facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 7 Kullanılabilir Ram Miktarı Sorunu (Çözüm)

Birkaç gün önce dizüstü bilgisayarımın fanını temizlerken boş bir Ram girişi olduğunu farkettim.Anakartımı araştırınca 4 gb Ram'e kadar desteklediğini öğrendim ve hemen Ram siparişi verdim.Bugün elime ulaştı.Ram'i takınca doğal olarak 32 bit işletim sistemi kullandığım için Ram eksik gözüktü.Aşağıdaki resime benzer bir şekilde "Kullanılabilir Ram miktarı" ile Ram'in etinden sütünden tam olarak faydalanamıyordum.Tabi bu durum 32 bit işletim sistemlerinin 3 gb Ram'den sonrasını desteklemediği için oluşuyor.Bunu çözümü 64 bit işletim sistemi kurmaktır.Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız ilk bakmanız gereken yer sisteminizin 64 bit olup olmadığıdır.Bunun farkında olduğum için 64 bit Windows 7 kurdum ve sonuç değişmedi.Açıkçası onboard ekran kartı kullanıyordum.Onboard ekran kartları Ram'den belli bir miktar kullanır.Bu yüzden orada bazen "Kullanılabilir Ram miktarı" diye parantez içinde not düşülür.
Eğer 64 bit işletim sistemi kullanıyor ve ekran kartınız onboard ise oradan bir miktar eksik Ram gözükmesi gayet doğaldır.Ama bazı durumlarda bu miktar çok fazla olabilir.İşte bendeki sorunda buydu.4 gb Ram "Kullanılabilir Ram miktarı 2.93" olarak gözüküyordu.Anakartımı ve üzerine tümleşik ekran kartımı çok iyi tanıdığım için bu miktarı çok fazla buldum.Ekran kartı bağdaştırıcı ayarlarından kontrol ettiğimde haklı olduğumu anladım.O halde sorun bios'tan çözülebilirdi.Ram'i kullanabildiğim kadar fazla kullanmalıydım.Bios'tan "Remap Memory" ayarını kapatırsanız büyük ihtimal sorun çözülecektir.Ama bazı bioslar da bu "Remap Memory" olarak geçmez.O halde "Memory" ile ilgili ayarları kontrol etmenizi tavsiye ederim.Bende "Remap Memory" ya da benzeri bir ayar yok.Bunu çok iyi bildiğim halde yinede kontrol ettim.Acer aspira 5735 marka diz üstü kullanıyorum.
Ram'den kullanabildiğim en fazla miktarı kullanmak için yapmam gereken tek şey kalmıştı.Bios'un 1.08 olan sürümünü 1.09 olarak güncelledim.Yani Bios'u güncelledim kısacası ve sorun çözüldü.Yukarıda ki yazıyı okuyup adım adım anlattıklarımı kontol ederseniz son seçeneğiniz Bios'u güncellemek olsun.Sonuç resimdeki gibi arkadaşlar.4 gb Ram'i tam olarak kullanabiliyorum.Windows 7'de gözle farkedilir bir hızlanma elde ettim.

Sorunu çözmek için adım adım deneyin;
1-) İşletim sisteminizin 64 bit olup olmadığını kontrol edin.
2-) Bios'a girip "Remap Memory" ya da dengi bir ayar olup olmadığını kontrol edin.var ise kapatın.
3-) Son seçenek olarak üreticinin Web adresini ziyaret ederek Bios'u bir üst sürüme güncelleyin.

4 yorum :

 1. Hocam 64 bit kurdum bios güncelledim ama durum aynı. gigabyte ga vm 900m anakart kullanıyorum. 1.2 gb yi ekran kartına vermiş durumda kullanılabilir ram miktarı 2.94gb.

  YanıtlaSil
 2. Selamlar

  Bende Dell İnspiron N5010 var. 2*2048 ram mevcut yani 4 gb ama bunu kullanılabilir 2.99 olarak görüyor. Ekstra ram takmadım ve ekran kartım harici. işletim sistemim 64 bit. Remap veya benzeri bir bölüm yok biosda. Bios ise A04 iken A15 versiyonuna güncelledim değişiklik yok...

  YanıtlaSil
 3. bios nerde bulamadım

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...