facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 7 ile Mozilla FireFox kullanılır


Windows 7'de tarayıcı olarak firefox kullanmanızı gerektirecek en önemli etken, firefox'un windows 7 desteği.Mozilla 3.6 Beta çıkışıyla birlikte diğer tarayıcılarla karşılaştırmalar içerisine girmiş ve birçok test yapılmıştı. Ancak özellikleri arasında en hoş özelliği olarak nitelendirebileceğimiz özelliği Windows 7 desteği olması.

Peki, nasıl oluyor bu Windows 7 desteği? Bunlar bir takım minik uygulama tarzı özellikler. Sayfalar arası ve içerisinde fare sağ tuşu ile açabileceğimiz menü veya başlat çubuğunda fare imlecini üzerinde durdurmamız koşuluyla açık olan bütün sayfaları görebilmemiz. Mozilla 3.6 Beta 1 ayrıca Windows 7 araç çubuğuna da sahip.

Eğer 3.6 Beta 1’i ilk kez kullanıyorsanız Ctrl+Tab konfigürasyonunun nasıl çalıştığını bilmiyorsunuz demektir. Ancak endişelenmeyin. Bu sekmeler arasında Windows 7’ye uygun bir şekilde ve Windows 7 görünümü ile geçiş yapmanızı sağlar. Bu tuşlara basılı tuttuğunuzda karşımıza gelen sekme görüntüleri arasında seçim yaparak geçiş yapmak istediğimiz sekmeye gidebiliriz.

Bu özelliği bir nevi Vista’daki Windows tuşu+Tab kombinasyonu ile eriştiğimiz kolay geçiş menüsü olarak da düşünebilirsiniz.

Firefox 3.6 Beta 1 testlerinin sonuçlarına göre özellikleri ve hızı bakımından kolay ve hızlı olduğu kanıtlanan 3.6, Windows 7’ye özel desteği ile kullanıcılarını daha da memnun edecek gibi.

Son sürüm mozilla'yı indirmek için bu siteyi ziyaret edin.

Firefox Eklentileri

Milyonlarca kullanıcının tercih ettiği tarayıcı Firefox için işe yarar pek çok eklenti üretiliyor. Hatta öyle ki bunların bir kısmı çok beğenilip tarayıcının standart özelliklerinden biri haline bile getirilebiliyor. Kullanılmaya başlamasından bu yana yüzlerce eklentiye kapılarını açan Firefox için biz de internet kullanıcılarının beğendiği veya sıklıkla
kullandığı işe yarar eklentilerin listesini toparlayıp bir araya getirdik.

AdBlock

En bilinen ve en eskilerden birisi. İstenmeyen içeriği filtrelemede kullanılan eklenti, dilediğiniz sitedeki reklamın görüntülenmesine engel olabiliyor.

AI Roboform Toolbar

Sitelere girdiğinizde şifrem hangisiydi diye düşünmenize gerek yok. Bu eklenti şifre yönetimine yardımcı oluyor. Ayrıca uzun uzadıya giden kayıt formlarındaki alanları da kaydedebiliyor. Kayıtları ise güvenlik amacıyla şifreleyerek hafızada tutuyor.

All-in-One Sidebar

Bir diğer açık kaynak tarayıcı Opera’dan esinlenerek oluşturulan eklenti ekranınıza bir panel açarak çok kullanılan özelliklerin bu alana atılmasına yardımcı oluyor. Dosya indirimleri, uzantılar, sitenin kaynak kodları ve benzeri pek çok özelliğe tek tıklamayla ulaşabiliyorsunuz.

Auto Copy

Seçip işaretlediğiniz bir metin alanının otomatik olarak hafızada tutulmasına yarıyor.

AutoSlideshow

Resimlerin veya web sayfalarının film şeridi gibi tarayıcıda görünmesine yarıyor.

Beagle

Etrafın altını üstüne getirerek arama yapmaya yardımcı olan bu eklenti bilgisayarınızda bir indeksleme işlemi yaparak aradığınıza çok daha çabuk ulaşmanızı sağlıyor.

British English Dictionary

İngiliz İngilizcesi üzerine hazırlanan eklenti, tarayıcınıza ufak bir sözlük ekliyor.

Clean And Close

Dosya indirme penceresinde, listede biriken geçmişe dair bitmiş, iptal edilmiş veya bozuk indirme satırlarını temizleyip pencereyi kapatan bir buton ekliyor.

Colorful Tabs

Sekmelerin her birini farklı renklere getirerek rengarenk bir tarayıcı ortaya çıkarıyor. Seveni de çok, sevmeyeni de…

Colorzilla

Web tasarımcıları için faydalı bir hizmet. Eklenti, tarayıcıya bir renk seçici (color picker) ekleyerek tasarımcıların işini kolaylaştırıyor. Bünyesinde aynı zamanda yakınlaştırma özelliği de barındırıyor.

Cooliris Previews

İnternette dolanırken bir bağlantının (link) arkasında ne olduğunu merak etmenize artık gerek kalmıyor. İlgili bağlantının üzerine fare ile gitmeniz yeterli. Açılan mini pencere size içeriği gösteriyor. Aynı zamanda bir kelime veya kelime öbeğine sağ tıklayıp bunun ne olduğunu internette otomatik olarak aratabiliyorsunuz.

CustomizeGoogle

Google’ın arama sonuçlarını genişleten eklenti, Yahoo, Ask.com veya MSN gibi diğer arama motorlarının sonuçlarına da bağlantılar oluşturuyor, reklam ve çöp mesajları (spam) kaldırıyor.

deskCut

Kısayol menüsüne bir ekleme yapan bu eklenti masaüstüne kolaylıkla kısayol oluşturmanıza yardımcı oluyor

Dictionary Tooltip

İnternette dolanırken denk geldiğiniz İngilizce bir kelimenin açılımını ve ne anlama geldiğini yine İngilizce olarak gösteren bu mini araç, dilediğiniz kısayolla kelimelerin anlamını görebilmenize olanak sağlıyor.

DictionarySearch

Bir diğer sözlük eklentisi daha. Seçtiğiniz bir kelimeye sağ tıklayıp kısayol menüsü üzerinden ulaşabildğiniz bağlantı sayesinde internet üzerindeki sözlüklerde anlamını arayabiliyorsunuz.

Download Statusbar

İnternetten bir dosyayı indirirken durum çubuğunda indirme işleminin ne kadarının tamamlandığını kolayca görmenize olanak sağlıyor. Böylelikle dosya indirme penceresini (Ctrl+J) açmanıza gerek kalmıyor.

DownThemAll!

Dosya indirme işlemlerini %400 oranında artırdığını iddia eden bu eklenti aynı zamanda işlemi dondurma veya daha sonradan kaldığı yerden devam ettirme yeteneklerine de sahip.

Duplicate Tab

Mevcut sekmeyi kaybetmek istemediğiniz durumlarda bire bir kopyasını açan bu mini eklentide yeni açılan sekme de öncekine dair geçmiş sayfaları barındırıyor. Sitede aynı zamanda fazladan birkaç eklenti daha yer alıyor.

Fasterfox

Türkçe desteği de olan eklenti, Firefox’u ince ayarlarla daha kullanışlı ve işlevsel hale getirmenize olanak sağlıyor. Bunların arasında gezdiğiniz sayfaların hafızaya alınması, hız artırımı, istenmeyen sayfaların (popup) açılmasını engelleme gibi özellikler yer alıyor.

Filterset.G Updater

G filtreleme setini (Adblock ve Adblock Plus gibi filtreleme yapan eklentilerin kullandığı filtreleme seti) her 4 veya 7 günde bir güncelleyen eklenti, diğer eklentileri de güncel kılıyor.

Firebug

Web geliştiricilere yönelik hazırlanan bu eklentiyi kurduğunuzda herhangi bir web sayfası üzerinde CSS stil şablonları, HTML kodları veya JavaScript gibi kod parçalarının özelliklerini anında görebiliyorsunuz.

Firefox Showcase

Firefox sekmelerini IE7′dekine benzer şekilde önizleme pencereleri halinde görüntülemenize yarıyor. Bunu ister yan panelde isterseniz ayrı bir pencerede gözleyebiliyorsunuz.

FireFTP

Tarayıcının içine, internet sitenize dosya yüklemenize yardımcı olan bir FTP programı kuruyor.

FlashBlock

Bir web sayfası üzerinde sizi rahatsız eden Flash animasyonları engelleyen ve tek tıklamanızla engellemeyi kaldıran bir eklenti.

FlashGot

Bir bağlantıyı, seçili olanları veya sayfanın tamamını tek tıklamayla bilgisayarınıza indirmenize yarayan en popüler eklentilerden birisi.

Flat Bookmark Editing

Sık kullandığınız sayfaları eklediğiniz Firefox’un kendi penceresinde bazı işlemler birkaç adımda gerçekleştirilebiliyor. Bu eklenti sayesinde birkaç fazla tıktan kurtulmuş oluyorsunuz. Faydalı bir eser.

Forecastfox

Tarayıcınızın durum çubuğuna uluslararası hava durumu ve tahminleriyle ilgili bilgileri getiriyor.

FoxClocks

Bu eklenti de dünya ülkelerinin ve şehirlerinin yerel saatlerinin bilgisini durum çubuğunuza çeşitli yazım şekilleriyle birlikte getiriyor.

FoxLingo

Türkçe desteği de olan FoxLingo, girdiğiniz bir sayfayı başka bir dilde görmenize yardımcı oluyor. Onlarca farklı çevirici siteden yardım alarak 45 dilde sayfaları çeviren eklenti, Firefox kullanıcılarından ortalama bir not almış.

Foxmarks

Eğer birden fazla bilgisayar ve bu bilgisayarlar üzerinde de Firefox kullanıyorsanız, sık kullandığınız bağlantıların listesini kaydetmenize de gerek yok. Foxmarks bu işi sizin yerinize internet üzerinden yapıyor. Listenize başka bilgisayardan da kolayca ulaşabiliyorsunuz.

FoxyTunes

En sevilen eklentilerden birisi de FoxyTunes. Tarayıcınızın üzerine minik bir müzik çalar ekleyerek müzik dinlemenize olanak sağlıyor. Aralarında Winamp, iTunes, Windows Media Player gibi programların da olduğu uzunca bir listeyi de destekliyor.

Free Translate!

Seçtiğiniz metinleri hızlıca çevirmek istiyorsanız, İngilizce, Rusça, Almanca ve Fransızca desteği olan bu eklenti işinize yarayabilir.

Get Mail

Firefox 2 ile birlikte kaldırılan ancak kullanıcıların sevdiği e-posta okuma butonunu geriye getiriyor.

Google Map Directions

İnternet üzerindeki bir adresin Google Map üzerindeki konumunu bulmak için adresi seçili hale getirip kısayol menüsünden ilgili bağlantıya tıklamanız yeterli. Yapımcısının sitesinde daha pek çok eklenti de bulunuyor.

Greasemonkey

Web sayfaları üzerindeki JavaScript parçalarıyla oynamanıza ve kendi kodlarınızı yazmanıza olanak sağlayan bir eklenti.

Gspace

Gmail hesabınız varsa, bu alanı dosya depolama alanı olarak kullanmanıza olanak sağlayarak bir nevi çevrimiçi depolama alanı görevi görüyor.

HashColouredTabs+

Kendi tarayıcı simgeleri olmayan siteler için farklı renklerde simgeler oluşturarak sekmelerin birbirinden kolayca ayırt edilmesine yardımcı oluyor.

IETab

Sekmeleri Internet Explorer penceresi görünümünde fakat Firefox sekmeleri gibi tek bir pencere altında sekme olarak görüntülemeye yarıyor.

Image Zoom

Bir web sayfası üzerindeki resimlere yakınlaştırma, uzaklaştırma, ekrana sığdırma veya bir bölümüne yakınlaştırma yapma gibi özelliklere sahip olan eklenti, tüm sayfayı da yakınlaştırabiliyor.

KeyScrambler

Keylogger denilen ve klavyede yazdıklarınızın kaydını tutan casus yazılımlara karşı şifreleme yoluyla koruma gerçekleştiren bir eklenti.

Linkification

Bir sayfa üzerinde metin olarak yer alan ve bir web adresini gösteren yazıları gerçek bağlantılar (link) haline getirmeye yarayan basit ama faydalı bir eklenti.

Live HTTP Headers

Bir web sayfasında dolanırken sayfanın HTTP başlıklarını göstermeye yarıyor.

LoremIpsum Content Generator

Tasarımcıların tasarımları esnasında bir metin alanını geçici olarak doldurmak için sıklıkla başvurduğu bu Latince kelimeleri üreten bir eklenti.

McAfee SiteAdvisor

Bir arama motorunda arama yaptığınızda sonuç ekranında bir simge ekleyerek siteleri popülerliğine veya güvenilirliğine göre ayırıp size öneriler veren bir eklenti.

MeasureIt

Web tasarımcılarının çok işine yarayacak kullanışlı bir eklenti daha. Bir web sayfası üzerinde fare ile çizdiğiniz alanın eni ve boyunu piksel olarak görmenize olanak sağlıyor.

MinimizeToTray

Firefox penceresini tek tıklamayla sistem tablasına göndermeye ve buradan geri gerirmeye yarayan en kullanışlı eklentilerden birisi.

MR Tech Local Install

Kurduğunuz eklentileri yönetmenize, değiştirmenize (bir nevi hack) ve kurup kaldırmanıza yarayan en enteresan fikre sahip eklentilerden birisi.

NoScript

“Firefox’tan daha güvenli bir tarayıcı daha var; o da üzerinde script (kod parçaları) çalıştırılmayan Firefox” sloganıyla yola çıkan eklenti, tarayıcıda çalışan kod parçaları hakkında size uyarı penceresi çıkarıp onayınızı soruyor.

Password Hasher

Başkaları tarafından ele geçirilmesini güçleştirmek için sizin adınıza otomatik olarak karmaşık şifreler oluşturan bu eklenti, her bir sitede farklı şifre kullanılmasını da sağlayabiliyor.

PDF Download

Eğer görüntülediğiniz sayfa tarayıcının içinde açılmış bir PDF dosyası ise bunu bilgisayarınıza kaydetmenize olanak sağlıyor. Dilerseniz dosyayı HTML olarak da görebiliyorsunuz.

PermaTabs

Kazara kapatmanızın önüne geçmek için, seçtiğiniz sekmeleri sabitleyen ve kapatılamaz hale getiren bu eklenti tüm sekmeleri kapat dediğinizde bile buna izin vermiyor.

Personal Anti-Phishing Sidebar

Sanal dolandırıcılıklara karşı sizi uyaran bu eklenti, Firefox kullanıcıları tarafından en başarısız görünen ve puanı düşük eklentiler arasında yer alıyor.

Plain Text to Link

Linkification eklentisiyle hemen hemen aynı işi yapan bu eklenti de, seçtiğiniz metin alanı eğer bağlantısı verilmemiş bir web adresiyse bu adresi tıklanabilir hale getiriyor.

Platypus

Bir internet sayfasını tarayıcınız üzerinden düzenlemeye yarayan ve script’leri değiştirmenize olanak sağlayarak sonraki ziyaretinizde sayfayı kaydettiğiniz bu haliyle görüntülemenize yardımcı olan farklı bir eklenti.

PrefBar

Geçmiş bilgileri temizleme, renk ve script seçenekleri gibi bazı ayar ve seçeneklerin daha kolay yapılmasını sağlayan bu eklenti, tarayıcının üst kısmına bir araç çubuğu şeklinde yerleşerek size yardımcı olmaya çalışıyor.

Print/Print Preview

Tarayıcınıza kurulum sonrasında gelen yazdırma butonu yerine önizleme de yapmanıza yarayan yeni bir buton getiriyor. Böylelikle bir sayfayı yazdırmadan önce sayfa düzenlemesini daha kolay yapabiliyorsunuz.

QuickJava

Java ve JavaScript uygulamalarını kolayca aktif ve pasif hale getirebilmeniz için durum çubuğuna simgeler yerleştiriyor.

Redirect Remover

Sizi başka bir sayfaya yönlendiren bağlantıları kaldırıp beklemenizi kısaltan ve doğrudan sayfanın adresine ulaşmanıza yarayan bir eklenti.

Regular Expressions Tester

İngilizce düzgün yazım kılavuzu diyebileceğimiz basit ama işe yarayabilecek bir eklenti.

ReloadEvery

Sayfaları sizin belirlediğiniz saniye veya dakikalarda bir yenileyen bu eklenti, sürekli güncellenen siteleri takip etmenize yardımcı oluyor.

Remember Mismatched Domains

Sürekli girdiğiniz bazı sitelerde çıkan (ve sertifika ile isim uyuşmazlığı nedeniyle oluşan) güvenlik sertifikaları ile ilgili hatanın tekrar gösterilmemesini sağlıyor.

ReminderFox

Tarayıcınızın durum çubuğuna yerleşerek yıldönümü, doğum günü gibi kutlama ve hatırlanması gereken randevu tarihlerinizi önceden girmeniz suretiyle size hatırlatmalarda bulunan ReminderFox, en işe yarar eklentilerden birisi.

Right-Click-Link

Fare ile seçtiğiniz bir alanı dilerseniz sağ tuş menüsüne bağlantı olarak ekleyebiliyorsunuz.

Sage

RSS kaynaklarını takip etmenize ve yönetmenize yardımcı olan en faydalı eklentilerden. Böylelikle sayfa sayfa dolanıp haber kovalamak yerine her başlığı anında tarayıcı ekranınıza getirtebiliyorsunuz.

ScrapBook

Dolaştığınız web sayfalarını veya bir parçasını, sitenin tamamını bilgisayarınıza kaydedip sayfa düzenleme, hızlı arama, metin/HTML düzenleme gibi işlemleri mümkün kılıyor.

SearchStatus

Google PageRank veya Alexa gibi sistemlerin site sıralama oranlarını tarayıcınıza getirerek girdiğiniz sayfanın popülerliğini görebiliyorsunuz.

SecurePassword Generator

Araçlar menüsüne yerleşen bu eklenti de karmaşık ve daha güvenilir şifreler oluşturmada size yardımcı oluyor.

SEO for Firefox

Google veya Yahoo gibi arama motorlarında sitelerin sıralamasıyla ilgili pazarlama bilgilerini çekip getiren bir eklenti.

Session Manager

Web sayfalarındaki oturumları hafızasında tutan bu eklenti, sayfaları kapasanız dahi önceki oturumlara dair bilgileri saklıyor, değiştirme veya silmenize olanak sağlıyor

ShowIP

Bulunduğunuz sayfanın IP adresini durum çubuğuna getiriyor. Whois araması gibi kısayolları da var.

SmoothWheel

Uzun uzadıya yazıların olduğu sayfaları daha rahat okuyabilmeniz için farenin tekerleğini kaydırdığınızda sayfanın daha yumuşak bir geçişle aşağı/yukarı doğru kaymasını sağlıyor.

Stack Style Tabs

Sekmeler arasında Ctrl veya Alt ile Tab tuşuna bastığınızda oluşan geçişlerle ilgili düzenlemeler yapmanıza olanak sağlıyor.

StumbleUpon

Çeşitli kategorilere ayrılmış sayfalar ve kanallar arasında sörf yapabilmenize yardımcı olan bir eklenti.

SwitchProxy Tool

Birden fazla proxy konfigürasyonunu hızlı ve kolayca yapmanıza şans tanıyor. Böylelikle bilgisayarınızın adresini karşı taraftan gizleyebiliyorsunuz.

Tab Mix Plus

Sekmelerle ilgili ek özellikler getiriyor. Bunların arasında sekmenin bire bir kopyasını açmak, odaklama, tıklama ile yapabileceğiniz seçenekler dizisi, sekme veya pencere kapama işlemini geri al (undo) gibi pek çok kullanışlı işlem var.

Tabbrowser

Sekmelerle ilgili kullanımı değiştiren ve kolaylaştıran bir diğer eklenti.

Table2Clipboard

Firefox’ta Ctrl tuşuna basarak sitelerdeki tabloların her bir hücresini seçmek mümkün. Bu eklenti sayesinde seçtiğiniz farklı satır ve sütunların içeriğini daha sonra bir yere yapıştırmak üzere hafızaya geçici olarak kopyalayabiliyorsunuz.

TargetAlert

Bir sitede veya arama motorunda gördüğünüz bağlantının yanına ufak bir resim halinde simge koyarak, açılacak sayfanın ne tarzda bir sayfa (PDF dosyası, güvenlik sertifikası içeren bir sayfa, yeni pencere, mevcut adresin dışında bir sayfa gibi) olduğunu gösteriyor.

Tiny Menu

Mevcut Firefox tarayıcı menüsünü değiştirerek tek başlık altında daha ufak bir hale getiriyor. En sevilen eklentilerden birisi.

TrackMeNot

Özellikle arama motorlarının çeşitli zamanlarda veri araştırması yaparak arka planda sizden edindikleri bilgiler için sahte veriler üreterek takip edilmenizi güçleştiriyor.

UI Tweaker

Tarayıcınızın arayüzünde gereksiz gördüğünüz kısımları kaldırmaya veya dilediğiniz bölümlerini değiştirip kişiselleştirmeye yarayan bir eklenti.

Unhinde Menubar

Bir JavaScript’le görünmesi engellenen menü ve araç çubuklarının bu özelliğini kıran bir eklenti.

User Agent Switcher

Bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde standart olarak hangi programı, işletim sistemini veya dili kullandığınız bilgileri karşı tarafa aktarılır. Eklenti, tarayıcınıza dair bu bilgileri değiştirebiliyor.

Video Downloader

YouTube, Google, Metacafe, iFilm ve benzeri 60′tan fazla video paylaşım sitesinde veya bir web sayfası içerisine gömülen film, MP3, Flash veya Quicktime gibi dosyaları indirmenize yardımcı olan bir eklenti.

View Source Chart

Web sayfalarının kodlarını incelediğinizde renklendirilmiş alanlar sayesinde size okuma kolaylığı sağlayan ve web tasarımcılarının işine yarayabilecek hoş bir eklenti.

Web Developer

Web geliştiricileri için kullanışlı bir diğer eklenti. Tarayıcınıza eklenen menü ve araç çubuğu sayesinde CSS gibi pek çok form ve şablon üzerinde işlem yapabiliyorsunuz.

Wizz RSS News Reader

RSS kaynaklarını rahatça takip edip düzenleyebildiğiniz en başarılı RSS kaynaklarından birisi. Böylelikle Chip haberlerine daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Yellowpipe Lynx Viewer Tool

Açacağınız sayfanın metin tabanlı olarak görünmesini sağlayan bu eklenti aynı zamanda arama motorlarının sayfaları ne şekilde gördüğünü de size aktarmış oluyor.

Dosya Boyutu: 10MB

3 yorum :

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...