facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Hiren's BootCD 10.1 Tek Link ve Usb'ye Boot Etme


Hiren's BootCD 10.1
Hiren Boot CD bir bilgisayar teknisyeni yada en az orta seviye bir kullanıcının acil durumlarda imdadına koşan bir CD. Adete bir isviçre çakısı gibi, içerisinde program olarak yok yok. Bir açılış CD’si olan Hiren’in içinde 100′ü aşkın sistem tamir ve bakım programı var. Hepsi dos modda çalışan kendini kanıtlamış programlar.

Hiren adında bir hintli tarafından oluşturulan ve sürekli yenilenen boot CD’nin şuan 10.1 sürümü var. Hiren boot CD’si ile tamir, bakım vb. işler için gerekli olabilecek programları bir menü sistemi ile ulaşılabilien başlatılabilir bir CD imajinda bir araya getiriyorlar. 5.0 sürümünden beri kullandığım CD beni birçok kez zor durumlardan kurtardı. CD’de yer alan ve birçoğuna zaten aşina olduğumuz programların listesini kendi sitesinde bulabilirsiniz. Hiren’s Boot CD yi sürücünüze takıp biligisayarınızı CD sürücüden başlatarak kullanıyorsunuz. Bir programi kullandıktan sonra kendinizi komut satırında bulursanız m yazıp enter tuşuna basın bu sizi CD deki tüm programların listelendiği bir menüye götürecektir.

Hiren’s boot CD nin bazı yetenekleri şöyle:
 • -Dosya sistemi oluşturma,biçimlendirme,yeniden sizelandırma
 • (Tüm popüler formatlar Ext2/3,NTFS,FAT16,FAT32).
 • -Disk bölümü yedekleme ve disk yedekleme.
 • -F-Prot ve McAfee ile virüs taraması yapıyor.
 • -Windows yönetici şifresini sıfırlama (NT/2K/XP).
 • -Dosya kurtarma (Silinen ve formatlanmış diskler için)
 • -Donanım testi (Tüm PC donanım bileşenlerini test eder)
 • -Donanım performans testi (Benchmarking).
 • -Disk arızlarını tespit eder ve onarır
 • (*HDDRegenerator ile fiziksel hasarları düzeltme).
 • -Dosya yöneticileri.
 • -Bilgisayarlar arası bağlantı kurabilme
 • (LPT, Serial ve ETH üzerinden)
 • -Dos modda NTFS bölüme erişebilme.
 • -Boot yöneticileri.
 • -Dos modda USB desteği.
 • -Tüm MSDOS harici komutları.
 • -Windows için dos modda otomatik program başlatma yönetimi.
 • -Windows için Tweaker ve Ad-aware taraması.
 • -Farklı DOS modlarında başlatabilme.
 • -Windows sürücülerinin yedeklenmesi ve yedekten geri alınması
Hiren's BootCD 10.1 kullanmak için cd'ye kalıp şeklinde yazmanız gerekiyor.Bunun en pratik yolu Hiren's BootCD 10.1'i indirtikten sonra içinden çıkan ''BurnToCD'' bat komutunu çalıştırarak nero ya da benzeri cd yakma programınızı aktif hale getirmektir.Alternatif olarak 'Hiren's.BootCD.10.1' adlı disk yansıma dosyasını 'kalıp'şeklinde cd'ye yazmanız gerekiyor.
Hiren's BootCD 10.1 'i indirmek için buraya tıklayın.

USB'Ye İSO YAZMA (DÖKÜMAN)
Hiren's Boot'u Usb belleğinize İso halinde yazmak için aşağıdaki dökümandan faydalanabilirsiniz.Döküman xp'yi nasıl usb'den kuracağınızı anlatıyor.Ama aynı mantıkla her türlü iso dosyası yazılabilir.

Gerekli Dosyalar:
PeToUSB
Bootsect.exe
USB_PREP8


Gerekli dosyaları buradan temin edebilirsiniz.

öncelikle indirdiğiniz her 3 dosyayı zip'ten çıkartın.
PeToUSB klasöründe bulunan dosyaları USB_prep8 klasörüne kopyalayın.
USB_prep8 klasöründe bulunan usb_prep8.cmd dosyasına çift tıklayın.

karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecek.


devam etmek için Enter tuşuna basın... (Pencereyi kapatmayın)
Enter tuşuna basmanız ile birlikte karşınıza aşağıdakine benzer bir pencere açılacak.
Açılan penceredeki ihtiyacınız olan ayarlar önceden varsayılan olarak ekrana gelecektir.

farklı bir şey yapmadan Start tuşuna basın. Flash Disc'iniz formatlandıktan sonra her hangi bir pencereyi kapatmadan
Başlat > Çalıştır'ı açın ve cmd komutunu girerek Komut Penceresini çalıştırın.
karşınıza gelen komut penceresinden bootsect klasörününe gidin. (komut penceresinde cd komutu kullanarak klasörlere ulaşabilirsiniz.)
komut penceresinden bootsect klasörünün bulunduğu dizine girdikten sonra "bootsect.exe /nt52 K:" komutunu yazın ve Entere basın.

NOT: yukardaki komutta H: harfi flash disc'in kullandığı sürücü harfi olmaktadır. siz kendi bilgisayarınızda Flash Disc'in kullandığı sürücü harfini girmelisiniz.

Eğer yukardaki komutun ne işe yaradığını merak ediyorsanız; yukardaki komut flash disc'inize gerekli olan boot sector'ları yükleyecektir. bunlar bilgisayarı flash disc'ten başlatmak (boot) için gereklidir.

Eğer her şey yolunda gittiyse komut penceresinde "Bootcode was successfully updated on all targeted volumes." yazısı ekrana gelecektir.Bu yazı ekrana geldikten sonra komut penceresini kapatabilirsiniz. ve devamında petousb penceresinide kapatabilirsiniz.

petousb penceresini kapattığınız anda ilk başlarken çift tıklayarak açtığımız komut penceresi (usb_prep8.cmd) değişecek ve aşağıdakine benzer bir liste karşımıza çıkacak
şimdi komut penceresindeki listede bulunan 1 ve 3 şıklarına doğru bilgileri girmemiz gerekiyor.

1 yaz ve enter tıkla.karşınıza çıkan pencereden XP kur dosyalarının yerini gösterin (eğer CD'den gösterecekseniz CD sürücüsünü gösterin)

2 yaz ve enter tıkla.(bu şıkta bilgisayarda açılacak olan bir geçici sanal sürücü yaratacaksınız. bilgisayarda sürücülerinizin kullanmadığı her hangi bir harf verebilirsiniz.

3 yaz ve entere tıkla. burada Flash Disc'inizin sürücü harfini girin.

son olarak işlemlerin başlaması için 4 yazın ve entere tıklayın.

işlemler başladığı zaman program yarattılan geçici sanal sürücüye format atmak için sizden onay isteyecek. (bu sadece geçici olarak yaratılan boş bir sanal sürücüdür.) her hangi bir kaygıya girmeden Y harfine basın ve entere tıklayın.

format işlemi bittikten sonra devam etmek için entere tıklayın. şimdi programın kur dosyalarını geçici sanal sürücüye kopyaladığını göreceksiniz. bu işlemde bittikten sonra devam etmek için entere basın

sonraki adımda yeni bir pencere karşınıza gelecek ve dosyaların Flash Disc'e kopyalanması için sizden onay isteyecek. yes seçeneğini tıklayarak kabul edin.

Dosyaların kopyalanması işlemi bittikten sonra yeni bir pencere karşınıza çıkacak ve Flash Disc’inizin U: boot flash olarak değiştirmek isteyip istemediğinizi soracak. YES seçeneğini tıklayarak devam edin.

Şimdi de sanal sürücüyü devreden çıkarmak için YES seçin.

Bu adımdan sonra artık Flash Disc ile olan işlemler tamam. Artık komut penceresini kapatabilirsiniz.

Öncelikle Asus Eee PC’nin USB’den boot özelliğinin açık olduğundan emin olalım. Sonra Flash Disc’imizi yerleştirip Eee PC’yi boot edelim. (yeniden başlatalım)

Başlangıç sayfasında iki seçenek göreceksiniz. Devam etmek için 2. Seçeneği seçip yüklemeye işlemini başlatın.

Bu noktadan sonra Windows XP kurulum’unda olduğu gibi Eee PC’nin Disc’ini delete/recreate yöntemiyle formatlayın. Format atarken NTFS olmasına dikkat edin.
NOT: format atarken Eee PC’deki tüm sürücüleri silmeyi ve tek bir parça temiz sürücü oluşturmayı unutmayın. Aksi durumda hal.dll hata mesajı alırsınız.

Disc Formatlama bittikten sonra bilgisayar yeniden başlayarak GUI ekranına geçecektir.

Bundan sonraki adımlar bildiğimiz Windows kurulumu olduğu için anlatmaya gerek yok. Ancak çok önemli bir nokta olarak dikkat edilmesi gereken Windows kurulumu sırasında Flash Disc’i hiçbir şekilde çıkarılmamasıdır. Bildiğimiz Desktop ekrana geldikten ve Start menu açıldıktan sonra güvenli bir şekilde USB Flash Disc’i çıkarabilir ve bilgisayarı yeniden başlatarak her şeyini yolunda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz

2 yorum :

 1. Adsız04:22

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. hiren için denediğimde olmuyor. benden xp dosyalarını istiyor. sen mantık olarak ona oluyosa bunada olur dedin heralde ama çalışmıyor hiren için...

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...