facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Rss Linki Olmayan Siteleri Takip Etme - page2rss


Sizi çok iyi bir servisle tanıştırmak isterim.
Söze nasıl başlayacağımı bilmiyorum ama bir yerlerden başlamalıyım... Tahmin ettiğiniz gibi bu konu herkesin de bildiği ve kullandığı bir teknoloji olan RSS ile ilgili.
RSS ve Atom beslemeleri hayatımıza o kadar girdi ki! Yeni teknolojik haberleri, farklı konularda almak istediğimiz haberleri veya takip etmek istediğimiz bir siteyi RSS ve Atom sayesinde takip edebiliyoruz...


Bunu nasıl yapıyoruz?

Bunu yapmak için öncelikle bir adet RSS okuyucusuna, bir adet takip etmek istediğimiz siteye ve sitenin admininin yayınlamış olduğu RSS veya Atom beslemesinin linkine ihtiyacımız var. Yukarıdaki resimde gördüğümüz ikonlar girdiğimiz internet sitelerinin RSS linklerine ulaşmak içindir. Tabi sadece bunlar değil, farklı farklı tasarımlara sahip RSS ikonları da mevcuttur,


  Resimleri büyütmek için üstüne tıklayın.

Kullanacağımız RSS okuyucusu Google Reader, FeedDemon, Feed Reader, Brief ve daha birçoğu olabilir. Bunların birbirine göre birçok farklılıkları da olabilir. Bunlardan bir tanesini kullanmak kafidir. Ama önemli olan bizim ulaşabileceğimiz bir RSS linkidir. Dikkat ettiyseniz baştan beri bu linkten bahsediyorum.


Nedir bu link?

Bu link bize RSS okuyucumuz ve rss beslemelerimiz arasında köprü kurmamızı sağlar. RSS okuyucumuza bu linki tanıtıp istediğimiz kadar haberlere ve güncel konulara sahip olabiliriz.
Bugün birçok site RSS sitemini desteklemekte, kullanmakta ve kullanıcılarının bundan yarar görmelerini sağlamaktadır.

Peki ya RSS teknolojisini kullanmayan siteler?
Bu sitelere de her gün kendimiz tek girerek haberleri ve yenlilikleri görebiliriz. Ama bu aslında tembelliktir. RSS diye bir teknoloji varken siteler bunu neden kullanmaz ki! Bunu bilemeyiz fakat size çözümünü söyleyebilirim.

Bunun görebildiğim üç farklı çözümü var. Biricisi bir Mozilla Firefox eklentisi olan Update Scanner, Türkçe olarak kullanılan Update Scanner'a RSS beslemesine sahip olmayan siteleri ekleyerek sitelere gelen yenilikleri görebilme olanağımız var. Fakat bu eklenti Firefox'da betik hatalarına sebep olduğu için kullanmanızı önermem. İkinci güzelliğimiz ise UpdatePatrol adlı, ücretli bir yazılım. Bu yazılımın Türkçe dil desteği olmasa da bu da aynı UpdateScanner gibi çalışıyor ve çok iyi sonuçlar veriyor. Fakat bunu da kullanmanızı önermem, çünkü ücretli ve bu konuda bir programa bağlı olarak kalmak zor bir şey. Bugünlerde her şeyimizi çevrimiçi olarak kullanıyoruz, buna ne gerek var! Üçüncü ve kullandığım, size de anlatmak istediğim önerim Page2RSS.Page2RSS Nedir?

Page2RSS çevrimiçi ve ücretsiz bir servistir. RSS beslemeleri olmayan sitelerin güncellemelerini size günlük ve saatlik olarak gösterir. Google benzeri bir yapıya sahiptir ve siteye girdiğimizde karşımıza bir arama çubuğu çıkar. Bu çubuğa takip etmek istediğimiz sitenin linkini yazarız, o ise bize bu sitenin güncellemelerine ve haberlerine ulaşabileceğimiz bir RSS linki oluşturur.
Bu kadar basit, başka söze hiiiiç gerek yok! :) Kullanın ve görün, gerçekten de pişman olmayacaksınız.
Ayrıca siteye kendi Google, Aim, Yahoo, Netlog veya OpenID üyeliğinizle giriş yapıp bunu arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Buyurun, buradan

Windows 7 blog'un (windows7li.blogspot.com) makalelerini RSS'den takip etmek için buraya tıklayarak abone olabilirsiniz.Yorumları için RSS'ye buradan ulaşabilirsiniz.Ayrıca her makalenin altındaki yorumlara ayrıca abone olarak konuya gelen yorumları takip edebilirsiniz.

RSS Nedir (Wİkipedi); 

RSS, genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastler tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan özel bir XML dosya formatıdır. Kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml'dir.

RSS kısaltmasının açılımı ve zaman içinde gelişimi şöyledir:

* Rich Site Summary (RSS 0.91)
* RDF Site Summary (RSS 0.9 and 1.0)
* Really Simple Syndication (RSS 2.0.0)

İnternet kullanıcısı RSS teknolojisi ile düzenli olarak içerik sunan sitelere abone olabilir ve çeşitli RSS istemcileri sayesinde içeriği takip edebilir. Site yöneticisi veya sahibi bu hizmeti sunmak için bir takım teknik düzenlemeler yapmalı ve uygun formatta XML'i RSS istemcisi talep ettiğinde göndermelidir.
RSS sayesinde Araç Çubuğu'ndan Vikipedi gibi sitelerdeki son değişiklikler görülebilir.

RSS olarak sunulan içerik web sitesinde sunulan içeriğin tamamını, özetini veya sadece başlığını içerebilir.

Kaynak : cehennem.org

4 yorum :

 1. Teşekkür ederim, benim yazımı çalmışsın. İnsan bir alıntı yaptığını söyler bari. Ben Sefa AKBULUT.

  YanıtlaSil
 2. Sefa bey, cehennem.org ve .net'i takip eden biriydim.Ama son zamanlarda .net'in kapanması ve haftalarca blog'ta yazı yazılmaması benim de takip etme alışkanlığımı yok etmişti.Ben bu rss ile ilgili yazıyı zamanında bilgisayarıma kaydetmiştim.Emin olun aklımda cehennem.org'nin kapandığı kalmış.Ve yazıyı kaydettiğim dosyadan aktarmışdım.

  Bu blog'ta çalıntı içerik olmadı hiç.Yazmadığım konuları nerden aldığıma dair hep not düşerim.Bu tip konula da çok nadir zaten.Sizi es geçmemin nedeni budur.İsterseniz yazınızı kaldırabilirim...

  YanıtlaSil
 3. Adsız16:32

  Bu servis şu anda çalışıyor mu? Mesela forumtr için denedim. Fakat olmadı???

  YanıtlaSil
 4. Adsız15:36

  Hello to every body, it's my first go to see of this website; this website carries amazing and genuinely fine material for visitors.
  Feel free to surf my web blog : diablo 3 game guide

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...