facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 8'de Dosya Ve Klasörlerin Sahipliğini Alma

dosya sahipliği alma
Windows 7'de dosyadan sahiplik almak için buradaki yazımda 2 farklı yöntemden bahsetmiştim.1. yöntem hem zaman kaybı, hemde uzunca bir yoldu.Wİndows 8 çıktığında Sağ tuş'ta bir kısayol bekledik ama olmadı.Windows 8'de dosyadan sahiplik almak için yine aynı yöntemler arasında seçim yapmak zorunda kalacaz.Benimde kullandığım ve birçok kişinin memnun olduğu bir regedit ayarıyla sahiplik almayı sağ tuşa koymak hala en mantıklısı.O yüzden kimse sormadan ben Windows 8'de dosyadan nasıl sahiplik alınacağını bir kez anlatim.Ben size 2. yöntemi tavsiye ediyorum.

1.Yöntem

Öncelikle sahiplik almak istediğiniz dosyaya sağ tıklayın ve 'Özellikler'e basın.

dosya sahipliği alma
 Özelliklerden 'Güvenlik' sekmesine giriyoruz.Oradan 'Gelişmiş'e basıyoruz.
dosya sahipliği alma
Gelişmiş'e bastığımızda karşımıza  resimdeki pencere geliyor.Yukardaki sekmelerden 'sahip'e, oradan da 'düzenle'ye basıyoruz.

dosya sahipliği alma
Burada 'geçerli sahip'i değiştirmek için oturum profilinizi seçin ve'uygula'ya basın.Bir uyarı penceresi gelecek.Tamam deyip pencereyi kapatın.
dosya sahipliği alma
Tekrar sağ tıklayıp, özellikler'den geldiğimiz güvenlik sekmesinde 'düzenle'ye basıyoruz.
dosya sahipliği alma
Oturum profilimize tıkladığımızda izin ayarlarının artık aktif olduğunu görebilirsiniz.Burada 'Tam denetim'e tıklayarak gerekli izinleri verebilirsiniz.Değiştirme, okuma ve yürütmeokuma,yazmaizinlerini ayarlayabilirsiniz.

2.Yöntem ( Sağ Tık ile kısayoldan Sahiplik alma) 

Yapacağınız işlemi birden fazla dosyaya yapmak istiyorsanız, birinci yöntemdeki izlediğimiz yol sizi uğraştırabilir.Küçük bir reg kaydı ile sağ tık menüsüne 'sahiplik alma' tuşunu koyabiliriz.Öncelikle reg kaydımızı buradan indirin.Ve rar'dan çıkartın;
dosya sahipliği alma
Klasörden çıkan 2 reg dosyası var.Birincisi kaydı oluşturmak, ikincisi kaydı kaldırmak için.Biz 'InstallTekeOwsnership.reg' dosyasına tıklıyoruz.Çıkan penreceye evet dedikten sonra, oturumu ya da bilgisayarı kapatıp yeniden açıyoruz.Artık sahipliğini almak istediğiniz dosyaya sağ tıkladığınızda;
dosya sahipliği alma
Gibi bir tuş göreceksiniz.'Take Ownership'e basarak kısayoldan sahiplik alabilisiniz.Fileserve'a upload edilmiştir.

4 yorum :

 1. Adsız11:13

  link çalışmıyor

  YanıtlaSil
 2. Adsız, linkte sorun yok.

  YanıtlaSil
 3. Adsız21:11

  yaptım hala olmadı

  YanıtlaSil
 4. Adsız07:25

  bunu birden çok nesne (foto, metin vs) üzerinde aynı anda yapmanın yolu var mı?

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...