facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 7 Görev Zamanlayıcı - Otomatik Program başlatma

Windows 7 Görev Zamanlayıcı ne işe yarar ? Windows 7'nin içinde bulunan görev zamanlayıcısı programı, sizin belirlediğiniz tarih ve saatte belirli bir programı otomatik olarak başlatabilir, e-posta gönderebilir ya da Alarm tarzında ekran da bir ileti görüntüleyebilirsiniz.Adından da anlaşıldığı gibi bir nevi hatırlatıcı.Aşağıda Görev Zamanlayıcısını kullanarak bir programın nasıl otomatik olarak başlayabileceğini resimli olarak görebileceğiz.

Öncelikle Windows 7 Görev Zamanlayıcısına Ulaşmak için aşağıdaki Yolu İzleyin;

"Başlat - Tüm Programlar - Donatılar - Sistem Araçları - Görev Zamanlayıcı." ya da "Başlat - Aramaya (Görev Zamanlayıcı) yazabilirsiniz."
Açılan pencerede, Sağdaki "Eylemler" menüsünden "Temel Görev Oluştur" Sekmesine tıklayalım.
Eyleminiz için bir Ad ve Açıklama girin ve "İleri" diyelim;
Burada eylemin Hangi tarihte başlamasını seçiyorsunuz.Bir çok seçenek mevcut."Günlük, haftalık, Aylık, Bir kez, Bilgisayar açıldığında, Oturum açtığımda, Belirli bir olay günlüğe kaydedildiğinde" gibi seçenekler bulunuyor.Burda dikkat etmeniz gereken en önemli seçecek "Bilgisayar açıldığında" seçeneğinidr.Eğer bilgisayar ilk açıldığında otomatik olarak açılmasını ve hazırda beklemesini istediğiniz programlar varsa bu seçenek çok işinize yarıyacaktır.Seçtikten sonra "İleri" diyelim.
Ben "Bir Kez" seçeneğini seçtiğim için bir sonraki adımda tam olarak tarih ve saat giriyorum.Bu penceredeki gerekli ayarları yaptıktan sonra tekrar "İleri" diyelim.
Windows 7 Görev Zamanlayıcısı bize üç seçenek sunuyor;

-Program Başlat (Belirlediğiniz saatte .exe'yi açar)
-E-Posta Gönder (Belirlediğiniz saatte e-posta gönderir)
-İleti Görüntüle (Belirlediğiniz saatte ekranın tam ortasında dilediğiniz uyarı yazısı belirir, bir nevi alarm)

Ben "Program Başlat" seçeneğini seçip "İleri" diyorum.
Program/Komut dosyası bölümüne "Gözat"ı kulanarak çalıştırmak istediğimiz programın klasöründeki (Ana .exe)'yi işaretliyoruz ve "İleri" diyoruz.
"Son"a bastığımızda Windows 7 Görev Zamanlayıcı ayarları kaydedecektir.Belirttiğiniz zaman diliminde program otomatik olarak başlayacaktır.İyi bloglar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...