facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 7 İçin Google Desktop

Google Desktop'tan haberi olmayan çok insan vardır diye düşündüm.Güzel bir uygulama.Masaüstünden Rss takip etmesi  ve arama yapabilmesi benim en çok hoşuma giden özellikleri.Google Desktop %100 Windows 7 uyumludur..Aynı zamanda google'ın oluşturuduğu bir çok gadget mevcut.

Genel Bakış

Google Desktop, bilgisayarınızda arama yapmayı Google ile web'de arama yapmak kadar kolay hale getirir. Google Desktop, e-postalarınız, dosyalar, müzik, fotoğraflar, sohbetler, Gmail, görüntülediğiniz web sayfaları ve daha fazlası için tam metin araması sağlayan bir masaüstü arama uygulamasıdır. Bilgisayarınızı üzerinde arama yapılabilir hale getiren Desktop, bilgilerinizi kolayca erişebileceğiniz bir yere yerleştirir ve dosyalarınızı, e-postalarınızı ve favorilerinizi el ile düzenlemekten sizi kurtarır.

Google Desktop sadece bilgisayarınızda arama yapmanıza yardımcı olmakla kalmaz; ayrıca web'deki yeni bilgileri almanıza ve gadget'lar ve kenar çubuğu yardımıyla düzeninizi korumanıza yardımcı olur. Google Gadget'ları, masaüstünüzde herhangi bir yere yerleştirilerek yeni e-posta, hava durumu, fotoğraf, kişiselleştirilmiş haberler ve daha pek çok şeyi görüntülemenize olanak sağlar. Kenar çubuğu, masaüstünüzde bulunan ve gadget'larınızın düzenini korumanıza yardımcı olan dikey bir çubuktur.

Çabuk Arama Kutusu


Çabuk Arama Kutusu web ve masaüstü aramaları yapmanın en hızlı yoludur; arama kutusuna birkaç harf veya kelime girin, en yakın sonuçlar hemen görüntülenir. Çabuk Arama Kutusunu Ctrl tuşuna iki kez basarak çağırabilir ve yine Ctrl'ye iki kez basarak gizleyebilirsiniz.
Arama kutusuna sadece birkaç harf veya kelime girdiğiniz anda en yakın sonuçlarınız görünecektir. Uygulamaları Başlat menüsüne gitmenize gerek kalmadan açabilmek için de bu özelliği kullanabilirsiniz. Örneğin, Çabuk Arama Kutusuna sadece "wor" yazıp beliren sonuç listesinden "Microsoft Word"ü seçerek Microsoft Word uygulamasını başlatabilirsiniz. Arama teriminizi girip "Enter" tuşuna basmanız da web'de arama yapmak için yeterli olur.

Birden Çok Dosya Türü
  Outlook E-posta

  Netscape Mail/Thunderbird
  Outlook Express

  Firefox / Mozilla / Netscape
  Word

  PDF
  Excel

  Müzik
  PowerPoint

  Resimler
  Internet Explorer

  Video
  MSN Instant Messenger

  Zip
  AOL Instant Messenger

  Metin ve diğerleri
  Google Talk
Kenar çubuğu (Sidebar)


Google Gadget'larınızı kenar çubuğunuzda da tutabilirsiniz. Kenar çubuğu, gadget'ınız için bir denetim masası işlevi gören ve masaüstünüzde yer alan dikey çubuktur.

Gadget'larınızdan istediklerinizi kenar çubuğunuzun üzerine veya dışına sürükleyip bırakabilir veya gadget'ları istediğiniz sırada düzenlemek için yukarı veya aşağı taşıyabilirsiniz.

 Kenar çubuğu her zaman diğer ekranların üzerinde kalacak şekilde ayarlanabilir. Üstelik masaüstünüzle daha uyumlu olması için kenar çubuğunuzu yeniden tasarladık.


Google Gadget'ları

Desktop, yeni e-postaları, hava durumunu, fotoğrafları ve kişiselleştirilmiş haberleri göstermek için masaüstünüzde veya iGoogle sayfanızda herhangi bir yere yerleştirilebilecek olan Google Gadget'ları adındaki etkileşimli mini uygulamalarla kişiselleştirilmiş güncel bilgilere hızlı erişim sağlar. Bunun dışında saat, takvim, not defteri ve yapılacaklar listesi gibi daha pek çok gadget'tan da yararlanabilirsiniz. Gadget'ı masaüstünüze, iGoogle sayfanıza veya her ikisine eklemeyi seçebilirsiniz.

Gadget Ekleme Arayüzü

Gadget Ekleme arayüzüyle hızla ve kolayca yeni gadget'lar bulabilirsiniz. Kenar çubuğunuzun üzerindeki "+" düğmesini tıklayıp "Gadget ekle" seçeneğini belirtmeniz bu ekranın görünmesi için yeterli olacaktır. Buradan soldaki başlıkları tıklayarak gadget'ları kategoriye göre görüntüleyebilir veya sağ üst köşedeki arama kutusunu kullanarak belirli gadget'ları arayabilirsiniz. İstediğiniz gadget'ı bulduğunuzda farenizi üzerine getirip "Ekle" düğmesini tıklayın.

Masaüstü Çubuğu ve Hareketli Masaüstü Çubuğu


Kenar çubuğunu istemezseniz bu çubuğu Windows görev çubuğunuzda küçük bir arama kutusu bulundurmak üzere simge durumuna küçülterek bir masaüstü çubuğuna veya diğer tüm pencerelerin üzerinde hareket eden bir arama kutusu içeren ve masaüstünde istediğiniz yere sürükleyebileceğiniz bir hareketli masaüstü çubuğuna dönüştürmeniz de mümkündür. Bu seçeneklerin her ikisi de istediğiniz uygulamayı hızlı bir şekilde başlatmanıza veya bilgisayarınızda ya da web'de arama yapmanıza olanak sağlar.


Aramayı Engelle

Herhangi birinin bilgisayarınızda Desktop araması yapmasını geçici olarak engellemek istiyorsanız, Aramayı Engelleme özelliğini etkinleştirerek bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Görev çubuğunuzdaki Desktop simgesini tıklayıp menüden Aramayı Engelle seçeneğini belirtmeniz yeterli olur. Artık Desktop ana sayfasından arama yapamazsınız ve kenar çubuğu, masaüstü çubuğu veya hareketli masaüstü çubuğu sorgu kutusuna arama terimlerinin girilmesi Desktop aramasının kilitlendiğine dair bir mesaj döndürür (ancak, web veya resim araması gibi diğer türlerde arama yapabilirsiniz). Desktop aramasının kilidini açmak için Desktop ana sayfasına geçerli kullanıcının Windows şifresini girin.

Outlook Entegrasyonu

Google Desktop, Outlook'a bir görev çubuğu ekleyerek Outlook e-postalarınızda daha kolay arama yapmanızı sağlar. Bunun için Outlook'u açıp arama kutusuna bir sorgu girmeniz yeterlidir. Outlook, "Kimden", "Konu" ve "Tarih" sütunları dahil olmak üzere bilinen liste görünümünde arama sonuçlarını gösterir. Her bir sonuç ayrıca, arama terimlerinizi içeren bir ileti parçası da gösterir. Sütun başlıklarını tıklayarak sonuç listesini sıralayabilir ve bir harf girerek listedeki farklı yerlere atlayabilirsiniz.

Kaynak : google 
Google Desktop'u İndirmek için buraya tıklayın.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...