facebook 4364
Facebook
twitter 4215
Twitter

Windows 7 – Güç Yönetim Raporu Oluşturulması

Güç yönetimi özellikle taşınabilir bilgisayar kullanıcıları için çok önemli bir unsurdur. Taşınabilir bilgisayarlarda pil ömrü ne kadar uzun olursa kullanım süreside o kadar artacaktır. Kullanım süresini uzatmak için bir takım temel bilgilere sahip olmak gerekir. Eğer bir Notebook kulanıcısıysanız aşağıdaki yazılarımızı inceleyerek nasıl pil tasarrufu yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Windows 7 üzerinde bulunan yeni bir özellikten bahsedeceğiz. Bu özellik ile sisteminizin Güç Yönetim Paporunu otomatik olarak çıkartabiliyorsunuz. Bu işlemi powercfg komutuna ekleyeceğiniz parametreler ile gerçekleştirmek mümkün.

Raporun oluşturulması yaklaşık 60 sn kadar sürüyor. Oluşturulan rapor aşağıdaki konuma bir html dosyası olarak kopyalanıyor.

C:\Windows\system32\energy-report.html

Bu işlemi her ne kadar masaüstü bir bilgisayar üzerinde yapıyor olsakta, bu özellik aslında taşınabilir bilgisayarlar için geliştirilmiştir. Ancak kendi sisteminiz üzerinde bu raporu oluşturarak fikir sahibi olabilirsiniz. Bu rapor içerisinde güç yönetimi ile ilgili hataları ve uyarıları bulabilirsiniz.

Güç yönetim raporunu oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

1. İlk olarak Komut İstemi (Command Prompt)’ni aşağıdaki adımları izleyerek çalıştırıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken şey, komut istemini Yönetici Haklarıyla çalıştırmak.

Başlat Menüsü (Start Menu) -> Arama (Search) -> “cmd.exe“2. Komut İstemi üzerinde aşağıdaki komutu yazıyoruz ve Enter‘a basıyoruz.

powercfg -energy3. Bütün bu işlemlerden sonra aşağıdaki konum üzerinden oluşan raporu açıyoruz ve inceliyoruz.

C:\Windows\system32\energy-report.html

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı belirtebilirsiniz.

(İnternette fikir ve düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynayan Web 2.0 siteleri (bloglar, forumlar, video siteleri, sosyal ağlar vs) çok sesliliğin ve demokrasinin bir parçası olarak anlaşılmalıdır.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...