facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows Aero Nedir ?

Windows Aero, Windows Vista'nın birinci sınıf görsel deneyimini oluşturur. Zarif pencere animasyonları ve yeni pencere renkleriyle saydam bir cam tasarımı sunar.

Windows Aero pencereleri ferah bir görünüm için cam benzeridir

Aero'nun ayırt edici görsel stili, hafif ve saydam pencereleri güçlü grafik geliştirmelerle bir araya getirir. Aero ile, çekici görsel efekt ve görünümlerin keyfini çıkarmak bir yana, programlarınıza da daha iyi erişim sağlarsınız.

Cam efenkeleri.  

Saydam cam pencereler masaüstüne derinlik katar

Aero'nun görsel açıdan en belirleyici özelliklerinden biri de, açık pencerelerinizin içeriğine odaklanmanızı sağlayan cam pencere kenarlıklarıdır. Pencere davranışı da yeniden tasarlandı ve pencerelerin simge durumuna küçültülmesi, ekranı kaplaması ve yeniden konumlandırılmasının daha akıcı görünmesi için zarif animasyonlar kullanıldı.

Pencerelerinizi sağlanan renklere boyayın veya kendi özel renginizi yaratın

Saydam pencerelerinizin renk tonunu ayarlayarak pencerelerin, Başlat menüsünün ve görev çubuğunun rengine ve görünümüne ince ayar yapabilirsiniz. Sağlanan renklerden birini seçin veya renk karıştırıcısını kullanarak kendi özel renginizi oluşturun.

Programlar arasında geçiş yapma


Windows 3B Hızlı Uygulama Geçişi

Windows Aero deneyiminin bir parçası olarak, açık pencerelerinizi görev çubuğunu tıklatmak zorunda kalmadan üç boyutlu bir yığın halinde düzenleyip aralarınca kolayca geçiş yapmanızı sağlayan Windows 3B Hızlı Uygulama Geçişi bulunmaktadır.

Pencerenin görev çubuğu düğmesi üstüne gelindiğinde pencerenin bir önizlemesi gösterilir

Aero, görev çubuğunda açık pencerelerinizin önizlemelerini de içerir. Bir görev çubuğu düğmesinin üzerine gittiğinizde, pencerenin içeriği bir belge, bir fotoğraf veya yürütülmekte olan bir video da olsa, pencerenin küçük resim boyutunda bir önizlemesini görürsünüz.

ALT+TAB tuşlarıyla pencereler arasında geçiş yapma

Pencereler arasında geçiş yapmak için kullanılan ALT+TAB yöntemi de güncelleştirildi. Basit simgeler yerine, her açık program penceresinin önizlemesini görebilirsiniz.

Windows Aero'yu nasıl edinebilirim?

Aero aşağıdaki Windows Vista sürümlerinde bulunur:
  • Windows Vista Business
  • Windows Vista Enterprise
  • Windows Vista Home Premium
  • Windows Vista Ultimate
Aero, Windows Vista Home Basic sürümüne dahil edilmemiştir. Karşılama Merkezi'ni açarak bilgisayarınızda hangi Windows Vista sürümünün bulunduğunu öğrenebilirsiniz.
Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Sistem ve Bakım ve ardından Karşılama Merkezi'ni tıklatarak Karşılama Merkezi'ni açın.

Kaynak: Microsoft 

1 yorum :

  1. Adsız19:33

    Kardeş şu tiwit kuşunu kenarlarda uçursn olurmu? yazıları okurken dikkatimizi dağıtıyor. sayfandan ayrılmak zorunda kalıyoruz.

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...