facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Dizüstü Pil Ömrünü Arttırmak İçin Windows İpuçları

Eğer dizüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız yaşanabilecek kötü şeylerden biri pil ömrünün azalmasıdır.Genellikle dizüstü bilgisayarların pil ömrü kısa olur.Bunu arttırmak için Windows üzerinde bazı ipuçları vardır.Bu yazıda pil ömrünü en üstü düzeyde arttırmak için yapabileceklerimizi öğrenelim.Windows 7 üzerine denenmiş ipuçlarıdır.Windows 8 üzerinde de kullanılabilir.Aşağıdaki ipuçlarının hepsini yapmanız gerekmiyor.Dizüstü pil ömrünü arttırmak için;

1-Ekran Parlaklığını Düşürün;
Ekran parlaklığını son seviyenin biraz aşağısına çekmek pil ömrünü oldukça arttıracaktır.Bu pil ömrünü uzatmak için ayarlamanız gereken en önemli şeylerden biridir.Pil ömrünü arttırmak için Windows 7 üzerinde sağ alt köşede güç simgesine sağ tıklayın ve "Ekran parlaklığını ayarla" sekmesine basın.
Açılan Güç seçenekleri penceresinde en altta bulunan ekran parlaklığı ayarını ne kadar aşağı çekerseniz, pil ömrünü o kadar uzatmış olursunuz.Tamamen karanlık yapmanız gerekmiyor ama son seviyede çok parlak bulundurmanız da gereksizdir.Eğer bilgisayarı doğal ışıklı ortamlarda sık kullanıyorsanız bu ayarı yapmayın.

2-Wireless  Ve Bluetooth'u Devre Dışı Bırakma
Eğer kablosuz İnternet (wireless) ya da Bluetooth kullanmıyorsanız bunların kapatılması pil ömrünü uzatacaktır.Bu kartların Windows üzerinde kullanımını kapatabilirsiniz.Bunu yapmak için sağ alt köşeden "Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç"a tıklayıp, sol menüden "Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin"e basın.Ya da "Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ Bağlantıları" yolunu izleyin.
Açılan sayfada kullanmadığınız bu kartları kapatarak batarya ömrünü uzatabilirsiniz.Sağ tıklayıp "Devre dışı bırak"a basmanız gerekiyor.

3-Güç Seçeneklerini Ayarlayın
Güç seçeneklerini ayarlayarak Windows üzerinde pilde çalışır durumda büyük bir tasarruf sağlayabilirsiniz.Bunu yapmak için sağ alt köşeden "Güç Seçenekleri" sekmesine basın.
Açılan pencerede "Yüksek performans"ı seçin ve "Plan ayarlarını değiştir"e basın.
Bu sayfada Pilde çalışma ve Prize takılı çalışma ayarlarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.Pil ömrünü arttırmak için "Pilde" ayarlarını olabildiğince düşürmeniz gerekiyor."Ekran karart" özelliğini 1 dakika, "Ekran kapat" özelliğini 1 dakika ve "Bilgisayarı uyku moduna geçir" ayarlarını da olabildiğince düşük tutmanız gerekiyor.Parlaklık ayarlarını da en düşüğe almanız bataryayı daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.

4-Görsel Efekt Ayarları
Windows 7'nin görsel ayarlarını düşürürseniz pilde çalışırken çok daha fazla pili kullanabilirsiniz.Bunu yapmak için "Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Sistem" yolunu izleyin.Sol menüden "Gelişmiş sistem ayarları" sekmesine tıklayın.
Açılan pencerede "Gelişmiş" sekmesinden "Ayarlar"a basın.
"Görsel Efektler"den "En iyi performans için ayarla"ya tıklayın ve uygulayın.Görsel efektler pil ömrünü azaltan görünümlere yer verir.Bu şekilde batarya ömrünü olabildiğince uzatmış olacaksınız.

5- Windows Arama Ayarlarını Değiştirin
Windows 7'de arama hizmeti oldukça gelişmiştir.Aradığınız dosyayı hemen bulabilmeniz için sistem en hızlı yolu kullanacaktır.Tabi buda pil ömrünü olumsuz yönde etkilemektedir.O yüzden bunu kapatarak bataryadan en yüksek performansı alabilirsiniz.Bunu yapmak için "Denetim Masasına" girip "Arama" kutusuna "Dizin" yazın ve çıkan "Windows'un arama biçimini değiştir" sekmesine"tıklayın.
Açılan pencerede "Değiştir"e basın.
Ve çıkan bütün sonuçları kapatın.

6- Sıcaklığı Koruyun
Dizüstü bilgisayarınızın ısınması soğutucu fanlarının daha çok çalışmasına neden olacaktır.Bu yüzden bilgisayarı soğut tutmaya çalışın.Pilde kullanım sırasında kucakta çalıştırmayın.Soğutucu yardımcı parçalar kullanmanız yararınıza olabilir.Ayrıca işlemci fan temizliğini ihmal etmeyin.İyi bloglar..

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...