facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 7 x64 ile x86 Farkı


X86 Nedir?

X86 = 32-Bit Demektir.

X86 Intel’in ilk mikroişlemcilerinden olan 8086 ile ilgili yazılımlama kurallarını ifade eden bir tanımlamadır. Intel’in önemli özelliklerinden biri olan "geriye dönük yazılım uyumluluğu" böyle bir tanımlamanın oluşmasını sağlamış. Şöyle ki; 8086 mikroişlemcisi olan bir bilgisayar sisteminde hazırladığınız herhangi bir assembly yazılımı X86 uyumlu tüm bilgisayarlarda çalışır. 80286, 386, 486 SX veya DX, Pentium, Pentium III, AMD nin 286, 386 işlemcilerinde veya Nexgen, Cyrix’in aynı tür işlemcilerinde ve diğerlerinde bu yazılım çalışacaktır. Bu demek oluyor ki yukarıda saydığımız tüm mikroişlemciler ve uyumlu olan diğerlerinin ortak bir yönü var. Bu ortak yönler ortak yazılım kodların olması ve mikroişlemcilerinin temel mimarileri birbirinin aynı olmasıdır.

Yeni bir mikroişlemci üretildiğinde, eski mikroişlemcilere uyumlu olması büyük bir avantajdır. Öyle olmasaydı bugün dünyada oranında PC, X86 uyumlu işlemci kullanıyor olmazdı. Bu yüzden mikroişlemci pazarının bu büyük dilimini birkaç firma paylaşıyor, aslan payını Intel, daha sonra AMD geliyor, Cyrix ve Nexgen gibi diğer mikroişlemci üreten şirketlerin isimlerini pek duymuyoruz.

X86 tabanlı sistemlerin mimarisi birbirine benzer. Bir de X86 tabanlı olmayan sistemler vardır. IBM firmasının PowerPC tabanlı işlemcileri, ya da SUN Microsystems şirketinin sistemleri X86 tabanlı mikroişlemciler kullanmadıkları için bu tür bilgisayarda çalışan yazılımlar X86 tabanlı sistemlerde çalışmazlar.

Şunu unutmayalım; dünyada yaklaşık oranında X86 uyumlu PC sistemi kullanılıyor. Bu yüzden bu X86 assembly dili diğer assembly dillerinden daha geçerli bir yazılımlama dilidir.


X64 Nedir?

X64 = 64-Bit Demektir.

x86-64 (AMD64, x64) AMD tarafından tasarlanan 64-bit'lik bir işlemci mimarisidir. x86-64, x86 mimarisinin bir üst kümesidir; yapısı itibariyle de onu destekler. x86-64 komut seti AMD'nin Athlon 64, Athlon 64 FX, Athlon 64 X2, Turion 64, ve Opteron işlemcilerinde kullanılmaktadır. Daha sonra Intel tarafından Intel 64 (EM64T) olarak adlandırılıp işlemcilerinde kullanılmaya başlanmıştır. Intel'in IA-64 olarak da bilinen Itanium mimarisiyle uyumsuzdur ve karıştırılmamalıdır.Sonuç Olarak:

Henüz 64-Bit teknolojisini tam anlamıyla bize yansıtan pek yazılım bulunmamaktadır, bu nedenle x86 (yani 32-Bit) olan yazılım ve uygulamaları tercih etmenizde fayda var. Sürücü v.b sorunlar yaşamak istemiyorsanız en doğru seçim hala X86 (32-Bit)'dir..

Dip not: Micro işlemcinizin modeline göre işletim sistemi seçmeyi unutmayınız, yani çıkan Windows 7 bu konuda size daha iyi performans sağlayacaktır ve sürücü sorunlarınız olmaz..


Ürüne Genel BakışMicrosoft Windows XP Professional x64 Sürümü ve Microsoft Windows Server 2003 x64 Sürümleri
Genel Bakış
Microsoft® Windows® XP Professional x64 Sürümünün ve Microsoft Windows ServerTM 2003 x64 Sürümlerinin piyasaya sunulması 64 bit bilgi işlemi, geleneksel 32 bit çözümlerine karşı güvenilir bir alternatif haline getirdi. Artık bir yandan 64 bit işlemcilerin geliştirilmiş performans ve becerilerinden faydalanırken diğer yandan Windows XP ve Windows Server 2003'ün sağlam, güvenli ve tanıdık ortamlarında çalışabilirsiniz. Bu işletim sistemleri tek başına kullanıldığında çalışma şeklinizi değiştirebilir; bir arada ise iş hayatınızda bir devrim yaratma potansiyeline sahiptir.
64-Bit Farkı
32 bir ve 64 bit Windows arasındaki en büyük fark bellek desteğinden ileri gelmektedir. 32 bit işletim sistemleri, işlem başına tahsis edilmiş en fazla 2 GB'lık bir bellek alanına sahip en çok 4 gigabaytlık (GB) sistem belleğini desteklerken yeni x64 işletim sistemleri, işletim sistemine bağlı olarak, 32 ila 512 GB'lık RAM alanını desteklemektedir ve donanım kapasiteleri ve bellek alanları genişledikçe, 16 terabayt (TB) büyüklüğe kadar sanal belleği destekleme potansiyeline sahiptir.
32 bit işlem gücünün sınırlarını zorlayan kullanıcılar için bu, büyük dosyaların daha hızlı açılabileceği ve karmaşık hesaplamaların daha kısa sürede gerçekleştirilebileceği, kısaca daha fazla verimlilik ve etkinliğe sahip olunacağı anlamına gelmektedir.
64-Bit Bilgi İşleme Kimler İhtiyaç Duyar?
64-bit bilgi işlem, performansı bir üst düzeye çıkarmaktadır. Windows XP Professional ve Windows Server 2003'ün 32 bit sürümleri çoğu kullanıcının işletim sistemi gereksinimlerini karşılamaya devam edecektir. Ancak çok miktarda veri ile çalışan kullanıcılar veya büyük oranda bilgiyi kısa sürede işlemesi gereken kuruluşlar için 64 bit, performans ve verimlilik açısından kayda değer bir sıçrama tahtası anlamına gelmektedir.


Windows XP Professional x64 Sürümü; 3D modellerle, animasyonlarla, CAD projeleri ile veya diğer büyük veri kümeleri ile çalışan kullanıcılar için idealdir. Örneğin:
• Video, animasyon veya 3D modellerle çalışan dijital içerik yaratıcıları.
• CAD, CAM veya CAE'den faydalanan mekanik tasarımcıları ve mimarlar.
• Karmaşık simulatörlerden faydalanan mühendisler ve bilim adamları.
• Büyük miktarda veriyi kısa sürede işlemden geçirmesi gereken finans analizcileri.


Windows Server 2003 x64 Sürümü, bellek ağırlıklı veya büyük ölçekli veritabanlarına veya uygulamalara sahip kuruluşlar için idealdir. Örneğin:
• Hızlı veritabanı işlemlerine bel bağlamış firmalar. • Global firmalar, devlet ve eğitim enstitüleri.
• Karmaşık modellere ihtiyaç duyan teknik ve finansal sektörler.
• Daha fazla kullanıcıya hizmet verme ihtiyacı duyan e-ticaret siteleri. • Uygun maliyetli bir yükseltme gerçekleştirmek isteyen, mevcut bilgi işlem sistemleri miadını doldurmuş firmalar.


Gelişmeler
Artık üstün seviyede BT ve yazılım geliştirme gereksinimleri bulunan kullanıcılar istikrar, güvenilirlik veya güvenlikten ödün vermek zorunda kalmaksızın 64 bit bilgi işlemin gücünden faydalanabilir. Windows XP Professional x64 Sürümü ve Windows Server 2003 x64 Sürümleri 32 bit hızındaki benzer çözümlerle aynı özellikleri çok daha üstün bir performansla sunmaktadır.

Microsoft Windows XP Professional x64 Sürümü
Windows Server 2003 Service Pack 1 kod esasına bağlı olarak geliştirilen Windows XP Professional x64 Sürümü, 32 bit sürümünün olağanüstü güvenilirliğinin ve özelliklerinin tümünü barındırmakta ve buna ek olarak 64 bit işlemcinin beraberinde getirdiği ek güç ve becerileri sunmaktadır.
En Önemli Faydaları:
Kullanım Kolaylığı. Günlük görevlerin hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan basit ve yalın bir kullanıcı arayüzünün keyfini çıkarabilirsiniz.
Uyumluluk. 32-bit ve 64-bit uygulamaları eşzamanlı olarak çalıştırabilirsiniz.
Güvenlik. 64 bit bilgi işlemin beraberinde getirdiği hız ve güce sahip üstün Windows XP Professional Service Pack 2 koruması.
Daha üstün verimlilik. Ağır iş yükleri için yüksek performanslı 64 bit uygulamaların yanı sıra eşdeğer veya daha yüksek hızlarda mevcut 32 bit uygulamaları kullanabilirsiniz.
En Önemli Özellikleri:
64 bit işlemcilere yönelik optimizasyon sayesinde uygulamalar 64 bit teknolojisinin daha yüksek hız ve verimlilik düzeyinden faydalanabilmektedir.
Otomatik Sistem Kurtarma sisteminizin veya sabit diskinizin hata vermesi durumunda sisteminizin kurtarılmasını sağlamaktadır.
Windows Güvenlik Merkezigüvenlik ayarlarının değiştirilmesine ve güvenlik güncellemelerinin yüklenmesine yönelik merkezi bir konum sağlamaktadır.
Otomatik Güncellemeler bilgisayarınızın en yeni güvenlik yamaları ve en önemli sistem güncellemeleri ile sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
Windows Güvenlik Duvarıkullanıcıların ağ ortamında başka kişilerle birlikte çalışmasını engellemeksizin güvenliği artırmaktadır.
Uzak Masaüstü özelliği kullanıcıların Uzak Masaüstü Protokolünden faydalanarak ağ erişimine sahip her ortamdan PC'lerini kontrol edebilmelerini sağlamaktadır.

Microsoft Windows Server 2003 x64 Sürümleri
64 bit uygulamaların ve işlemcilerin sunduğu ek verimlilik özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Microsoft Windows Server 2003 x64 Sürümleri, 32 bit işlemcilerin sınırlarını zorlayan firmalar için tasarlanmıştır.
En Önemli Faydaları
Uyumluluk. 32-bit ve 64-bit uygulamaları aynı Windows ortamında çalıştırabilirsiniz.
Güvenlik. Windows Server 2003 ürün ailesinin sunduğu aynı koruma özelliklerinin yanı sıra 64 bit bilgi işlemin beraberinde getirdiği daha üstün hız ve güç.
Güvenilirlik. Windows Server 2003 Sürümleri ile benzer bir oluşumun yanı sıra 64-bit uygulamaları çalıştırma becerisi.
Daha üstün verimlilik. Ağır iş yükleri için yüksek performanslı 64 bit uygulamaların yanı sıra eşdeğer veya daha yüksek hızlarda mevcut 32 bit uygulamaları kullanabilirsiniz.
En Önemli Özellikleri
64 bit işlemcilere yönelik optimizasyon sayesinde uygulamalar 64 bit teknolojisinin daha yüksek hız ve verimlilik düzeyinden faydalanabilmektedir.
Otomatik Sistem Kurtarma sisteminizin veya sabit diskinizin hata vermesi durumunda sisteminizin kurtarılmasını sağlamaktadır.
Grup Politikası yönetimi BT yöneticilerinin kullanımı kolay bir arayüz üzerinden kendi Windows bilgi işlem ortamları üzerinde daha üstün bir kontrole sahip olmasını sağlamaktadır.
Uzak Yardım özelliği, Windows XP veya Windows Server 2003 ailesinde yer alan herhangi bir ürün ile çalıştırılan bir bilgisayardan uzak bilgisayarlara elverişli bir şekilde erişim sağlanmasını mümkün kılmaktadır.
Yazılım Güncelleme Servisleri Microsoft'un sunduğu en önemli yama sürümlerini otomatik olarak yönetmenize ve bunları hedef bilgisayarlara aktarmanıza yardımcı olmaktadır.

Yazılar alıntıdır.Fikir hasibi olmanız için tarafımdan derlenmiştir. 

4 yorum :

 1. Adsız14:08

  Abi bu çok karışık yarıda bıraktım.

  YanıtlaSil
 2. Adsız19:10

  Karışık olcak ne var 4gb ve üstü ram in varsa x64(64bit) kullan yoksa x86(32bit) kullanmaya devam.

  YanıtlaSil
 3. Adsız12:36

  Demek istiyorki 64 bit işletim sistemi kullanılmakta ancak eski programlar 32 bit de çalışmakta o yüzden bilgisayarında x86 yazıyor ise hem bilgisyarın 32 bit hem 64 bit yani bu işletim sistemi butun programları çalıştırması için yapılmış

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...