facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Sürücü, Aygıt Yöneticisi Nedir ?

Sürücü, bilgisayarınızın donanım veya aygıtlarla iletişim kurmasına olanak sağlayan bir yazılımdır. Sürücüler olmadan, bilgisayarınıza bağladığınız donanım (örneğin, video kartı veya web kamerası) gibi aygıtlar düzgün çalışmaz.
Çoğu durumda, sürücüler Windows ile birlikte gelir veya Denetim Masası’ndan Windows Update’e gidip güncelleştirmeleri denetleme yoluyla bulunabilir. Size gereken sürücü Windows’da yoksa, söz konusu sürücüyü kullanmak istediğiniz donanımla veya aygıtla birlikte gelen diskte veya üreticinin web sitesinde bulabilirsiniz.

İmzalı Sürücü Nedir?

İmzalı sürücü, dijital imza içeren bir aygıt sürücüsüdür. Dijital imza, sürücü paketinin özgün içeriğinin değiştirilip değiştirilmediğinin yanı sıra yazılımın yayımcısını gösterebilen elektronik bir güvenlik işaretidir. Bir sürücü, kimliğini bir sertifika yetkilisine doğrulatmış bir yayımcı tarafından imzalandıysa, sürücünün o yayımcıdan geldiğinden ve değiştirilmediğinden emin olabilirsiniz.

Sürücü imzalanmamışsa, kimliğini bir sertifika yetkilisine onaylatmamış bir yayımcı tarafından imzalanmışsa veya yayımlandıktan sonra değiştirilmişse, Windows bu sürücünün yayımcısını doğrulayamıyor, Windows bu sürücünün yayımcısını doğrulayamıyor ve Windows bu sürücüyü yükleyemiyor tarzında iletilerle kullanıcıları uyarır.

Aygıt Yöneticisi

Driver güncelleme, donanım ayarlarını değiştirme ve sorunlarını gidermemize yardımcı olan kısacası bilgisayarımızdaki donanımlar hakkında bizi bilgilendiren bir servistir.

— Aygıt Yöneticisini Neden Kullanma Gereği Duyarız?

—Bilgisayarınızda takılı donanımın sorunsuz şekilde çalışıp çalışmadığını öğrenmek,

-Donanım ayarlarınızı değiştirmede,

—Kullandığınız donanım sürücüsü hakkında bilgi edinmede,

—Güncelleştirilmiş sürücüleri yüklemede,

—Aygıtları devre dışı bırakma, etkinleştirme ve kaldırmada,

-Yüklü aygıt özeti yazdırmada kullanırız.

2 yorum :

  1. Adsız19:39

    aygıt yöneticisini nasıl etkinleştirebilirim?

    YanıtlaSil
  2. Adsız, Aygıt yöneticisini etkinleştirmek derken ?

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...