facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 7 Nasıl Oluşturulmuştur

 
Windows 7 Nedir?Nasıl Çıkmıştır?
Microsoft`un Yeni Şık ve Hızlı Windowsu Hakkında Bilgi
16 Ağustos 2009
Windows 7
Windows 7 (önceden Blackcomb ve Vienna kod adlı) Microsoft Windows'un şu an geliştirilmekte olan sürümü. Microsofttarafından kişisel bilgisayarlar, masaüstüler, dizüstüler, netbooklar,medya merkezi bilgisayarlar ve Tablet PC'lerde kullanılmak içinçıkarılacak bir işletim sistemidir.
Microsoft, geliştirme sürecinin 2007yılından itibaren en az üç yıl sürecek bir zaman çerçevesi planlıyor.Çıkış tarihi Microsoft tarafindan 22 Ekim 2009 olarak belirlenmiştir.
== Adlandırma ==YUnus emre onarma Microsoft, bu işletim sisteminin adını neden Windows 7 olarak belirlediğini Windows VistaTeam Blog sitesinde açıklamıştır:Windows'un ilk ana sürümü Windows 1.0[1]; ikinci ana sürümü Windows 2.0 [2]; üçüncü ana sürümü Windows 3.0ve bunun alt sürümü Windows 3.1 [3]; dördüncü ana sürümü Windows 95 vedördüncü ana sürümün alt sürümleri Windows 98, Windows 98 SecondEdition ve Windows Me [4]; beşinci ana sürümü Windows 2000 ve bunun altsürümleri Windows XP ve Windows XP 64-Bit Edition ile Windows XPProfessional x64 Edition [5]; altıncı sürümü Windows Vista; ve bununalt sürümü [6] ayrıca, sayı bakımından yedinci sürümü Windows 7 [7].Yani Windows 7, tamamen yeni bir Windows NT tabanlı bir işletim sistemideğildir. Temeli, Windows Vista üzerine kuruludur. Microsoft, geneldeyeni bir Windows NT tabanlı sürümü en az beş yılda oluşturmaktadır.Bunun bir kanıtı da şudur: Windows 95, Windows NT 4.0 tabanlıdır ve 1995yılında piyasaya çıkmıştır.
Windows 98 de NT 4.0 tabanlıdır. Windows95'ten yaklaşık beş yıl sonra Windows 2000 çıkmıştır ve Windows NT 5.0tabanlıdır. Her ne kadar Windows XP, Windows 2000'den tamamen farklıbir işletim sistemi gibi görünse de o da NT 5.0 tabanlıdır, yaniWindows 2000 üzerinden geliştirilmiştir. Yine Windows Vista da WindowsXP'den beş yıl sonra çıkmıştır. Fakat Windows 95'ten sonra, NT 4.0tabanlı olarak Windows 98, 98 SE ve Windows Millennium Editionsürümleri çıktığı ve Windows XP'nin beş yıllık saltanat döneminde yenibir NT 5.0 tabanlı işletim sistemi çıkmadığı için, yeni bir Windowsiçin geç kalındığı ve sanki Windows XP'den sonra hiçbir sürümçıkmayacakmış gibi sanılmıştır ve bu yüzden Windows Vista'nınbenimsenmesi zor olmuştur. Windows 7 sürümünün geliştirilmesi bitippiyasaya sürüldükten sonra Microsoft, –büyük ihtimalle– yeni birWindows NT tabanlı sürüm geliştirmeye başlayacaktır. Bu da en fazla beşyıl sürebilir.
Şu an en son sürümü RC sürümü 5 Mayıs 2009 tarihinde yayınlanmıştır.

Release Candidate (RC)Windows 7 Release Candidate (RC) (Sürüm Adayı) 30 Nisan 2009 tarihinde MSDN üyeleri için beş dilde (İngilizce, Almanca, Fransızca, Japonca, İspanyolca) yayınlandı. RC'nin son kullanıcı sürümü ise 5 Mayıs 2009tarihinde, Windows 7 web sitesinde yayınlandı. pcnet sitesindeki birhabere göre yapılan testlerde, Microsoft'un şu ana kadar geliştirdiğien hızlı işletim sisteminin Windows 7 olduğu iddia edildi.

Release to Manufacturing (RTM)
Windows 7 RTM (nihai) sürümü 6 Ağustos 2009'da MSDN ve TechNet kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur...

Genel Bilgi
Windows kullanıcıları, Windows 7 ile Windows Vista'ya göre dahahızlı bir deneyim yaşayacaklar. Windows 7 ile kullanıcılar,bilgisayarlarını çok daha hızlı başlatabilecek vekapatabilecekler.Microsoft'a göre, gelişmiş Görev Çubuğu ileuygulamalar arasında geçiş yapmak bir eğlence hâline dönüşecek; yeniaraç çubuğu ile kullanıcıların, yazılımlar ve belgeler arasında daharahat ve hızlı bir şekilde dolaşmak mümkün olacak.Windows 7 ile yeniWindows Aero özellikleri, temiz bir masaüstü daha az uyarı ekranıanlamına geliyor.
Windows 7'nin sunduğu yüksek sistem güvenilirliği, daha uzun pilömrü ve daha az uyarı ekranıyla kullanıcılar, zaman verimliliğiniartıracaklar.Çok konuşulması beklenen çoklu temas teknolojisi,kullanıcının bilgisayar ekranında yapacağı birkaç parmak dokunuşuylaistediği dosyaya, bilgisayara veya cihaza hızlı biçimde ulaşmasınısağlıyor.
Windows 7'nin açıklanan önemli özellikleri:

Windows XP Modu
Windows XP Mode for Windows 7 (Windows 7 için Windows XP Modu: XPM),Windows XP (SP2/SP3) ile uyumlu programların Windows 7 üzerinde WindowsXP arayüzüyle rahatlıkla çalıştırılabilmesini sağlayan bir nevi"sanallaştırma" özelliğidir. Bu özellik, Windows 7'nin içerisinegömülmüş bir Windows XP SP3 kopyası içermektedir; bu sayede de WindowsXP uyumlu tüm programlar, Windows 7 ile tam uyumlu bir şekildeçalıştırılabilmektedir. Örneğin; Internet Explorer 6, Windows MediaPlayer 9 gibi eski sürüm programlar, Windows 7'de kullanılabilmektedir.XPM, Windows Virtual PC özelliğini temel almaktadır. XPM sayesinde,program uyumluluğu %100'e yükselmektedir. XPM, geri uyumluluk olarak daadlandırılabilir. Zaten Microsoft bu özelliği, Windows 7'nin ilk sözkonusu olduğu dönemde geri uyumluluk olarak belirtmişti. Ayrıca,Windows XP ile uyumlu donanımlar da bu özelliğe dahildirler. Buözellik, Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate sürümlerindekullanılabilecektir. Windows XP Modu'nu kullanabilmek için en az 2 GBRAM'e ihtiyaç vardır ve Windows 7 64 bit sürümleri de en az 2 GB RAMgerektirmektedir, bu yüzden XPM'li bir Windows 7 64 bit sürümünükullanmak için de en az 4 GB belleğinizin olması gerekmektedir.

Şeffaf Pencere
Aero Peek, masaüstünüze ve açık program pencerelerine sürekli olarakhakim olmanız için tasarlanmış. Bu iş için görev çubuğunun en sağınayeni bir "Masaüstünü Göster" ikonu eklenmiş. Bunun üzerine geldiğinizdetüm açık pencereler şeffaf hale geliyor ve masaüstüne veya gadget'laragöz atmak mümkün hale geliyor.
İkona tıkladığınızda ise tanıdığınız "Masaüstünü Göster" sürecigerçekleşiyor. Aynı şekilde gözlemlemek istediğiniz bir pencereyiodaklama özelliği de çok yardımcı oluyor. Bu iş için fare imlecinigörev çubuğundaki bir ön izleme penceresi üzerine getirin. İmleciüzerine getirdiğiniz pencere hariç diğer tüm açık pencereler yeni"Masaüstünü Göster" efektine benzer bir şekilde şeffaflaşıyor.
Böylece geçiş yapmak istediğiniz pencereye odaklanmanız çok daha çabuk gerçekleşiyor.

Yeni Klavye Kısayolları
  • Alt+P Pencerelerde önizleme seçeneğini kapatır veya açar.
  • Windows+G Masaüstü gadgetlarını tüm pencerelerin önüne getirir.
  • Windows + + (artı tuşu) Uygun konumdaysa Zoom seçeneğini açar ve yaklaştırır.
  • Windows + - (eksi tuşu) Uygun konumdaysa Zoom seçeneğini açar ve uzaklaştırır.
  • Windows + Yukarı ok Aktif pencereyi tam ekran boyutuna büyütür.
  • Windows + Aşağı ok Aktif pencereyi simge durumuna küçültür.
  • Windows + Sola ok Pencereyi küçültür ve ekranın sol tarafına dayar.
  • Windows + Sağa ok Pencereyi küçültür ve ekranın sağ tarafına dayar.
  • Windows + Home Aktif pencere dışındaki tüm pencereleri küçültür veya büyütür.

Yenilenen Görev Çubuğu
Taskbar : Burada kategorileştirme söz konusudur. Yani birikon altında o programın pencerelerini varındırıyor. Böylelikle birdenfazla pencere açtığınızda sizi rahatsız eden bir sistem çubuğundankurtarıyor. Kategorinin üzerine geldğiniz zaman, o kategori altındabulunan pencereleri görüyor ve dilediğimiz pencereye geçişyapabiliyorsunuz. (Eğer üzerine durup geçiş yapmak istemiyorsanız,Kontrol Tuşu + Sol Tık" ile o kategoriye tıkladığınızda en sonaçtığınız pencere, direk açılacaktır.

Aero Shake
Windows 7'deki fare hareketlerini algılama özelliğindenbahsedildiğinde, "Snaps ve Peek" hatırlanır. Fakat unutulan ufak birdetay daha var: Aero Shake. Masaüstündeki pencere yığınından kurtulupsadece bir pencereyi görmek istediğiniz zaman, bu özellik çok işinizeyarayacaktır.
Efekti görmek için; masaüstünde birden çok pencere açıkken, bunlardan bir tanesini tutup sallayın.

Duvar Kağıdı Slayt Şovu
Önceki işletim sistemlerinde belli zaman aralıklarıyla duvarkağıtlarının otomatik olarak değişmesi için kullanıcılar ekstrauygulamalar yüklemek zorunda kalıyordu.
Bu özelliğin getirdiği bir başka güzellik ise, slayt içerisindedeğişen resimleri tek bir tık ile değiştirebilmeniz. Bu işlem içinmasaüstünde sağ-tuş yapmamız ve Sonraki Masaüstü Arka Planı (NextDesktop Background) seçeneğine tıklamamız yeterli.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...