facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 7 Xp Mode Derde derman ama...

2009 yılının sonlarına doğru RTM sürümü release olucak olan Windows 7’ nin XP Mode özelliği sayesinde,XP üzerinde çalışıp Windows 7 üzerinde çalışmayan uygulamaların çalışması sağlanabilmektedir.Örneğin XP’ de çalıştırdığımız uygulamayı üreten firma iflas etmiş ve ürünün Windows 7 uyumlu sürümünün olmadığını düşünürsek bu özellik ile uygulamalarınızı rahatlıkla çalıştırma imkanına sahip olabilirsiniz.
XP Mode kullanabilmek için;

* XP Mode ve Microsoft Virtual PC kurulu olmalı.Her ikisinide buraya tıklayarak download edebilirsiniz.
* Minumum 2 GB ram ve 20 mb boş disk alanı olmalıdır.
* İşlemcinizin sanallaştırmayı desteklemesi gerekmektedir.İşlemciniz sanallaştırmayı destekliyorsa BIOS üzerinden bu özelliğin enabled edilmesi gerekmektedir.İşlemcinizin sanallaştırmayı destekleyip desteklemediğini öğrenmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.


Intel işlemciler için http://www.intel.com/support/processors/tools/piu/
AMD işlemciler için http://support.amd.com/us/Pages/dynamicDetails.aspx?ListID=c5cd2c08-1432-4756-aafa-4d9dc646342f&ItemID=172

Microsoft Virtual PC ve XP Mode kurulum dosyalarını çalıştırıp next ile devam ederek kurulum işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
1-) Start > All Programs > Windows Virtual PC > Virtual Windows XP’ yi çalıştırın. Açılan pencerede lisans sözleşmesini kabul edip next ile devam edin.
2-) XP kullanıcısı için şifre belirtip girmiş olduğunuz şifreyi doğrulayın. Remember Credentials(Recomended) seçeneğini işaretleyin. Bu seçenek işaretlenmezse bazı uygulamaları çalıştırırken sürekli password girilmesi istenecektir.
3-) Otomatik update özelliğini enable edebilir ya da not right now seçeneğini işaretleyerek update işlemini daha sonra gerçekleştirebilirsiniz
4-) Bir önceki pencereyi next ile geçtiğimizde Virtual Windows XP hazırlanmaya başlayacaktır.
5-) Virtual Windows XP kurulduktan sonra Virtual PC > Tools > Settings > Networking bölümünden Shared Networking (NAT) seçeneğini işaretleyerek XP’ nizi internete çıkabilmesini sağlayabilirsiniz.
6-) XP üzerinde kurulu olan uygulamalarınızı Windows 7 üzerindede kullanabilirsiniz.
7-) XP üzerindeki built-in bir uygulamayı kısayollara ekleyerek Windows 7 üzerinde kullanabilirsiniz.
XP Mode Windows 7’ ye geçmeyi planlayan fakat kullanmış oldukları uygulamalar için problem yaşayacağını düşünen kullanıcı ve sistem yöneticileri için oldukça güzel ve kullanımı kolay bir teknoloji.

2 yorum :

  1. Adsız15:21

    Arkadaşım Peki bu Sanal Xp Üzerinde Denediğimiz virüSlü programLarın Windows 7 ye Sıçraması mümkünmüdür ?

    YanıtlaSil
  2. Eğer sanal xp ile Windows 7 arasında ağ kurarsanız ki sistemden sisteme dosya transferi yapmanız için kurmanız gerekebilir, o zaman evet bulaşabilir.Ama kurmasssanız kesinlikle bir taraftan diğerine dosya transferi yapılamaz.

    YanıtlaSil

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...