facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Mart 2011 Blogger Yine Engellendi

Dün süperonline'ın duyurmasıyla bu gün yine o türk telekom'un o meşhur işe yaramayan lanet dsn'leri ile engellendik indexsimizi utanç içinde görmekteyiz.Digitürk'ün haklı olarak telif hakkını zihniyet-i fakir kalmış hukuk sistemimizde aramaya çalışması sonucu, karara yine tüm blogger sitelerini kapatarak varan hakimlerin internet hakkında zerre kadar bilgilerinin olmadığı kanısına artık kesin olarak varmış durumdayım.Hukuk sistemimizin de geri kalmış köhne adetlerimizden bir farkı olmadığını da artık çok iyi biliyorum.Bir subdomain'i kapatmak yerine, binlerce kişinin emeklerini gasp eden bu zihniyetleri en şiddetli şekilde kınıyorum.Zihniyetinize Sokam!

Dün ile bugün arasında Windows7li.blogspot.com blog'um büyük bir hit kaybı yaşamış ve bu kaybettiğim emeğim sanırım henüz hiçbirşey.Eğer engel bir an önce kaldırılmassa bu sitede diğer siteler gibi çöp bir site haline gelecektir.Bu haksız engelle karşı yapabileceğim tek şey sizinde farklı dns adresleri kullanarak engellenen sitelere erişim sağlayabilmenizi tavsiye etmektir malesef.Tabi eğer bu yazdığım yazı yerine, "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir" yazısını henüz görmediyseniz.

Dns değiştirmek için gerekli anlatıma buradaki konudan ulaşabilirsiniz.Benim size tavsiye edebileceğim OpenDns'dir.Gayet hızlı ve sorunsuzdur;
 • 208.67.222.222
 • 208.67.220.220
________________________________________

Blogspot.com’a erişim engellendi

Superınline’ın web sitesinden ve Twitter üzerindne yaptığı açıklamaya göre Blogspot.com web sitesine Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 14.01.2011 tarih ve 2011/156 D iş sayılı kararı ile erişim engellenmiş.

Superonline 28.02.2011 açıklaması: Google Hizmetleri

Değerli Müşterimiz,

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan firmamıza iletilen karar sebebi ile Google’a ait bazı IP’lere erişim engellenecektir. Erişimi engellenen IP’ler dolayısıyla, Google’in bazı uygulamalarına erişilememe ya da yavaşlık yaşanması beklenmektedir.

Bu engellemenin muhtemel etkileri ile ilgili olarak;

- Google web sitesine erişimde sorun yaşanması,
- Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması,
- Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme,
- Web siteleri dahilinde ‘google search’ kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama,
- Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search’a dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi söz konusu olabilecektir.

Google servislerinde yaşanabilecek yavaşlık ve erişim zorluklarının Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından yayınlanan karar sebebi ile yaşandığını, bu durumun Superonline alt yapısından kaynaklanmadığını bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla
Superonline
----------------------------

9 yorum :

 1. bilgisayarın b'sini bilmeyenlere karar verdirirsen olacağı budur. bu mantıkla uygunsuz birşey yayınlandığında tüm radyo ve tv lerin de kapanması gerekmez mi yada cezalandırılması? işlerine geldi mi bir gece de çıkan yasalar nedense bu tarz işe gelmeyen konularda çık-a-mıyor... yetkililere "içimden saydırdığımı" söylemek istiyorum...

  YanıtlaSil
 2. Bakan hayatında kaç kez internet'e girmişte cebit fuar'ına katılıyor ve orda birşeyler biliyormuş gibi yorum yapmaya kalkıyor.

  İyi o zaman google'da birçok zararlı sitenin bulunmasına vesile oluyor, sıkıyorsa google'ı da kapatın.Ya da facebook'ta tc kanunlarına aykırı binlerce sayfa var.Sıkıyorsa facebook'u da kapatın.Yerse tabi...

  Bunların eline düşersek, internette gireceğimiz sitelere de onlar karar verecek.Digiturk davasında haklıda olsa, hakkını binlerce kişinin hakkını gasp edebilen bir kurumda aramış.Bende buna sebeb olan herkese hakkımı HELAL ETMİYORUM...

  YanıtlaSil
 3. Google yetkilileri, tüm içerik sahiplerini, Blogger hizmetine erişimin engellenmesi konusunda girişimde bulunmaktansa, bu süreci kullanmaları yönünde teşvik ettiklerini belirterek, ''Bu şekilde, biz söz konusu şikayetle ilgilenirken Türkiye'deki kullanıcılar Blogger'dan sorunsuz bir şekilde yararlanmaya devam edebilir'' dedi.

  Google yetkilileri yaptıkları yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

  ''Google olarak telif hakkı ihlali iddialarını çok ciddiye alıyor ve telif ihlali konusunda elimize geçerli bir yasal uyarı ulaşan içerikleri hızlı bir şekilde Blogger'dan kaldırıyoruz. Blogger'a yüklenmiş içerikler ile ilgili telif ihlali söz konusu olduğunda, içerik sahipleri internet üzerinden gerekli uyarıyı kolaylıkla yapabilmekte ve süreç etkin olarak işlemektedir.

  Tüm içerik sahiplerini, Blogger hizmetine erişimin engellenmesi konusunda girişimde bulunmaktansa, bu süreci kullanmaları yönünde teşvik ediyoruz. Bu şekilde, biz söz konusu şikayetle ilgilenirken Türkiye'deki kullanıcılar Blogger'dan sorunsuz bir şekilde yararlanmaya devam edebilir. İlgili politikamıza ilişkin ayrıntılara http://www.google.com/blogger_dmca.html. adresinden ulaşılabilmektedir.'

  YanıtlaSil
 4. İnternet Teknolojileri Derneği, alan adı temelli yasaklama yerine IP temelli topyekün sansürü talep eden ve uygulayan kurumlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

  İSTANBUL - İnternet Teknolojileri Derneği (İNETD), blogların kapatılmasıyla ilgili kurumlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Dernek tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen suç duyurusu dilekçesinde, Ligtv yayınlarını izinsiz yayınlayan şirketlerin engellemesinde alan adı temelli yasaklama yerine IP numarası yasaklamakla, olayla ilgisiz masum milyonlarca blogger ve aynı IP'den hizmet veren Google hizmetlerini (maps.google.com) kullanan milyonlarca internet kullanıcısı ve binlerce şirketin mağdur edildiği ifade edildi.

  ''İstanbul Merkezli Digital Platform İletişim Hizmetleri A.Ş. (Digitürk) ve Pluton Televizyonculuk A.Ş (LigTV) firmalarının, LigTV'nin yayın haklarına sahip olduğu Spor Toto Lig müsabakalarını yayınladıkları gerekçesiyle Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 14 Ocak 2011 tarih ve 2011/156 D iş sayılı kararı ile Blogspot.com dahil 4O'ı aşkın alan adı ve 60'ı aşkın IP'ye erişimi engelleme kararı verildiğinin'' anlatıldığı dilekçede, ''Karar suç işlediği ileri sürülen alan adlarına erişimi engelleme yapılabilecekken, o alan adının taşındığı tüm IP'lere engelleme kararı talep edilmiş ve karar verilmiş ve uygulanmıştır'' denildi.

  Dilekçede, şunlar kaydedildi:

  ''Blogspot, Türkiye'den 4 milyon kişinin blogunun bulunduğu Blogspot.com'u kapsamaktadır. Blogspot.com'un bulunduğu IP'ler, aynı zamanda milyonlara Türk vatandaşının ve şirketinin kullandığı Google Analytics, Google Maps gibi hizmetleri de barındırmaktadır. Bu karar, bu hizmetleri aksatacaktır. LigTV'nin maçlarını izinsiz yayınladığı ileri sürülen onlar belki yüzlerce altalan adını yasaklamak mümkünken 4 milyon blog sahibi Türk vatandaşına sansür uygulamak ve milyonlarca Türk vatandaşını suç unsuru içermeyen weblere ve binlerce şirketin hizmet alıp, iş yaptığı Google Hizmetlerine erişimini engellemek ya da aksatmak, kanımızca görevi ihmaldir.

  Alan adı yerine IP temelli uygulama, bazı apartman dairelerinde suç işlendiği gerekçesiyle, koca bir mahallenin hatta şehrin dünya ile bağlantısına kesme kararına benzemektedir.''

  Görev ihmali nedeniyle milyonlarca internet kullanıcısını ve binlerce şirketin hizmetinin aksadığına işaret edilen dilekçede, bunun iş ve zaman kaybına sebep olduğu vurgulandı. Dilekçede, mahkeme kararının, ilgili kanuna maddi olarak aykırı olduğu da savunuldu.

  Dilekçede ''Digitürk A.Ş., LigTV AŞ, Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı, Diyarbakır 5. Asliye Hakimliği, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'' hakkında gerekli hazırlık soruşturması başlatılarak görevi ihmal suçundan kamu davası açılması istendi.

  YanıtlaSil
 5. Ocak 2011 tarihinde Digitürk'ün yaptığı başvurusu sonucu Diyarbakır 5. Asliye Ceza mahkemesi tarafından Türkiye'den erişimi IP bazında yasaklanan blogspot artık serbest. Diyarbakır Baş Savcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu bugün (14.03.2011) aldığı kararla erişim engellemeyi kaldırdı.

  Erişim engellemeden mağdur olan Blogspot kullanıcılarının Diyarbakır Sulh Ceza Mahkemesi, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır Asliye Ceza Mahkemesi ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvurulara ek olarak Google'ın da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği dilekçe sonucunda yapılan incelemeyle blogspot kullanıcılarının esareti sona erdi.

  ENGELLETEN YAYINLAR KALDIRILMIŞ
  Davayı başından beri takip eden ve Bilgi Üniversite Bilişim Hukuku öğretim üyesi Doç. Dr. Yaman Akdeniz'in verdiği Haberturk.com Ekonomi Servisi'ne bilgiye göre, savcılık tarafından kararı veren Diyarbakır Sulh ceza Mahkemesi, davacıların sunduğu belgeler ve "engellenen IP'lerde artık Digitürk'ün telif hakkını ihlal eden yayınlar yapılmadığı" yönündeki delilleri incelemesi için bilirkişi atandı.

  KARAR ISS'LERE ULAŞINCA GİRİŞ SERBEST
  Geçtiğimiz haftasonu bilirkişinin yaptığı inceleme sonucu bu IP'lerde kapatmaya konu olan blogların artık yayında olmadığı yönündeki raporuna istinaden erişim engellemenin kaldırılmasına karar verildi.

  Karar İnternet Servis Sağlayıcılar'a tebliğ edildikten sonra blogspot platformu tekrar erişime açılmış olacak.

  YanıtlaSil
 6. Adsız21:18

  Şimdi blogger açık!

  YanıtlaSil
 7. Evet mustafa.2 aylık haksız bir engelden sonra açıldı.

  YanıtlaSil
 8. Adsız12:26

  Ben bir kez görmüştüm.Şaştım fakat,dün 1 mart tı fakat arkadaşımın laptopu ile tıkır tıkır yasaklı sitelere bile giriyordum(Yanlız DNS değiştirmemiş).Fakat benim girişimde "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir"yazısı öyle büyük ki suratıma yapışacaktı :D
  Fakat 2 aydır giremedim.Arkadaşımdanda girilmiyordu.
  NE ÇİLE YUH BE !

  YanıtlaSil
 9. bu ne çile yaw.

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...