facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 7 Trustedinstaller Nedir ?

 WRP (Windows Resource Protection):

Bu koruma önemli kayıt anahtarlarını,sistem dosyalarını çeşitli değişikliler ve hasarlardan korumak için Vista ve Windows 7'de bulunan bir güvenlik paketidir.

Windows 7 herhangi güvenlik veya hasar durumlarında sistem dosyalarını,sağlam sistem dosyaları ile değiştirmek yerine,bunların üzerinde değişiklik yapma hakkını local system ve hatta sistem yöneticisi elinden alıp,sadece okuma hakkı tanıyarak dosyaların korunmasını amaçlayan WRP'yi barındırıyor.Bu tür değişikler sadece Trustedinstaller hizmeti ile yapılıyor.Trustedinstaller'den yetki almak için buradaki konuya göz atın.
Peki Windows Update sırasında önemli dosyalar ve anahtarlar nasıl değişiyor ?

İşte bu bağlamda güncelleştirmelerde sistem dosyalarının değişmesi sadece"Trustednsatller hizmeti" ile oluyor Windows sadece sistem dosyalarının değişmesi veya modifiyesi iznini Trustedinstaller hizmeti'ne veriyor.Böylece hem güvenlik sağlanıyor.Hem de sistemin hasar görme olasılığı en aza düşüyor.Windows 7 ve Vista  belkide bu yüzden kolay kolay bozulmuyor.

Windows Update sırasında görev yöneticisini açarsanız işlemler sekmesinde Trustedinstaller hizmetinin çalıştığını görürsünüz.Trustedinstaller türkçe haliyle "Güvenilir Yükleyici" yada "Windows Modül Yükleyicisi" bu arada çalışıp,Windows Update ile gelen dosyaların güvenli olduğunu doğrulamak ile sistem dosyalarının güvenilir biçimde güncellenmesini sağlıyor.

Yine bazı programların yüklenmesi sırasında Trustedinstaller hizmeti devreye girer,sözkonusu programların yüklenmesi için doğrulama tarzı işlem gerçekleştirir.

Trustedinstaller hizmetinin kapatılması:

*Çeşitli Windows Update sorunlarına,başarısız güncelleştirmelere neden olabilir.

*Diğer yandan sistem dosyaları üzerinde değişiklik yada ekleme yapan güvenli programların yüklemelerinde hatalar ile karşılaşabilinir.

*Windows İnstaller ve .NET Framework gibi yükleme ve yardımcı programların çalışmasında olası sorunlar doğurabilir.

6 yorum :

 1. Adsız13:16

  tamamda nasıl kapatılır bu program

  YanıtlaSil
 2. Adsız, Trustedinstaller'i kapatmak mı ? Neden ve Niçin ? (:

  YanıtlaSil
 3. selam. win7 kullanıyorum. internet explorer9 u kurdum fakat bir sorun var kullanamıyorum. İnternet exploreri kaldırmaya çalıştım fakat truesinstaller izin vermiyor ne yapabilirim? teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. win7 kullanıyorum. internet explorer9 u yeniden kurmam gerek lakin internet exploreru silemiyorum Trustedinstaller izin vermiyor

  YanıtlaSil
 5. Adsız23:16

  ınternet explorerı sılemıyorum

  YanıtlaSil
 6. i.e.sıksık çalışmayı durduruyor,silemiyorum.trustedinstaller nasıl kaldırılır?

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...