facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

3. Parti Temaları Kurmak İçin Yama (Universal Theme Patcher)

Universal Theme Patcher programıyla 3. parti temaları kurmak için system 32'nin içinde bulunan unthem.dll, themeui.dll ve shsvcs.dll dosyalarına yamayı otomatik olarak uygulayabilirsiniz.Öncelikle programı buradan indirin.Dosyanın içinde ''UniversalThemePatcher-x64.exe'' ve ''UniversalThemePatcher-x86.exe'' adlı iki tane .exe var.Sisteminiz hangisiyse (x86-x64) örnek x86, sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştır'a basın.
Çalıştırdıktan sonra programın resminde de gördüğünüz gibi üç tane patch buttonu'na teker teker basarak yamanın unthem.dll, themeui.dll ve shsvcs.dll dosyalarında aktif hale gelmesini sağlayın.Yaptıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın.3. parti temanızı C:/windows/resources/themes kalasörünün içine kopyalayın.Kopyaladıktan sonra kişiselleştirme menüsünden temanızı görebilir ve üzerine tıklıyarak aktif edebilirsiniz.3. parti temaların içinden çok fazla dosya çıkabilir.Bunların içinden themes klasörünün içindekiler genelde söylediğim dizine kopyalanarak tema yüklenmiş olur.Örneğin buradaki temalar.

Bu işi yapmanın en güvenilir yolu bu programdır arkadaşlar.Yinede olası sistem hataları için benim tavsiyem, unthem.dll, themeui.dll ve shsvcs.dll dosyalarının yedeğini almanız.Bu dll dosyalarının eksikliğinde, ya da bozulması halinde sistem eksik dll dosyası hatası verip açılmayacaktır.Yedeği bilgisayarda başka bir dizinde saklayın.Olası hata sırasında bilgisayarın komut istemiyle güvenli mod'da açın.Move komutuyla dll dosyalarını system 32'ye geri yerleştirin.

26 yorum :

 1. ah be iki gündür acaba yüklesem mi sorun çıakrtır mı diye diye :) .. dedim yükleyeyim.. fakat sanırım dosya kaldırılmış.. şimdi internetten bakıcam ama siz bu programın en güvenilir yolu olduğunu söylemişsiniz acaba başka yerden indirmesem mi? tekrar upload eder misiniz ?

  YanıtlaSil
 2. ala a ala.. Nasıl silinmiş ki bu dosya.Keşke beklemeseydiniz.Başka bir yerden temin etseydiniz.Tekrar upload ettim.

  YanıtlaSil
 3. çok sağolun teşekkür ederim.. :) ne hız bu böyle.. indirdim şimdi elinize sağlık.. yedeklerimi de aldım.. gerçi program tekrar geri yüklemesini yapıyor sanırım o güzelmiş..

  YanıtlaSil
 4. Rica edeirm.Bu programı kullanmadan önce, manuel atmaya çalışmıştım dosyaları.Eksik birşey yaptım sanırım windows açılmadı.İnternet yok, yedek yok (: dos'tan kopyalamıştım.Bende böyle tehlikeli işlerde, durdur yere iş çıkartmamak için her zaman yedek alırım.İşe yarıyor (:

  YanıtlaSil
 5. Bu arada keşfettiğim bir şeyi söyleyeyim.. belki kullanan arkadaşlara yararı olur.. indirilen programcığın yerini diskte değiştirmesinler.. yani bir klasöre açıp (program files bile olabilir) kısayol çeksinler.. patch yaptıktan sonra eğer geri yüklemek istiyorlarsa backup yapabilirler.. yerini değiştirince geri düzeltemiyor.. bana öyle oldu.. bir de aynı programı bir daha başka yere indirip onu çalıştırdığımda sadece patch gözüküyor backup gözükmüyor daha önce patch yaptığım halde :)

  YanıtlaSil
 6. PiiZKoLiK14:09

  TuneUp Utilities programı sayesinde de visual style dosyalarını yükleyebilirsiniz. Yalnız bazı özel font tiplerini yüklemiyor. En azından sisteme patch atmaktan daha iyidir.

  YanıtlaSil
 7. Adsız16:57

  İconlar nasıl etkileştiriliyor?Lütfen yardım!!!

  YanıtlaSil
 8. Adsız19:39

  arkadaşlar ben dediğiniz gibi yapıyorum ama tema tamamen değişmiyo sadece masa üstü resmi değişiyor..bi açıklayabilirseniz çok sevinirim..

  YanıtlaSil
 9. Yazıyı dikkatle okumamışsınız sanırım.Şu kısma tekrar göz atın isterseniz..

  Yaptıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın.3. parti temanızı C:/windows/resources/themes kalasörünün içine kopyalayın

  YanıtlaSil
 10. kardeş kopyaladık ta, pencereler felan tamam değişti . ama başlat çubuğu felan aynı kaldı

  YanıtlaSil
 11. çaylak, kopyaladıktan sonra kişiselleştirme'ye gidip temanı görebilirsin.Kopyalayıp tıklamıcaksın yani (:

  YanıtlaSil
 12. Adsız04:51

  reco-bende unthem.dll dosyas yok diğer 2 si var ama unthem.dll bulamadım .win 7 32 bit ultimate asus notebook kullanıyorum.şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 13. Reco lütfen dikatli bakın.

  YanıtlaSil
 14. Adsız22:44

  Ya aynı sorun bendede var. unthem.dll dosyası sistem32 de yok.ona rağmen dediklerini birbir yaptım ama kişiselleştirmeye karanlık bir tema olarak eklendi. yardımcı olabilir misin.

  YanıtlaSil
 15. Adsız17:31

  Tırsıyorum Cyber...
  Bu arada 3 dll dosyasını birden mi patch yapacağız yoksa teker teker mi patch yapılacak?

  YanıtlaSil
 16. 3 dll dosyasını da yapacaksınız hocam.Güvenlidir.

  YanıtlaSil
 17. Adsız12:08

  Arkadaşım çok şanslı çıktım...
  Az önce Fences indirdim şimdi hotfile den indirmeye girdim 7 dakika dedi...


  Ossy

  YanıtlaSil
 18. Arkadaşlar eksik dll dosyası hatası alırsanız bilgisayarınızı Güvenli Mod'da başlatıp İşlem Merkezi>Kurtar yolunu izleyin fakat dikkat 3.parti temalar artık çalışmayacaktır.

  YanıtlaSil
 19. Dosyaya 5 kez girip çıkma yaparsanız bir hata alır,dosyayı silemez ve 3.parti temaları kuramazsınız.

  YanıtlaSil
 20. Adsız14:50

  bunu benim için rapidshare ye veya turbobit e upload edermisin hotfile de 30 dk bekleyince indirme yapıyorsunuz 1 indirme yapabilirsiniz diyor.

  YanıtlaSil
 21. Adsız12:55

  program tekrar geri yüklemesini yapıyor

  YanıtlaSil
 22. Adsız14:21

  edy bende 2 gündür düşünüyordum...
  kurdum...
  başarılı...
  baya oldu kuarlı(6 ay)..

  YanıtlaSil
 23. Metin00:44

  Değerli CybeR, epeydir düşünüyordum bu 3.parti temaları ve visual style'ları yüklemeyi. Bugün karar verdim ve dediğiniz şekilde uyguladım. 1-2 yama oldu gibi,ben pek beğenmedim ama. Daha sonra yakın tarihte yayımladığınız yamalarda mesela çok çeşitli klasör içerikleri çıkıyor. Yani ne yapacağımı da şaşırıyorum açıkçası. Mesela shell32, explorerframe gibi. .theme değil de .mssstyle uzantılı visual style temaları kopyala-yapıştır yaptığımda kişiselleştirme menüsünde hiç seçemiyorum. Yani size zahmet biraz daha açıklayabilir misiniz şu tema olayını?
  Mesela dev.....rt sitesinde gördüğüm fullglass bir temayı yüklemek istediğimde baktım ki ek bir program falan da gerekiyor. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler...

  YanıtlaSil
 24. Değerli Metin arkadaşım, 3.parti tema kurmak fikir sahibi olmayanlar için başta karışık gelebilir.Ama aslında çok basittir.Siz sanırım yamayı uyguladınız ama ben yinede emin olmak için söylemek istiyorum.

  "Universal Theme Patcher" visual style yamasını indirdikten sonra mutlaka sağ tıklayıp "yönetici olarak çalıştır"a basmanız gerekiyor.Ve program arayüzünde visual style tema kurmak için değiştirilmesi gereken unthem.dll, themeui.dll, shsvcs.dll dosyalarını "patch"e basarak düzenlemeniz gerekiyor.Programı açıp 3 dosyada da "Restore" buttonlarının aktif olduğuna emin olun..

  Tema kurmaya gelince.Hocam bir çok temanın içinde gereksiz olarak, başlat ikonları, dll dosyaları, gadgetler vb.. dosyalar çıkabilir...Siz indirdiğiniz 3.parti dosyalardan "ismi.theme" dosyasını ve aynı isimdeki klasörü kopyalayacaksınız.

  Örneğin temayı indirdiniz ve tema klasörüne girdiniz ve "cyber.theme" dosyasını gördünüz.O halde "cyber.theme" ve "cyber" sarı klasörünü seçip "C:/windows/resources/themes" yolundaki klasöre kopyalamanız yeterli olacaktır... (Sizin için resim çektim)

  http://4.bp.blogspot.com/-ARSRb9gOZCY/T3Dw30iUi_I/AAAAAAAAF0I/PHNHmKduv5Q/s1600/tema.PNG

  Eğer cyber sarı klasörünün içine girip içindeki ".mssstyle" dosyasını kopyalarsanız bu bir işe yaramaz.

  fullclass için hazırlanmış temaların içinde "fullclass.exe" adlı bir program vardır.Bu programın amacı pencere sistemini saydamlaştırmaktır.Bu tür dosyaları "C:/windows/resources/themes" klasörüne kopyalamanız gerekmiyor.Sadece çalıştırmanız lazım.Yani söylediğiniz gibi fullclass temaları gördüğünüz şekilde kullanmak için bu programı çalıştırmanız gerekiyor..

  Çok nadirde olsa bahsettiğiniz sitede ".mssstyle" uzantılı temalar paylaşılabiliyor.Bu temaları kullanmak için bir ".theme" dosyası hazırlamanız gerekiyor ki bu professiyonellik isteyen bir iş.Ama bununla nadir karşılaşırsınız.Her temanın içinde ".mssstyle" dosyası olmak zorundadır.Yukarıda da belirtiğim gibi kopyalama işlemini yaparsanız sorun çözülecektir.

  Yinede visual style temalar hakkında sorunuz olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım hocam.

  Bu arada linkler silinmiş olabilir ama "www.windowstheme.net" adlı sitemde yaptığım 3.parti temaları "http://cyberangel86.deviantart.com/" sayfamda paylaşıyordum.Tabi bu aralar fırsat bulamıyorum.deviantart sayfamda beğendiğiniz bir tema olursa, linklerini düzelte bilirim.Buradan belirtmeniz yeterlidir.İyi bloglar.

  YanıtlaSil
 25. Metin12:41

  Öncelikle verdiğiniz açıklayıcı bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Başka hiçbir şeye bakmadan sadece dediğiniz şekilde .theme ve klasörünü kopyaladığımda olumlu neticeler aldım. Şimdi sizinle birkaç resim paylaşmak istiyorum. Son 3 resim başka bir tema denemem. (NOT: Verdiğiniz siteden maverick yamasını denedim ve çok beğendim.)
  http://f1203.hizliresim.com/v/v/3vgmw.png
  http://f1203.hizliresim.com/v/v/3vgnb.png
  http://f1203.hizliresim.com/v/v/3vgpb.png
  http://f1203.hizliresim.com/v/v/3vgpt.png
  http://f1203.hizliresim.com/v/v/3vgpx.png

  http://f1203.hizliresim.com/v/v/3vgq9.png
  http://f1203.hizliresim.com/v/v/3vgrh.png
  http://f1203.hizliresim.com/v/v/3vgs6.png

  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki çok güzel ve istediğim temalar var. Hatta sizin tecrübenize güvenerek özellikle taskbar'ın full transparan olduğu ancak üstündeki simgelerin opak olduğu güzel saydam bir tema bekliyorum, size güveniyorum. Ancak şu dikkatimi çekti, resimlerden de görebilirsiniz ki pencere kenarlıkları, üstteki çarpı vs. değişiyor. Başlat çubuğu değişiyor (sanırım tam saydamlık için "hide blur" ek program vs. gerekiyor), start orb ve mouse imlecini zaten kendim önceden değiştirmiştim. Ama şu pencereler arası geri ileri tuşu değişmiyor mesela. Belki farkedemediğim başka değişmeyenler de var. Bu konuda sizden yardım alabilir miyim? Tekrar teşekkürler, saygılar...

  YanıtlaSil
 26. Metin13:42

  Merhaba, yine ben. Son bir sorum olacak ekleme imkanım olsaydı az önce yazdıklarıma ekleyecektim de şimdi yazayım. Sanırım pencere ileri/geri tuşları için explorerframe.dll nin sahipliğini alıp, edindiğimiz temadan ekleyerek yapabiliyoruz. İconlar için falan uğraşmadım açıkçası.
  http://e1203.hizliresim.com/v/v/3vhwn.png

  Bu gördüğünüz "shine" isimli bir tema, bu ve birkaç tema daha denedim. Bazılarında böyle left,bottom,top,right gibi şeyler var. Hangisi/hangilerini yükleyip seçmeliyim? Farkları nedir?

  Bir de bu şekilde değişik sitelerden bulduğum temaları yüklerken onlara güvenmeli miyim? Güvenmemem için(zararlı vs.) neye dikkat etmem gerekiyor? Teşekkürler...

  YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...