, oyunda görsel bir bozukluk olduğunu fark ettik.Renklerin düzgün gösterilmemesi sorununu çözmek yine biraz zaman aldı açıkçası.Oyuncu arkadaşlar bu sorunu oluşturdukları bir .bat dosyası ile çözüm bulmuşlar.Öncelikle oyunun kurulu olduğu klasör'e gidin ve orada "Yeni Metin Belgesi" açın.Belgenin içine;


taskkill /F /IM Explorer.exe

age2_x1.exe

Start explorer.exe

yukarıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın.Ve belgenin uzantısını .bat olarak değiştirin.Eğer belgenin uzantısını göremiyor iseniz, Bilgisayarım penceresinde üst menüden "Düzenle" menüsünü açın "Klasör ve Arama seçenekleri"ne tıklayın.Açılan pencerede "Görünüm" sekmesine gelin ve "Bilinen dosya uzantılarını gizle" seçeneğinin yanındaki işareti kaldırın.Tekrar dosyanıza gidin ve .txt olan uzantısını .bat olarak değiştirin.Dosyanın "Age Of Empires 2" klasöründe olması gerekiyor.Klasörün içindeyken oluşturduğunuz .bat dosyasına tıklayın.Sorun çözülecektir, iyi bloglar.

7 yorum :

 1. Bu çözümler için teşekkür ederim.. Yalnız Empires 3 için mouse sorununu halledebilirmisiniz. mouse ortalarda görünmüyo. ama tıklayınca işliyo. ?

  YanıtlaSil
 2. abi bende sadece bir sorun var oda renklerle ilgili olan dediklerini yaptım ama sorun çözülmedi

  YanıtlaSil
 3. Adsız15:08

  sorun cozulmur

  YanıtlaSil
 4. dediğini yaptım olmadı

  YanıtlaSil
 5. olmadı admin yardım ett hepsini yaptım renk olayı çözülmedi

  YanıtlaSil
 6. Adsız04:50

  Yazılan kodlar ne alaka onu anlamadım açıkçası ama işe yaradı sağolasın... Olmadı diyenler hatalı yapmıştır.
  dosya adı doğru olmalı... Mesala bende oyun "Empires2.exe" dosyasından başlıyor, böyle olunca aşağıdaki gibi yapmalı örneğin...

  taskkill /F /IM Explorer.exe
  Empires2.exe
  Start explorer.exe

  YanıtlaSil
 7. benim oyunu açıyom kampı açıyom orda oyunda beyaz ekran haritada

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...